Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

Rasismus v Rusku je mimo kontrolu

Rasismus v Rusku je mimo kontrolu

Tisková zpráva

autor: Eva Dobrovolná, AI ČR | 9. 05. 2006, 22:14:12 | návštěv: 1699 | reakcí: 4

„Nepovažují nás za lidi. Jako kdybychom nepatřili do tohoto státu“ - výpověď muže z romské osady poblíž Petrohradu.
Rasově motivované vraždy, násilí a diskriminace se v Ruské federaci objevují stále častěji, uvedla dnes Amnesty International (AI).

AI ve zprávě nazvané „Ruská federace: Rasové násilí je mimo kontrolu“ popisuje případy útoků, z nichž některé skončily smrtí. Násilí směřuje především proti zahraničním studentům, žadatelům o azyl a uprchlíkům z Afriky, Asie, oblasti Středního Východu a z Jižní Ameriky, ale také proti příslušníkům židovské komunity a Romům. AI poukazuje na selhání úřadů, které nedokáží zajistit prevenci rasově motivovaných útoků, ani efektivně vyšetřovat pachatele.

Podle ruského informačního centra Sova bylo v loňském roce z rasových důvodů zabito 28 osob a 366 napadeno. Skutečný rozsah útoků je však jistě větší, protože mnoho rasově motivovaných trestných činů oběti vůbec nenahlásí nebo je policisté nezaevidují. Častá je jejich klasifikace jako „výtržnictví“.

Pachatelé rasových zločinů jsou často členy dobře organizovaných skupin, které prosazují rasistickou, neo-fašistickou a násilnou ideologii. Podle oficiálních čísel působí v Rusku zhruba 150 „extremistických skupin“, které mají dohromady přes 5.000 členů. Podle nevládních organizací se však skutečný počet extremistů pohybuje okolo 50.000.

„Násilné útoky patří mezi nejviditelnější projev netolerance a xenofobie, která je v mnoha částech ruské společnosti hluboce zakořeněná. Ale zavírání očí nad nenávistnými zločiny podporuje růst extrémní xenofobie a neo-nacimu v zemi,“ uvedla generální tajemnice AI Irene Khan.

Mezi posledními obětmi rasistických útoků je např. Ainuir Bulekbaevová z Kazachstánu, která byla ubodána letos v únoru. V dubnu 2004 byl pod jedoucí metro shozen syrský student Abdul Kádir Badawí. V únoru 2004 byla ubodána devítiletá tádžická holčička Kuršeda Sultonová. Všichni tito lidé přišli o život v Petrohradě, kde jsou rasistické útoky velmi časté. Objevují se ale po celé zemi. Např. v Moskvě byl letos v březnu zavražděn sedmdesátiletý muž Afro-kubánského původu, který pracoval jako šéfkuchař.

Více informací
Amnesty International Česká republika
Tel.: +420 224 946 993, + 420 724 133 134
E-mail: press@amnesty.cz

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 4
Weisse-wolfe
17. 05. 2006, 21:00:55
pokracujte mi budem bojovat tez

Jer_C
15. 05. 2006, 21:08:22
Spíš si myslím, že se ten problém rozmělňuje... Obrovské Rusko, x miliónů obyvatel, co to je nějakých pár tisíc extrémistů, že?
A mezinárodní pozornost zaměstnává především situace v Čečensku...

Dean
13. 05. 2006, 19:14:19
tak tohle je rusko dneska http://dna-firm.org zvracene a ruskymi urady tolerovane... kde jsou mezinarodni protesty jako proti klecovym luzkum a reseni romskeho problemu v CR? jak je zeme velka, ze by se ji kazdy bal rict, ze to dela spatne?

gnwp
13. 05. 2006, 11:10:01
Je to hrozne, mladi lide v Rusku by se meli zacit organizovat a fasistickemu nasili se sami branit. Na policii se spolehat nejde. DIY!

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek