Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

Vydavatelství Polí5 oslaví narozeniny velkým koncertem

Vydavatelství Polí5 oslaví narozeniny velkým koncertem

tisková zpráva

autor: redakce | 15. 03. 2016, 12:01:09 | návštěv: 472 | reakcí: 0

Značka Polí5 se už objevuje na obalech hudebních nosičů celé desetiletí a počet titulů, za jejichž vydáním stojí, se už přiblížil ke stovce. Za tu dobu se proměnila v zavedené vydavatelství se širokým žánrovým záběrem. Své výročí oslaví 8. dubna v pražské Malostranské Besedě – koncertem těch, jejichž nahrávky vydává. Střídavě na dvou pódiích se jich za jediný večer představí a poblahopřát příjde celkem devět – tím desátým bude sám vydavatel.

Mezi vystupujícími nemohli chybět psychedeličtí rockeři B4, kteří už pod křídly Polí5 vydali několik alb. V pražské premiéře zde formace, o které se často říká, že je jedinou českou krautrockovou skupinou, zahraje poslední z nich – do elektronické podoby přepracované skladby The Plastic People of The Universe pod souhrnným názvem Die Mitternachtsmaus. Neotřelé a pro mnohé provokativní předělávky starších undergroundových skladeb zazní i od dua Tvrdý / Havelka. Ty naopak už mají za sebou oficiální koncertní derniéru a budou tak mimořádně vytaženy na světlo.

Nepříliš často v podobě pouhého dua koncertuje Martin E. Kyšperský a Aleš Pilgr. Kytarista a perkusista skupiny Květy zahrají písně z Kyšperského sólového alba i další své značně přearanžované starší skladby. V programu výročního večera také nemůže chybět stálice tuzemské alternativy v jejíž řadách hraje i sám zakladatel a majitel Polí5 Josef Jindrák: Skrytý půvab byrokracie. Kvarteto, které nedávno prošlo personální proměnou a zahraje tak zde se svým novým frontmanem.

V rámci večera dojde i  křty dvou moravských novinek v katalogu vydavatelství – druhé album Tutepeto představí samorostlý písničkář a harmonikář Radim Babák, čerstvý klavírní debut Tlecí doba, který je poctou Filipu Topolovi, zase výtvarník Tomáš Hrubiš. Sestavu vystupujících doplní harmonikářka Stinka se svým stálým spoluhráčem Fandou Holým, lyrickými texty vyzbrojení rockeři Ruce naší Dory a meditativně ambientní duo Sousedi.

Celá výroční přehlídka je pojata svým způsobem benefičně na podporu vydavatelství, a všichni účinkující zahrají zcela zadarmo. Každý návštěvník také ke vstupence dostane speciální CD – kompilaci, jejíž každý kus bude číslovaný a s vlastnoručním podpisem vydavatele. Na místě bude také přítomen obvyklý, a z letních festivalů známý stánek s produkcí Polí5. Většina titulů bude jednorázově a jen na tomto místě k dispozici za speciální, bezkonkurenčně nízké výroční ceny.

Největší specialita vydaná k deseti letům Polí5 je limitované vydání LP Květy - Copak můžu svojí milý mámě říct (písně skupiny Psí vojáci), pouze na vinylu v počtu 100 kusů.

                        ***

Polí5 vzniklo v roce 2006,  a navázalo na původní samizdatové „nakladatelství“ Manuzio. Název vydavatelství je převzat z citátu Ladislava Klímy "Obešel já polí pět" z knihy Jak bude po smrti. Původní koníček a skromné začátky vykrystalizovaly ve vydavatelství, které je vyhledávaným útočištěm muzikantů, dávajícím přednost hudbě před hudebním průmyslem, a na rozdíl od původní orientace na subkultury a experimentální hudbu, se dnes už pohybuje napříč žánry.

Do portfolia vydaných titulů tak vedle alternativních a nadžánrových experientů, nyní patří i  interpreti věnující se rocku (Dunajská vlna, B4, Živé kvety...), mladé hudební avantgardě (Vložte kočku, Kyklos Galaktikos, Schwarzprior, Mermomoc...), elektronické hudbě (Kora Et Le Mechanix, Moimir Papalescu & Petr Venkrbec, Sato San-To), jazzovým fúzím (Limbo, Muff), i akustickému písničkářství (Martin E. Kyšperský, Stinka, Saša Niklíčková, Vladimír Václavek).

V roce 2012 obdrželo Polí5 výroční cenu Vinyla, ocenění českých hudebních publicistů.

Dnešní sídlo Polí5, rozsáhlý „kamenný“ obchod Rekomando v pražské Trojanově ulici,  platí za spolehlivý kulturní bod, kam se chodí nejen pro hudbu či zajímavou literaturu, ale i pro informace. Obchod je provozován v alianci s distribuční sítí Day After, a kromě vlastní produkce je zde k dispozici i tradiční knihkupectví, antikvariát, nabídka zahraničních vinylových desek a také produkce prakticky všech českých i slovenských menšinových hudebních vydavatelů. Návštěvníci si zde mohou zakoupit i nejrůznější kulturní časopisy, plakáty nebo trička s hudebními motivy.

„Samozřejmě je to především frajeřina. Ignorace toho, co lidi chtějí,“ odpověděl Josef Jindrák v rozhovoru pro Fullmoonzine na otázku, zda má v dnešní době smysl vydávat a snažit se prodávat hudbu, i když si ji mnozí už nejsou ochotni kupovat. „Ale nakonec, dělá se to pro věčnost, to pak všechny další hlediska nemají význam…“

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek