Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

Dánští indie melancholici Efterklang se vrací do Prahy

Dánští indie melancholici Efterklang se vrací do Prahy

tisková zpráva

autor: meetfactory | 7. 02. 2011, 11:24:56 | návštěv: 688 | reakcí: 0

Zasnění Efterklang z Dánska se v Praze poprvé představili již v roce 2005 na výjimečném koncertě v Akropoli v rámci jejich vůbec prvního evropského turné. To bylo ještě před vznikem názvu Bohemian Like You a před prvním Sperm Festivalem a od té doby se toho hodně změnilo. Jak u nás, tak v hudbě Efterklang, kteří se 10. března 2011 vrátí. Dějištěm bude tentokrát smíchovská MeetFactory, podpoří je nedávný objev brněnské art scény TEVE a projekce nového filmu z dílny Vincenta Moona a Efterklang „An Island". Jaro nemůže začít lépe.

Efterklang pocházejí z Kodaně, kde se dali dohromady v roce 2000 ve složení Casper Clausen, Mads Brauer, Thomas Husmer a Rasmus Stolberg (do roku 2007 patřil do základní sestavy ještě Rune Mølgaard, který však sem tam ještě stále přispívá při skládání písní). Na koncertech vystupují s Efterklang obvykle další, většinou tři až čtyři blízcí muzikanti, mezi nimi někdy i např. Peter Broderick (který nedávno vystoupil v pražském Rudolfinu). První album Tripper vyšlo talentovaným Dánům v roce 2004, setkalo se s příznivým přijetím mezinárodní kritiky a z Efterklang se začala stávat elektroakustická senzace nejen v rodném Dánsku. Druhou deskou Parades v roce 2007 potvrdili pověst výjimečného dánského vývozního zboží a četné publikum si z melodicky zadumané indie formace začalo pomalu tvořit skoro kult. V roce 2008 nahráli orchestrální verzi alba Parades pod názvem Performing Parades spolu s Dánským národním komorním orchestrem přímo v Kodaňské koncertní síni, což svědčí nejen o jejich respektovaném hudebním postavení v zemi, ale také o ucelené a vyvíjející se zvukové vizi, kterou severská čtveřice vypouští do éteru.

„Efterklang" znamená v dánštině „odraz" a v hudbě, kterou Dánové tvoří, se toho odráží hodně - od severské zadumanosti a podzimní melancholie přes chytré indie písničkářství s jasnými a chytlavými melodiemi až po určitou chorální vznešenost, jež jim dodávají smyčce a dechy, které Efterklang s oblibou ve svých skladbách zapojují.  Efterklang bývají přirovnáváni k Arcade Fire, Sigur Rós, Grizzly Bear i Deerhunter, ale přes určitou podobu s výše zmíněnými hvězdami alternativního rocku stále znějí velmi původně a nezaměnitelně. Jejich zatím poslední album Magic Chairs z února 2010, tentokrát vydané pod hlavičkou 4AD (předchozí desky a singly vydávali na britském Leaf Labelu a také na vlastní značce Rumraket) představilo zatím nejucelenější a nejvybroušenější podobu jejich organického indie-rock-popu  - Efterklang se dostávají k jednodušším a přístupnějším skladbám, neseným zasněným hlasem v melancholicky pomalém tempu, aniž by slevili ze svého bohatě instrumentálně aranžovaného a orchestrálně laděného trademark zvuku. A stále zůstávají především velmi talentovanými a originálními muzikanty, což jistě domácímu publiku na vlastní i cizí uši předvedou na jaře v MeetFactory.

Předskakovat jim bude nedávný objev brněnské hudební scény, indie duo Teve, kteří se svým kytarově zasněným zvukem a melodicky ztřeštěným pozadím plným foukátek a rozpustilých popěvků i synteticky rezonujícího hlasu na vlastních věcech i předělávkách věcí od Fleet Foxes, Devendry Banhart i Depeche Mode budou pro Efterklang docela vhodným entrée.

http://efterklang.net/
http://www.myspace.com/efterklang
http://www.myspace.com/tevemusic


Související články

Efterklang - Caravan EP

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek