Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - BLOK - - - - - - - - - - - -

Piper Fest 2013 a kapely (I. díl)

Piper Fest 2013 a kapely (I. díl)

středně psychedelický rodinný trip k 10. výročí Piper Records

autor: marek a mexič | 29. 05. 2013, 17:33:35 | návštěv: 2858 | reakcí: 0

UNSTABLE

Tak začnem třeba takhle. Před pár lety se sešli čtyry kluci, kteří si řekli, že budou hrát nějaké to indie, začnou být slavní a udělají díru do světa. První zkušebnu měli na půdě, první brigády v Tatře a první koncert, tuším, ve skautské klubovně, kde odpálili basovou bednu a koncert tak museli předčasně ukončit i proto, že na ně z vedlejšího paneláku někdo zavolal fízly. Ale nevzdali to. O pár let později vyhráli soutěžní Sokolík fest, jezdili na koncerty v rezavém fávu, který koupili za dvě flašky tuzemáku a pomalu ale jistě začali dobývat kluby. Jeden z věrnejch fans říká : "Největší dým byl když hráli před Coal Train a vůbec všechny ty poslední koncerty před finišem. A taky poslední Sokolík tyvole. Buchty jim normálně házely kalhotky na pódium." Před pár lety oznámily, že končí, ale po delší pauze jsou zpět a ve stejné formě jako kdysi. Sympatický indie rock z Kopro postavený na melodiích, mladistvý odér a silné refrény jak hovado. Jeden ze čtyř zástupců místní scény na festivale a Magic Rain vede jasně na body. Neexistující kapela, která zahraje svůj post mortem koncert. Možná úplně naposledy. Kdo se přidá ? My jo.

Křížovka : De Mood, Benjamín Svojsík, Arctic Monkeys, Indie, Melodie, HITY

VALERIAN'S FUTURE

Pohořelský a Zapletal. Zvukový nadšenec a pikový král. Strojová rytmika, samply, hutné riffy brutálně zkreslených nástrojů ústící do zpětných vazeb a řvané, nezvykle otevřené zpovědi. Jestli se pro nějakou místní kapelu hodí slovo kultovní, jsou to Valerian's Future. V devadesátkách objeli takřka všechny kluby v republice, zastavěli prostor zvukem a nechali kolem sebe zmítat nervní bytosti se zběsilým nitrem. : „čti mi všechno co jsem / pro tebe napsal / řikej mi co říkám / drž hubu a dělej všechno po mně / nakrmím tvůj mozek / švestkovou fantasmagorií / naplním tvůj žaludek / vidlemi na brambory a uhlí". Hudební a textová nekompromisnost, milostná romantika moderního věku a hrubá poesie za hranou. Láska jako struhadlo, místopis zaplněný bestiemi a halucinogenní flashbacky řezané ironií, cynismem i nenávistí. Na tuzemské scéně se v daných žánrových rovnoběžkách nemihlo mnoho lepších kapel. Svojí syrovostí pak dávají Valerian's Future i po letech pěkně na frak všem součastným, přemírou stylizace a nakašírovanosti trpícím pokusům o podobnou hudbu. VF = Nepřijatelné umění. Tuzemští Ministry.

Křížovka : EBM, Ministry, Chicago I.R.A, Hardcore, Noise, Poesie, New Jersey

TODAY ASHLEY

„Došli jsme do nejnepravděpodobnějšího místa ve městě, do jakýhosi osamělýho bufáče, kde se scházela místní mládež. V rohu místnosti vyhrávala kapela a několik mladejch párků tančilo. Když jsme vstoupili, nastalo ticho. Bylo tam několik hezkejch holek. Jedna z nich na mě dělala oči, ale já si jí nevšímal..."

Maturita na krku, první lásky a čerstvý řidičák. Today Ashley jsou mladí vlčáci, kteří nasedli na novou vlnu melodického hárkóru a začínají pomalu ale jistě vystrkovat tesáky. Od roku 2009 za sebou mají téměř 100 koncertů, jedno demo a dvě EP a jsou jednoznačně nejčastěji koncertující kopřivnickou kapelou. Jeden z fans o nich nadšeně píše : „Do kolen vás nekompromisně sejme ďábelsky přesnej spodek, dorazí vás divoký nasraný kytary, ale i tak vám občasnej melodickej vokál nechá chvilku pro romantiku s vaší buchtou". A my jsme zvědaví. Tohle je vhozená rukavice do ringu a mladej boxer poslušně naslouchá pokynům svýho kouče. Nejmladší kapela festivalu. A na Severu jim vyká prej už i starej Janča...

Křížovka : The devil wears Prada, Pop, Hardcore, Hanson, STAGE BOX, youngblood

PLANETY

Časy, kdy každé slušné kalhoty musely mít vzorně nažehlené puky (pokud jste vyrazili bez nich, byli jste v každé lepší společnosti považováni za neuctivého člověka) jsou zpátky! Orel, Maňa, Záclona. Kapela lásky, elegáni a lamači ženských srdcí. Svatá trojice a momentálně nejlepší kytarovka široko daleko. Peklo, peklo, ráj ještě stále sklízí ovace, cena Vinyla za Objev roku zůstala ve špajzu a indierockové melodie jsou natolik nonšalantní, že toužíte nazout bílé swingovky, sundat kravatku a použít o něco více brilantiny než obvykle. České texty, vesmírná hudba, pekelná vášeň a ke všemu odhodlaný talent zliskat se tak akorát, jak to uměl jen Oldřich Nový. Chlapství se bije s úsměvnou něžností, ale i tak každá požehná spravedlivým přikývnutím. „Síla lásky je tu, kamarádky, 8.6 vám v Kopřivnici popleteme hlavy" říká Maňa - slezský Brad Pitt, který hraje mimo jiné i na basu. Jediná kapela, která vás bude po celou dobu festivalu pumpovat o cigára. Jediná kapela, na kterou budou stát buchty fronty před bekstejdží. Těšte se ! Ještě nikdy jste neslyšeli verš „byl večer, první máj" v tak neodolatelném podání...

Křížovka : MamaMrdaMaso, Afghan Whigs, Ready Kirken, Seam, romantika, Pavement, Wanastovky, dým

NEGERO

Negero je nejlepší kapela u nás, kterou nikdo nezná. Ale taky můžeme slevit : nejlepší alternativní kapela u nás, kterou zná pohříchu málo lidí. Jen montuje hudbu napříč žánry až příliš osobitě a odvážně a potenciální fanoušky by snad zajímal nějaký její „výsek", s celkem už mají problém. Navzdory tomu vyhráli v roce 2005 Malou alternativu a o šest let později se připomínají nahrávkou Silence Is Worse Than War, kterou vzápětí vydávají (pozor !) na Piper Records v limitované edici na vinylu. Diycore píše : „Muzika Negero vždycky mířila k ještě vzdálenějším zdrojům, sedmdesátkovým potemníkům hudebního androše, aniž by se tam nějak zaklínila, pocit stíhá pocit, ale neuchopitelnost je ta hlavní kotva. Hlavním nástrojem zůstávají klávesy, a zpěv, ještě barevnější zvuk dává vyniknout nesouměřitelnému mixu psychedelie, světové nelíbezné alternativy, šansonovému kabaretu, noiseu, art-punku i post-hardcore, divoký post-jazzrock stále umí balady a písňová schémata jsou vzdálená jako vzpomínka na dětství". Nervozita a roztěkanost. Surrealistický hudební kabaret, který zní, jako kdyby skupina zfetovaných jazzmanů založila noise rockovou kapelu. Jo a taky ještě něco. Neradi se fotí a jejich rejstřík je širší než mrtvé moře. Silence is worse than war. Ovšem ani ticho, ani ta válka se od sebe nedají oddělit, nedají změřit. Nejlepší kapela na západní polokouli. Přísaháme.

Křížovka : kabaret, Dunaj, Deep Sweden, cirkus, noise, experimental

BRATŘI ORFFOVÉ

Pamatujete si ještě někdo na rok 2005? Já jo. Bylo mi v té době devatenáct, přestal sem kouřit startky bez filtru, v létě o prázdninách jsem s bráchou projel stopem kus Evropy a na podzim toho roku pustili fotříka z krimu, takže jsme byli doma zase komplet. Celkem fajn rok. Maturita za devět, výška na dosah a do toho všeho se mi ještě podařilo sbalit o tři roky starší buchtu, která měla mezi tunou vypálených cédéček jeden originál. Dejte mi facku, jestli kecám, ale byli to Bratři Orffové a jejich Bingriwingri. Fakt. Nekecám.
Měla je prostě ráda. A já zase ji. A tu desku vlastně taky. Bavilo mě to originální spojení folku a elektroniky s dadaistickými texty. Celá ta atmoška a taky to, jak Oves z Freemusicu napsal, že je to nejlepší deska, která kdy v Čechách vyšla. A Bingriwingri se pak stala jednou z nejvýraznějších údalostí na domácí klubové scéně. Ale podstatná je vždycky hudba samotná, žejo. A ta od Orffů vás okouzlí, omámí, otočí si vás kolem prstu a donutí alespoň na chvilku zpomalit, vydechnout a spočinout. A nejen díky tomu se ně tak strašně moc těším. Už se vidím, jak budu během jejich setu stát se zakloněnou hlavou a koukat na oblohu. Nová deska se prý bude jmenovat Šero. A to už bude v Kopru taky, takže to vlastně sedí...

Křížovka : Krnov, elektro-folk, Cvilín, kofola, indie, dada, něha, downtempo

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek