Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

Wakushoppu ohlašuje program na dalšího půl roku

Wakushoppu ohlašuje program na dalšího půl roku

tisková zpráva

autor: Wakushoppu | 10. 01. 2012, 14:17:04 | návštěv: 759 | reakcí: 0

Série koncertů improvizované hudby Wakushoppu, která se v loňském roce stala stálicí pražské scény alternativní hudby, vyhlašuje program na dalšího půl roku, tedy od ledna do letních prázdnin. Na programu, který, jak organizátoři doufají, dozná pouze pozitivních změn v podobě přibyvších účinkujících, jsou tuzemská i zahraniční jména, prověřené i ad hoc sestavy. Dojde i na křty CD a obligátní závěrečné sety, při nichž se sejdou všichni účinkující.

Všechny koncerty se již tradičně uskuteční ve vršovickém Cafe v lese (Krymská 12, Praha 10), vždy od 20.00, vstup vždy zdarma.

12. leden bude patřit improvizačnímu duu Durman + Posejpal, které letos slaví čtyřicet let spolupráce. Jedná se o v Čechách snad jediné představitele freejazzové improvizace (kromě nich tu působí snad už jen Free Jazz Trio Olomouc). Instrumentář dvojice tvoří saxofon a cello, kromě nich ale oba hráči rozeznívají i další instrumenty, například klarinet, gongy a další perkuse. V osmdesátých letech vydali LP u britské značky Leo Records, po roce 2000 následovalo několik víceméně samizdatových počinů, plnohodnotné průřezové 2CD přijde letos a Durman / Posejpal Duo snad konečně z kategorie objevů přestoupí do kategorie zasloužilých mistrů.

Dvojice Martin Janíček + Petr Ferenc vznikla v roce 2011 a na Wakushoppu pokřtí debutové CD Tah (vychází u Polí5). Hudba dua je improvizovanou souhrou Janíčkových autorských nástrojů (kovový luk se strunou, ocelová roura) s Ferencovou manipulací s deskami, které bzučí, šumí, praskají a vytvářejí úrodný ambient.

9. února se V lese představí noiseové duo Lovci lebek z okruhu kazetového vydavatelství Ascarid. Někdejší manipulace s pásky a elektronikou prý bude doplněna zvukem syntetických bicích a kytar a überhomeopatickým blackmetalovým feelingem.

V Čechách žijící americký houslista, improvizátor a skladatel Jorge Boehringer skrývající se pod značkou Core Of The Coalman zaujal české fanoušky netradiční hudby především prvotřídním albem You'll Need A Katapult vydaným na značce KLaNGundKRaCH. Boehringer ukazuje, že ryzí experiment se nevylučuje s virtuozitou a humorem a díky tomu je jeho přítomnost na české scéně tak cenná. Na Wakushoppu vystoupí v duu s Janem K!ammem, protagonistou kapel RUiNU, Fuck It Duet a No Pavarotti z okruhu KuK, CDR labelu, který se v posledních pár letech stal jednou z nejfunkčnějších DIY vydavatelských a promotérských jednotek v ČR.

8. březen bude opět patřit dvojicím. Název projektu Spálené stodoly je inspirován stejnojmeným francouzským filmem a v tomto duchu se také  uvádí jména protagonistů jako AD a SS. Spálené stodoly fungují  již mnoho let v relativním utajení. Na internetu informace o nich nenaleznete. Na Wakushoppu budou zejména recyklovat záznamy svých až patnáct let starých nahrávek, které budou mixovat se svým bohatým archivem field recordings. Nástroje: recorder Zoom, kazetové magnetofony, počítač.

Druhý tandem toho večera tvoří Count Portmon a Petr Ferenc. Pod jménem Hrabě Portmon se skrývá Jan Faix, člen skupin Tembryo, Unifiction, Skrytý půvab byrokracie a dalších, který coby Hrabě rozeznívá kazetové magnetofony bez použití kazet. Petr Ferenc jej doplní na gramofony bez desek.

n

12. dubna se V lese představí jeden z nejpozoruhodnějších solitérů české scény, totiž Der Marebrechst, malíř, hudebník a tvůrce hudebních nástrojů, který v jesenickém ústraní dal vzniknout stovkám alb. Některá vydal coby Der Marebrechst, jiná v duu Notrow 32, album na svém kontě má i kapela Lesní vůně, jíž sestavil z obyvatel domova důchodců. Pokud se vám zvukové objekty viděné na Orbis Pictus zdály příliš poeticky činané, přijďte zažít trochu nefalšovaně insitní zvukové energie. Der Marebrechst, toť Jean Dubuffet české hudby! Kromě něj toho večera vstoupí severočeská hluková úderka Napalmed.

10. května se Wakushoppu stane dějištěm druhého ročníku festivalu tOTTO je OTTO založeného členy Birds Build Nests Underground a IQ+1 s cílem oslavit zrod a život Otty. BBNU improvizovaně spojují zvuk gramofonů s vizuálním dojmem z filmové (nikoliv video) projekce a poukazují na hmatatelnost a materiálovost coby kvalitu, která tolik schází digitální hudbě a obrazu současných multimédií.

IQ+1 jsou superskupinou české improvizace. V její sestavě se sešel hráč na trubku a klarinet Petr Vrba, cellista Miroslav Posejpal (Durman / Posejpal duo, ParaNeuro), houslistka Jana Kneschke (S/M), turntablista Georgij Bagdasarov (Mikroloops a další), hráč na analogové syntezátory Michal Zbořil (Zabloudil) a tanečnice Kateřina Bilejová. Debutové CD Tváří v tvář bylo jednou z nejlepších tuzemských desek roku.

Coby hosté se představí českoslovenští Jack Jack lovící zvuky ze dvou propojených mixpultů.

Posledním předprázdninovým termínem Wakushoppu je 14. červen. Zahrají Gurun Gurun, semi-improvizační audiovizuální projekt za kterým v současnosti stojí kytarista Tomáš Knoflíček (Miou Miou), klávesista Jára Tarnovsky (Miou Miou), Tomáš Procházka aka Federsel (Handa Gote, B4) a Ondřej Ježek (OTK). Pro hudbu Gurun Gurun je typická hypno-minimalistická atmosféra, pomalé repetitivní melodie, používání konkrétních zvuků a terénních nahrávek. GG kombinují digitálně upravené kytary, analogové oscilátory, gramofony a laptopové podklady s akustickými nástroji. Debutové album GG vyšlo u britsko-japonského labelu Home Normal.

Týž večer vystoupí i duo Vojta Procházka a Martin Blažíček hrající na preparovaný klavír a živé video. Jde o improvizaci vycházející z jazzu, inspirovanou avantgardou a experimentem, při níž jsou hudební gesta a manipulace v těle nástroje okamžitě zaznamenány, přestříhany a v přímém přenosu promítány na plátno. Okamžitý střih videa se tak stavá v pravém smyslu partnerem hudby. Zvuk a obraz jeden druhého následují, hrají proti sobě, nebo své pohyby následují či doplňují.

Wakushoppu je platforma pro improvizaci a tvůrčí výměnu na poli hudby a multimédií. Je jednou z aktivit sdružení Handa Gote Reserach And Development. O dramaturgii vystoupení se starají hudebník a divadelník Tomáš Procházka (Federsel, Handa Gote, Buchty a loutky, Radio Royal, Gurun Gurun atd.) a hudebník a hudební publicista Petr Ferenc (Birds Build Nests Underground, Radio Royal, HIS Voice, aktulne.cz, Stimul Festival atd.)

Více informací o celé sérii a audio a videozáznamy k poslechu, zhlédnutí i stažení naleznete na wakushoppu.blogspot.com.

12. ledna             Durman/Posejpal duo
Martin Janíček + Petr Ferenc (křest CD Tah)

9. února               Lovci lebek
K!amm & Jorge Boehringer (CZ/US)

křest kompilace s tím nejlepším z Wakushoppu 2011 - vychází jako příloha časopisu HIS Voice

8. března             Spálené stodoly
Count Portmon + Petr Ferenc

12. dubna           Der Marebrechst
Napalmed

10. května          tOTTO je OTTO II:
Birds Build Nests Underground
IQ+1
Jack Jack (CZ/SK)

14. června           Gurun Gurun
Martin Blažíček + Vojtěch Procházka

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek