Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

Lidé v Brně chtějí nenásilně zablokovat neonacistický pochod

Lidé v Brně chtějí nenásilně zablokovat neonacistický pochod

tisková zpráva

autor: BRNO Blokuje | 14. 04. 2011, 13:16:01 | návštěv: 1056 | reakcí: 0

Prvního května se lidé chystají zabránit neonacistickému průvodu přes čtvrť, kde bydlí většina brněnských romských rodin. Oznámila to nezávislá iniciativa „BRNO Blokuje", která vyzývá k účasti na nenásilné blokádě v ulici Cejl, kudy chtějí neonacisté a neonacistky do čtvrti proniknout. Zkušenosti z minulých let totiž potvrzují, že stoupenci a stoupenkyně nacismu a rasismu chtějí provokovat, šířit nenávist a strach.

V neděli 1. května plánují neonacistické skupiny znovu pochodovat brněnskými ulicemi. Letos si k tomu záměrně vybraly trasu, která vede přes čtvrť, kde bydlí většina brněnských romských rodin. Pochod oficiálně organizuje mládežnická organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti. Stranu založil Tomáš Vandas, předseda soudem zrušené Dělnické strany. Soud pak loni zrušil Dělnickou stranu za činnost směřující
k potlačování demokracie a podporu militantního rasismu [1]. Předchozí pochod neonacistů v Brně v roce 2009 organizovala právě Dělnická strana a pořadatelem byl jeden ze žhářů z Vítkova [2]. Na letošní průvod zve své stoupence a stoupenkyně i neonacistický Národní odpor [3].

Proti neonacistickému pochodu se staví nezávislá iniciativa občanů a občanek „BRNO Blokuje", která vyzývá
k účasti na nenásilné blokádě v ulici Cejl. Iniciativu již podpořily známé osobnosti: zpěvačka Iva Bittová, módní návrhářka Liběna Rochová, duchovní a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík, spisovatel Ivan Klíma či hudební skupiny Midi Lidi a Čoko Voko.

„Nepřeji nikomu násilí, strach, demonstraci síly, zastrašování a pocit bezmoci. Jakákoliv forma násilí je neslučitelná s životem slušného člověka," odůvodnila svoji podporu nenásilné blokádě módní návrhářka Liběna Rochová.

„Vyjadřuji upřímnou morální podporu všem, kdo se jednoznačně nenásilným, avšak statečným a rozhodným způsobem postaví proti provokacím neonacistických extrémistů v Brně," vzkázal duchovní a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík.

„Plánovaný neonacistický pochod lokalitou, ve které bydlí Romové, Romky a lidé z jiných menšin, je společensky velmi nebezpečný. Úřady, soudy a policie však nemohou nebo nechtějí podobným akcím zabránit," říká Jiří Koželouh, jeden z mluvčích iniciativy „BRNO Blokuje".

„Naší snahou je uskutečnění průvodu nenásilně zabránit. Šíření nenávisti a strachu považujeme za nepřípustné. Nenásilná blokáda je v tomto případě legitimní," říká Petr Porteš, další mluvčí iniciativy „BRNO Blokuje".

Policie bude na akci nejspíše jen dohlížet. Ovšem neonacistický pochod čtvrtí, kde bydlí romské rodiny, je symbolem. Symbolem toho, že 66 let po skončení druhé světové války a dva roky poté, co se neonacisté pokusili upálit romskou rodinu ve Vítkově, se společnost nedokáže s hrozbou šíření strachu, nenávisti a násilí vyrovnat. Pokud se nerušeně projdou za skandování rasistických hesel brněnskými ulicemi na trase Koliště - Cejl - Milady Horákové, dodá jim to nejen pocit, že ulice jsou jejich, ale i sebevědomí k dalším útokům.

„V jiných zemích by podobný pochod vzbudil okamžitou reakci široké veřejnosti a do cesty by se mu postavily tisíce lidí. V neděli 1. května 2011 se o toto pokusíme i my v Brně," uzavírá Irena Košíčková, mluvčí iniciativy „BRNO Blokuje".

Mluvčí iniciativy „BRNO Blokuje": Jiří Koželouh (721 413 366); Irena Košíčková (731 836 192); Petr Porteš,
(774 148 492, , 775 468 129)

mluvci@brnoblokuje.cz
www.brnoblokuje.cz


Nenásilnou akci „BRNO Blokuje" organizují dobrovolníci a dobrovolnice různých názorů z různého prostředí a různého věku. Náklady akce financují z vlastních zdrojů. Nenásilná blokáda neonacistického pochodu není organizována žádnou politickou stranou či hnutím a nemá za cíl jakoukoliv politickou stranu či hnutí propagovat.

Odkazy:
[1] http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=660985

[2]http://zpravy.idnes.cz/vitkovsky-zhar-hlidal-predsedu-delnicke-strany-na-prvomajovem-mitinku-v-brne-1x7-/krimi.asp?c=A091222_205148_krimi_pei

[3] http://www.odpor.org/index.php?page=clanky&kat=&clanek=1187

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek