Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - BLOK - - - - - - - - - - - -

Raper nebo ňouma

Raper nebo ňouma

na poslední chvíli...

autor: don orel a Mc BOSS | 26. 11. 2010, 10:45:04 | návštěv: 2602 | reakcí: 0

Oddateee je raper. Narodil se v Bronxu. Kdybyste to náhodou nevěděli, tak tahle informace znamená asi tolik, jako když se o vlasaté kapele na začátku 90. let řeklo, že jsou ze Seattlu. Oddateee je kámoš s králem alternativního rapu, Mc Dälekem. Odehráli spolu několik turné a Dälek zároveň produkoval Oddateeho poslední desku Halfway Homelees. Správný člověk na správném místě? - jo. Frajer? - jo. Hiphop pro lidi, co hiphop normálně nemusí? - to si piš. Avantgarda rapu? - absolutně. Všechny souřadnice sedí, směr: planeta jménem Psichosmažba. Co dělá z Halfway Homeless desku, kterou člověk buří nejenom když chce nasrat matku vedle v kuchyni, je, že se na ní setkávají dvě klíčové instance dějin. Řád a Dobrodružství, Tradice a Pokrok - nazvěte  si je jak chcete, Oddateee vám dává jejich přesné znění. Tohle totiž není Jamec Cole. Ten by tohle všechno taky rád, ale ušák Helešic není Dälek, co si budem povídat. Z Bronxu na Halfway Homeless zůstává ta nejlepší tradice solidního Beatu, přesně mířeného jako pěst na reakcionářovu tlamu. Učebnice rytmu pro moderního pohana 21. století. Jako dědictví progresu (oxymoron? ani hovno) se ze sluchátek valí heterogenní balast, Molotovův koktejl přímo z New York joint parties. Člověk lovící obrazy na dně šedé kůry. Že to všechno zní až moc krásně? Pak je tady ale taky Zkušenost.

Nejdříve to bylo plné nadšení a pohybu, že se konečně něco hýbe z bodu A do bodu B. Ale v zápětí tu na hlavy přistála bomba a všechny věcné poslechy zmizely v jednom mailu: „sorry, today no my black brother". Z pomyslného psaní, které mělo slova skládat samo (já měl být jen písař), si teď budu muset vystačit se střízlivým rozumem. Oddateee je přinejmenším tvrdý ořech, protože to na první poslech nezní chytlavě. Jediným uchopením je možná nasranost, ale i ta se poslechem odkouzlí. Je třeba k tomu přistupovat s vytrénovaným uchem a nehledat něco světového (i když v Americe...). Beaty pevné, klucí oceloví, všechno v cajku, jen trochu skutečně čekovat, co je kolem. A co my na to? Jednoduše jejich řečí:

Agentury

Špatný věci

Svět na ruby

Díky, nechci!

Související články

Dälek - "discography"
Dälek - Gutter Tactics
Temný undergroundový hip hop ODDATEEE + SUBTITLE v Brně a Praze - tisková zpráva

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek