Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

Od free jazzu přes minimal elektro a zběsilý noise hardcore? Ruská ASTMA ve středu v K4

Od free jazzu přes minimal elektro a zběsilý noise hardcore? Ruská ASTMA ve středu v K4

tisková zpráva

autor: k!amm | 26. 03. 2011, 07:05:48 | návštěv: 712 | reakcí: 0

ASTMA / ALEXEI BORISOV & OLGA NOSOVA (ru)
CORE OF THE COALMAN (us)

30.3.2011: K4 (Celetná 20, Praha 1)

 

Po třičtvrtěroku se do Prahy vrací v rámci krátkého evropského turné duo Alexei Borisov a Olga Nosova - veterán ruské experimentální hudby s mladou bubenicí, kteří spojují své síly i pod hlavičkou projektu Astma. Intenzivní set tehdy odpálil vnímání přítomných stejně neurvale jako vystřelovaly jejich živelné oscilace od free jazzu přes minimal elektro a zběsilý noise hardcore až po zřídkavé chvíle klidného hledání. Tak trochu Painkiller z odlišného kulturního prostředí.

V poslední době také vydávají několik alb, z nichž stojí za povšimnutí především to na Zeromoon ( http://www.zeromoon.com/releases/astma-there-will-be-a-mcdonalds-zero116 ), kde těsně předtím vyšlo rovněž Eelmusic od RUiNU a na němž máte možnost slyšet jejich divokou stránku balancující mezi silně distorzovaným hardcorem a hlukovou elektro improvizací. Přesně opačnou stránku odhalují na albu Astma „Dar-k", které bude ten večer oficiálně vydáno a pokřtěno: dunivá basa a noisové lepty (nebo i industrializovaný wobbling) sice většinu času udržují hudbu ještě víceméně v rockovém žánru, ale atavistické bicí a orientální flétna jí náladou často posunují kamsi do útrob nekonečných kovových nádrží k takovým Exotoendo a jejich rituálním meditacím.

Původně avizovaný projekt Power Triangle se scvrknul na pouhopouhý bod, a to Jorge Boehringera aka Core Of The Coalman. Před dvěma měsíci neočekávaně zahrál před Cam Deasem v jiné trojici, tentokrát se proces obrátil. Co zůstává, je fakt, že půjde opět o prezentaci zcela nového materiálu.

Pořádají Letmo Productions a KlaNGundKRaCH. Koncert proběhne ve středu 30.3.2011 od 20:00 ve studentském klubu K4 (Celetná 20, Praha 1 - vchod z průchodu FFUK). Vstup: 150,- pouze na místě.

www.letmo.net/productions

www.klangundkrach.net

www.shum.info

www.myspace.com/alexeiborisov

www.myspace.com/borisovnosova

www.myspace.com/asstma

www.myspace.com/coreoggthecoalman

Ruská experimentální scéna byla vždy aktivním podhoubím, které si uchovává jistou výlučnost, a napříč žánry vyvrhuje spory, jež někdy uchvátí, ale většinou určitě zaujmou svou originalitou. V hlukové a industriální hudbě se často objevuje ještě myšlenková spřízněnost a fascinace futurismem a ti interpreti, kteří v Evropě prorazili v minulých letech do širšího vědomí (např. Bardoseneticcube, Gultskra Artikler, Lunar Abyss Quartet, Hum, Cisfinitum), představovali příjmené osvěžení.

Alexei Borisov je ovšem ještě starší škola, s kořeny v kazetovém undergroundu 80. let, s nepřebernými položkami různých spoluprací a s aktivitami též v tisku či rádiu. Seznam spoluhráčů z jednotlivých oblastí může zahrnovat třeba The New Blockaders nebo Ala Margolise (If, Bwana) z těch dadaistických veteránů, Miguela Ruize, KK Nulla, Leifa Elggrena a Jeffa Suraka (Violet) z hlukovějšího spektra, Tanyu Stene (ex-Aghast) či zmíněné Cisfinitum z temnějšího industrialu... Nemluvě o jeho pionýrské roli v ruském experimentálním rocku (kapela Notchnoi Prospekt).

Dlouhodobě hraje s Finem Antonem Nikkilou a v poslední době také s Olgou Nosovou (bubenice s noise/punk minulostí), přičemž právě ji s Borisovem v Praze uvidíme. Jednak pod jejich vlastními jmény a jednak jako „acid punkový" projekt Astma, v němž má navrch struktura a agresivnější přístup.

Těžko definovatelná jinakost a abstrakce Borisovovy tvorby je jinak přítomna i v tavícím kotli jejich nahrávek: volná forma improvizace, psychedelie, podivně ukotvené (téměř dubové a elektro) rytmy, elektroakustika...

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek