Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

Nové pasy? Riziko ztráty soukromí

Nové pasy? Riziko ztráty soukromí

Tisková zpráva

autor: Filip Pospíšil | 15. 08. 2006, 16:59:54 | návštěv: 1120 | reakcí: 0

Pouhých několik týdnů před zavedením biometrických pasů v ČR, ve chvíli kdy ministerstvo vnitra pořádá konferenci o stavu příprav na jejich vydávání (10.8), se objevují zprávy o možnostech falšování těchto dokladů. Obavy z možného zneužití informací obsažených v nových biometrických pasech se nikdo nepokouší ani vyvracet.

Jak o víkendu upozornil německý počítačový odborník Lukas Grünwald na konferenci odborníků na bezpečnostní systémy v americkém Las Vegas, kriminální živly a teroristé mohou z vydaných pasů zkopírovat zalisované elektronické čipy obsahující zašifrované biometrické údaje majitele. Již v březnu pak nizozemští odborníci upozornili, že RFID čipy jsou ohroženy i viry, které by se přes čtečky mohly dostat do některého centrálního systému a v nejhorším případě jej vyřadit dočasně z provozu.

To však nejsou největší rizika spojená se zaváděním nových pasů. Jak poukázali někteří z účastníků mezinárodního semináře věnovaného Cestování a ochraně osobních údajů, pořádaného minulý týden organizací Iuridicum Remedium, nelze u nově vydaných biometrických pasů zabránit tomu, aby citlivé biometrické údaje (digitální scan obličeje a perspektivně i otisky prstů) a další údaje zkopírovaly orgány států, do nichž držitelé cestují. Řada nedemokratických zemí světa tak může vytvářet databáze těchto údajů a v podstatě libovolným způsobem s nimi nakládat.

„U zemí, které pasy zavádějí, přispívají k rozvoji sledovacích technologií, které ve svém důsledku ohrožují demokracii,“ uvedl Mgr. Filip Pospíšil z organizace Iuridicum Remedium. „Již dnes na úrovni jednotlivých států EU probíhá diskuse o možném vytváření databází uchovávajících údaje o lidech odjíždějících a přijíždějících do EU,“ dodává Pospíšil.

Samotný proces přijímání biometrických pasů provázel významný demokratický deficit, ve kterém hrály významnou roli evropské instituce a tlak USA. Opatření nebyla předmětem obsáhlé diskuse v národních parlamentech a poté například v parlamentu evropském. Stejně tak byly ignorovány i hlasy ochránců osobních dat varující před riziky spojenými s novými pasy.

Organizace Iuridicum Remedium proto požaduje, aby se Česká republika: zasadila za vznik mezinárodních záruk, které by omezily rizika zneužití osobních údajů jejích občanů, prosazovala pozastavení procesu přidávání další biometrických údajů do pasů (otisky prstů, scany zorniček), zabránila zavedení biometrických údajů do dalších dokladů (občanské průkazy).

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek