Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - BLOK - - - - - - - - - - - -

Přirozenost

Přirozenost

Úvaha

autor: xvegan powerx | 19. 03. 2006, 19:24:57 | návštěv: 2325 | reakcí: 0

Pár rozhovorů mě přimělo napsat takovou menší úvahu o přirozenosti. Hodně často, a netýká se to jen vegánství, se setkávám s názory lidí, kteří si svou myšlenku staví na faktu, že je něco přirozeného. Zkrátka, že to tak prostě je a kdyby to tak být nemělo, tak to tak není.

Příroda je ve své přirozenosti zcela netečná, velice surová a krutá. Silnější požírá slabšího, vzrostlejší rostliny odebírají živiny, vláhu a světlo těm menším, méně vzrostlým. V přírodě je to skutečně přirozené a nikdo se nad tím nepozastavuje. A přece s touto přirozeností u člověka nesouhlasím. Nemyslím si, že je to v této vývojové fázi jeho cesta. Člověk je na vrcholu vývojové řady živočichů a liší se od nich nejenom rozumem a řečí, ale hlavně uvědoměním si sebe samého a svou odpovědností za sebe i celek. Svým rozumem, který se projevil hlavně úrovní technologií, kterými člověk disponuje se natolik posunul, že se nakonec z této řady vymanil. Za pomoci technologií si člověk „z vyčerpatelných zdrojů“ bere daleko víc než potřebuje a můžeme říct, že vždy na úkor „něčeho“ jiného. A to je, zdá se ten zásadní problém. Tuto formu přirozenosti mohl člověk bez problému používat v době kamenné, ale s rostoucím technickým potenciálem už jen těžko. Planeta se za posledních 100 let výrazně změnila. Rozdíl je katastrofální. To je výsledek onoho prapůvodního vzorce chování ČLOVĚKA podle přírody. V tomto je podle mého také odpověď, proč se tak člověk buďto přestane chovat, nebo… Nemyslím si, že odvolávání se na přirozenost podle přírody má v této době svoje opodstatnění.

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek