Oswaldovi jsou česko-italské duo, které tvoří Andrea Rottin a Kateřina Malá, jejich dva hlasy, elektrická kytara, minimalistická sestava bicích a klávesové basové linky. Zvuk kapely lze popsat jako psychedelický rock s kořeny v americkém blues třicátých let minulého století, ale i v současném blues z Tuaregu. Další kořeny jejich inspirace prorůstají směrem k jihoevropském folku a do soundtracků ke spaghetti westernům. Způsobem užití hlasů se kapela snaží najít rovnováhu mezi experimentem a tradičním přístupem ke sborovému zpěvu.
V říjnu 2017 Oswaldovým vyjde nejnovější nahrávka s názvem Songs About Persecution. Jedná se o desku inspirovanou životními událostmi lidí žijících a migrujících po jižní Evropě a dřívějším Rakousko-Uhersku od začátku dvacátého století až do dnešních dní. A to pod vlivem osobních událostí nebo perzekucí a mocenských her. V současnosti kapela v úvodu živých vystoupení nabízí projekci z dílny audio-vizuálního uskupení Scentographers (Sara Montin a Paolo Moretti), kteří se snaží skrze svá digitální videa zaznamenávat, reprodukovat a uchovávat pachové vzpomínky.
Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.
G. M. Tamás