Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

Točí se hlava a tají dech: Mono na Dobešce

Točí se hlava a tají dech: Mono na Dobešce

tisková zpráva

autor: Silver Rocket | 12. 12. 2012, 20:41:53 | návštěv: 710 | reakcí: 0

MONO (JP, Temporary Residence)
A NEWBORN RIOT OF DREAMS (USA, Lokal Rekorc)
14. prosince 2012
Praha - divadlo Dobeška
start: 19.00, vstup: 400 Kč

„Dear Friends, we're on the road again, traveling through Europe.  I just wanted to send a greeting to Prague because we are very excited to return to your country and play songs from our new album, ´For My Parents´. As always, thank you for your uplifting spirit, your energy, and your support.  Looking forward to seeing old friends and new friends at Divadlo Dobeska this time. Love, TAKA of MONO."

Mono mají jednu výjimečnou vlastnost. Jejich zvuk je sice pevně daný a kapela se v jeho rámci neuchyluje k žádným nečekaným experimentům, i tak ale dokáží Mono vygradovat své mnohaminutové opusy do závratných výšin, z nichž se točí hlava a tají dech. Od svého vzniku v roce 1999 urazilo tohle japonské kvarteto velký kus cesty, během níž se kapela několikrát zastavila i v Česku. A když už se zdálo, že cesta Mono se bude v poklidu ubírat dávno vytyčeným směrem, přišlo letošní album „For My Parents," které s přehledem dosahuje kvalit klíčové desky „You Are There" a nabízí několik nečekaných dimenzí: nahrávka je více dynamická, dramatická a má daleko větší spád, než na který jsme byli u Mono zvyklí. Pražský koncert Mono proběhne tentokrát 14. prosince v komorním prostředí divadla Dobeška, předkapelou bude ambientní projekt A Newborn Riot Of Dreams, za nímž se skrývá Jonathan Kroll, kytarista Chokebore.

Hudba Mono je v podstatě nesmírně působivou a osobně pojatou formou komunikace: kapela, která nepoužívá zpěv, se ve svém projevu dotýká posluchačů tak těsně, jako jen málokterá formace podobného žánru. Mono neopisují od druhých - ostatní opisují od nich. Dlouhé a gradující skladby okouzlují něžnými a křehkými tóny, které se vzápětí rozmáchnou do gigantické zvukové exploze, aby se opět zádumčivě ponořily pod hladinu. Kapela, která několikrát spolupracovala se Stevem Albinim (Nirvana, PJ Harvey, Page + Plant, Pixies atd...) se stále posouvá vpřed: pro posluchače „zvenku" jsou sice tyto změny takřka nepostřehnutelné, fanoušci Mono je ale ocení.

Za pozornost stojí i předkapela. A Newborn Riot Of Dreams už předskakoval Mono na jejich berlínském koncertě, nyní má tato sestava v plánu Prahu. Za projektem se skrývá Jonathan Kroll, kytarista bez nadsázky kultovních Chokebore, který coby A Newborn Riot Of Dreams vrství repetitivní kytarové linky do ambientního podkladu, čímž vzniká hypnotická, minimalistická a přesto čitelná a vlastně „písničková" hudba. Fanoušci Lichens, Low nebo Stars Of The Lid, zbystřete pozornost! Koncert začíná už v 19.00, lístek stojí 400 Kč.

Mono: http://www.monoishere.com
A Newborn Riot Of Dreams: http://anewbornriotofdreams.bandcamp.com/
Silver Rocket: www.silver-rocket.org

Související články

Mono - Hymn To The Immortal Wind
Mono - Hymn To The Immortal Wind

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek