Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

Soundtrack k neexistujícímu filmu? Svarte Greiner 13.12. / Roxy NoD

Soundtrack k neexistujícímu filmu? Svarte Greiner 13.12. / Roxy NoD

tisková zpráva

autor: redakce | 29. 11. 2009, 11:15:20 | návštěv: 783 | reakcí: 0

SVARTE GREINER (no) / RAFAEL ANTON IRISARRI (us) / OPUKA (cz)

13.12.2009 / Roxy NoD (Dlouhá 33, Praha 1)

Erik K. Skodvin (Svarte Greiner) se po necelém roce vrací zpět do Prahy. Svou fúzí ambientu, konkrétní hudby, field recordings a žánru, který se dá pojmenovat jako "soundtrack k neexistujícímu filmu", tvoří těžké náladotvorné plochy a získal věhlas alternativního tisku. Inspiraci v kinematografii nelze upřít. Hudba je plná jemného šepotu, útržků terénních nahrávek a přírodních zvuků. Spolu s propracovanou vizuální stránkou však dává nahlédnout do mnohem abstraktnějších zákoutí temnoty, což se silně ukázalo i při jeho prvním pražském koncertě.

Dvojnásob to pak platí zejména v případě posledního alba (Kappe na Type Records), kde se jeho tvorba protíná mnohem víc s klaustrofobickým izolacionismem a surreálnými ponory do zvukových vlastností matérie, jak je vlastní spíš jménům jako Alan Lamb, Nurse With Wound (Soliloquy for Lilith) nebo Michael Northam.

www.myspace.com/svartegreiner

Tentokrát se po jeho boku objeví místo Elegi další kolega z Erikova vydavatelství Miasmah: Rafael Anton Irisarri. Ten je známý též jako minimal ambient techno projekt The Sight Below, který mohli čeští posluchači vidět naživo i během jednoho z letošních koncertů Music Infinity. Pod svým vlastním jménem ale Rafael skládá melancholické neoklasické kompozice, jež budou co do nálady tento večer vyvažovat. Je nasnadě spřízněnost se jmény jako Marsen Jules, Julien Neto nebo Max Richter (jenž se nedávno dostal do širšího povědomí soundtrackem pro film Waltz With Bashir), a když občas romantismus víc ustoupí civilnosti, možná přijde na mysl i ranější tvorba Harolda Budda.

www.myspace.com/rafaelantonirisarri

Sdružení Opuka spatřilo světlo světa kolem roku 2000 ve funkcionalisticko-industriálním Zlíně, kde začalo pociťovat bytostnou potřebu zjistit, co mu zvuk nabízí, jaké jsou možnosti jeho uchopení a manipulace s ním, a v neposlední řadě jaká může být jeho samotná výpověď a přesah. V hudbě Opuky můžeme například slyšet click'n'cutové postupy, kombinaci elektroniky s akustickými nástroji, abstraktní zvukové plochy, atd.

O 5 let později Opuka rozšířila svou tvorbu o obrazovou část, začala hledat určité paralely mezi obrazem a zvukem, a možnosti jejich vzájemné komunikace. Pro Opuku je důležitý samotný tvůrčí proces, kouzlo hledání, náhoda a věčná inspirace v proměnách a změně úhlu pohledu. V současné době jádro Opuky tvoří hudebníci Radek Herold a Petr Stašek, básník Jiří Mareček, malíř Filip Lang a videotvůrce Dušan Urbanec.

Koncert proběhne v neděli 13.12.2009 v experimentálním prostoru Roxy NoD (Dlouhá 33, Praha 1) od 19:00. Vstup: 250,- pouze na místě.

www.letmo.net/productions
http://nod.roxy.cz


Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek