Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - BLOK - - - - - - - - - - - -

Jakým prakem letí asi vymrštěná hvězda?

Jakým prakem letí asi vymrštěná hvězda?

mejdan pod Hlubočepskou skálou

autor: Hluch crew | 13. 05. 2014, 16:05:13 | návštěv: 5022 | reakcí: 0

Jakým prakem letí asi vymrštěná hvězda - od dětských fantazií a her se zavřenýma očima, od barevných snů, paobrazů, prožitků při pádu z výšky - jakými pohořími musí proletět? Jen ten svět básně a umění jsou ještě jako bílá místa, nesnadno přístupná. Muž, který prochází zdí, posel, který nezvoní dvakrát.

15. května se sejdeme pod Hlubočepskou skálou. Bude to jedna z těch památnejch událostí, na který se čeká. Budete muset odjed za město a pěšky dojít do podkovy skal, nasbírat dřevo a zapálit oheň. Víme, že takovýhle putování je nezbytný. Teprve pak bude totiž jasný, proč se i v minulost všechna kázání, čtení slova a zjevení zásadního významu odehrávaly ve výšinách, na polích a v odlehlejch koutech krajin.

Společně s Oldřichem Janotou, vyjmečným hudebním geniem a básníkem, na pražském semmeringu vystoupí i další minimalisti slova a zvuku: Todd Nesbitt alias Unkilled Worker, Adam Nenadál alias Aran Epochal a Honza Tomáš alias Sítě. Protnou se tak kruhy čtyř vyjmečnejch lidí, kteří každý jednotlivě, svým vlastním osobitým způsobem a rukopisem, sdělují jedinečnou zkušenost: svědectví vlastní, autentický cesty, která je plná tázání a hledání. Cesty, která nepodléhá žádnejm jinejm kritériím a měřítkům, než osobní věrnosti a oddanosti.

Je nesmírně fascinující a inspirativní sledovat jejich nenápadnej, tichej, tvůrčí vývoj. Každej z nich jako by pro sebe, v tichosti a skrytu, přijal sysifovskej úděl tvorby, která se musí dít na vzdory době, trendům, očekávání i pomíjivosti. Důvodem, proč jejich texty i hudba přitahujou a proč jsou hodny respektu, je opravdovost, ryzí zaujetí a zájem. Nedělají hudbu proto, aby se vetřeli, aby soutěžili, blýskli se, nebo aby vám něco prodali. Naopak: svou zarytostí a neústupností se dostávají na okraj, do míst, kam dopadá jen tlumený světlo pozornosti. Přesto, nebo právě proto, je jejich hudba tak bez-prostřední (je čímkoliv, jen ne obyčejnou prostředností). Svou prací se slovem a hudbou zasvěcují především sebe samé, ostatní až druhotně (a teprve pokud jim pozorně naslouchají a zůstávají vůči zprávám a poselstvím otevření). Je určitě celá řada dalších věcí, který tyhle čtyři vyjmečný solitéry spojujou. Víc ale není třeba dodávat.

 

Cestou napříč hlasům
leží poražený kmen
těžká bota v půlměsící
napíná svůj třmen

Křivý déšť luk a šíp
padá na černou zem
i kámen do vody
za svým dvojníkem

...

Tichý jezdec po celou noc
řídí sám
proti větru, vodě kopí
nemíří nikam

Myšlenky rvou vlasy
ruce od pevných břehů
A lodě výprav zamrzají
v křišťálovém ledu

A jen vítr dál je věrný
neviditelným věcem

Vstup: do klobouku
Mapa: http://mapy.cz/s/9KHB
Kairos: 15. května 2014, sraz cca v 18:00, sběr dřeva, koncert začne kolem 19:00.

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek