Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - BLOK - - - - - - - - - - - -

Cesta vymletá perkusema, v civilu záplatovaná vesta

Cesta vymletá perkusema, v civilu záplatovaná vesta

... den před koncertem - Cheikh Lô (SN)

autor: Miro Koněv | 15. 08. 2011, 15:27:47 | návštěv: 2503 | reakcí: 0

Londýn se koupal už dva roky v punkové hudební revoltě, ale Senegal získal barda (zapomeňte teď prosím chvíli na Jarka Rukavicu!) až o dva roky později v podobě člena Orchestre Volta Jazz, jistého N'Digela La. Zasvěcenec rytmů pak tvrdě zabrušoval nadání dalších zhruba dvacet let, aby během jediného roku katapultoval styl mbalax mezi nejvýřečnější hudební styly pocházející z opomíjeného epicentra, tak daleko od prudící drtičky anglosaské popkultury.

Když se to vezme kolem a kolem, je N'Digel (známější jako Cheikh Lô) mírový mudžahedín, spřádající pomocí kytary a bicích niterný přetlak vřelosti v pestrobarevný koberec, ve kterém lze nalézat i ztrácet. Pohyb po ose nelze zastavit, ale vlastní pílí a obětavostí propůjčíte aspoň zlomkem vlastní tvář svobodě a volnosti. Jako potvrzení předchozích slov si dohledejte ukázky z prvního většího turné v sedmadevadesátém... Zjevení!

Hanlivou škatulku world music snad nelze vnímat jinak než jako přežitek. Proto vynikli nebo vynikají osobnosti, které se staví proti systémovému nálepkování. Joe Strummer, David Byrne, Manu Chao nebo Damon Albarn se k problému vyslovili dost jasně. Pokud jste se dostali k zatím poslednímu šejkovu vrypu Jamm (2010), vychutnejte plastičnost provedení, ale i obrovský kus práce sedmdesátileté bubnující legendy Tonyho Allena (mj. Fela Kuti, Jimi Tenor, Charlotte Gainsbourg, The Good, The Bad & The Queen). Prastarý, starý a nový svět už tohle sdělné přemostění potřebovali dávno. Moc dávno.

Cheikh Lô (SN, World Circuit) vystoupí dne 16. srpna od 20 hodin v Paláci Akropolis.

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek