Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

Kultovní TIAMAT  v Abatonu

Kultovní TIAMAT v Abatonu

tisková zpráva

autor: redakce | 2. 02. 2009, 12:39:21 | návštěv: 751 | reakcí: 0

TIAMAT (swe)
THE 69 EYES (fin)
AVA INFERI (por)

Neděle 15.02. 2009 Praha, Prostor ABATON (www.prostorabaton.cz)Tiamat – proměny bohyně

Fanoušci kultovních TIAMAT by si rozhodně neměli nechat ujít koncert, který v rámci turné „Hellhounds fest 2009“ tato skupina odehraje 15. února v pražském klubu Abaton. Gothicmetalová kapela nesoucí jméno starověké babylonské bohyně je totiž pověstná svou nevyzpytatelností, a až tu bude charismatický frontman Johan Edlund se svým ansámblem vystupovat příště, je dost dobře možné, že to budou zcela jiní TIAMAT, než jak je známe dnes...

Brzy uplyne už dvacet let od chvíle, kdy si tehdy začínající švédská blackmetalová skupina TREBLINKA změnila jméno na TIAMAT a vydala své první album „Sumerian Cry“. Byla to jen první z řady mnoha proměn, kterými tato kapela za dobu své existence prošla, a další měly brzy následovat. Změnu názvu totiž provázela i drastická změna stylu a původně blackmetalová formace se tak na scéně trochu paradoxně prosadila deathmetalovým debutem. Ani tento žánr však kapele zcela nevyhovoval, začala se od něj postupně odklánět, až ho nakonec svým, v pořadí čtvrtým, albem „Wildhoney“ opustila úplně. TIAMAT se tak stali jedni z prvních (ještě spolu např. s OPETH), kterým se podařilo vymanit z hranic žánru reprezentovaného švédskou deathmetalovou scénou.

Progresivní „Wildhoney“, ovlivněné tvorbou PINK FLOYD, si sice získalo ohlas u fanoušků i kritiky, ale kapela na další desce znovu změnila styl a definitivně se usadila v žánru gothic metal. Přelomová deska „A Deeper Kind of Slumber“ byla také první, na které se jako výhradní autor všech písní prosadil dosavadní zpěvák skupiny Johan Edlund a zároveň se prohlásil za jediného stálého člena této skupiny. TIAMAT se tak v podstatě stali dílem jediného muže, který její tvorbě vtiskl dnešní charakteristické rysy.

Přestože se Edlundovi podařilo nalézt svůj ideální žánr, nikdy zcela nepřestal experimentovat a na každém novém albu se snaží představit jinou tvář své skupiny, tak aby si ovšem její hudba zároveň zachovala své typické prvky. Výjimkou není ani nejnovější album „Amanethes“, kterým TIAMAT po pěti letech od rozporuplně přijatého „Prey“ potvrdili svou pozici jedné z nejzásadnějších a nejvlivnějších skupin posledních dvou desetiletí. Tato deska v sobě spojuje prvky ze všech etap dosavadního vývoje kapely, narozdíl od svých poněkud mainstreamových předchůdců „Prey“ a „Judas Christ“ je tak mnohem temnější a dravější, její melodie však zůstávají stejně chytlavé. V žebříčku švédského metalového magazínu Close-up se navíc „Amanethes“ umístila mezi dvaceti nejlepšími nahrávkami roku 2008 a mimo jiné je nominována i na cenu Grammis (švédská varianta Grammy Awards) v kategorii „Best Hard Rock“.

Byla by ovšem škoda nevěnovat pozornost i ostatním skupinám, které s TIAMAT na jejich evropském turné vystupují, protože mají s těmito Švédy překvapivě mnoho společného.

Finští THE 69 EYES se na scéně pohybují přibližně stejně dlouhou dobu a mají za sebou i řadu stejně radikálních proměn jako jejich švédští kolegové. Na přelomu 80. a 90. let začínali jako glammetalová formace a teprve v průběhu času se v její tvorbě začaly objevovat prvky gothic metalu a gothic rocku, což je sféra, ve které také kapela slaví své největší úspěchy. V loňském roce vydali další řadovou desku "Angels" a v lednu potěší posluchače živákem "Hollywood Kills - Live At The Whisky A Go Go". Pokud jste fanoušky poctivého rock n´rollu s jemným glamrockovým nádechem, potom se můžete těšit na intenzivní jízdu alejí chytlavých úderných riffů a temných melodií.

Původně se celého turné měl zúčastnit trojlístek kapel v podobě NOVEMBRE, SCREAM SILENCE a AVA INFERI. Těšit se však nakonec můžeme pouze na poslední jmenované v podobě portugalského souboru AVA INFERI, což je známy projekt bývalého kytaristy MAYHEM Runeho Eriksena aka Blasphemera. Propagovat budou zejména jejich poslední album „The Silhouette“.

Vstupenky na koncert TIAMAT a spol. jsou k dostání ve všech běžných předprodejích Obscure promotion. Více informací o koncertu naleznete na webu www.obscure.cz a tel. číslech 774 220 183 a 775 095 666.

Související linky:
www.myspace.com/tiamat
www.myspace.com/theofficial69eyes
www.myspace.com/avainferi
www.obscure.cz
www.shindy.cz
www.prostorabaton.cz

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek