Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

Vývozy zbraní vládám vedou k porušování lidských práv

Vývozy zbraní vládám vedou k porušování lidských práv

Tisková zpráva

autor: redakce | 29. 08. 2006, 14:11:56 | návštěv: 936 | reakcí: 0

Ministerstvo zahraničních věcí ČR publikovalo Výroční zprávu o kontrole exportu vojenského materiálu a ručních zbraní v roce 2005 (http://www.mzv.cz/servis/soubor.asp?id=19677). Zpráva oproti předchozím uvádí též kategorie příjemců zbraní vyvezených z ČR. Z nich vyplývá, že hlavními příjemci zbraní z ČR jsou státní ozbrojené složky. Zpráva bohužel opět potvrzuje obvinění nevládních organizací, že tyto zbraně končí v zemích hrubě porušujících lidská práva. V mnoha případech totiž státní složky těchto zemí zbraně používají k vnitřní represi nebo ve vnitřních či mezistátních ozbrojených konfliktech. Mezi tyto státy (které obdržely zbraně z ČR) patří např. Etiopie, Kolumbie, Čína, Angola, Vietnam, Srí Lanka, Gruzie, Egypt, Izrael, Libanon, Pákistán nebo Sýrie.

/p> V nově vydané Výroční zprávě Ministerstva zahraničních věcí ČR o exportu vojenského materiálu z ČR její autoři tvrdí, že odpovídající kontrola zbrojních exportů je zajištěna již tím, že většina vývozů z ČR je určena ozbrojeným složkám státní správy. „Jak chce, ale ČR přesvědčit komunistickou vládu Vietnamu či vojenský režim v Pákistánu, aby nezneužívali zbraně z ČR k porušování lidských práv? Jak chtějí české úřady zabránit vládním vojskům Srí Lanky, které právě v této době mají na svědomí desítky mrtvých civilistů při mohutných bojových operacích, aby k vraždění nevinných lidí nevyužívaly české zbraně?,“ ptá se Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.

/p> Výroční zpráva poprvé vychází dříve než na konci roku a údaje v ní nejsou tak zastaralé jako v předchozích letech. Dokládá však pouze to, že český obchod se zbraněmi stále podporuje vojenské konflikty, nedemokratické režimy a porušuje mezinárodní dohody (např. Kodex EU). Tradičním odběratelem zbraní je Kolumbie (v roce 2003 vyvezeny zbraně za 10,4 mil. Kč, v roce 2004 za 39,9 mil. Kč a v roce 2005 za 48,5 mil. Kč). Jednalo se především o ruční zbraně (převážně pistole) a jejich součásti. Od roku 2003 přitom bylo v zemi při ozbrojených střetech zabito či zmrzačeno několik tisíc civilistů. V roce 2005 dosahovalo násilné porušování lidských práv v zemi kritické úrovně (mimosoudní popravy prováděné vládními jednotkami, zabíjení civilistů opozičními ozbrojenci a provládními polovojenskými oddíly).

/p> Další zemí, která je zmítána vnitřním ozbrojeným konfliktem a do které proudí zbraně z ČR je Srí Lanka. Konflikt si od roku 1983 vyžádal přes 70 000 životů a vyhnal z domovů více než 800 000 lidí. Příměří uzavřené v roce 2002 mezi vládou a povstalci je často porušováno. I v roce 2005 docházelo k ozbrojeným střetům a k politicky motivovaným vraždám. Státní ozbrojené složky se také uchylovaly k svévolnému zadržování a mučení. Česká republika zásobuje válčící zemi zbraněmi již od roku 1996 (vývozy tanků, raketometů, munice apod.). Za poslední tři roky vzrostl export vojenského materiálu více než šestkrát, v roce 2005 dosáhl hodnoty 23,8 mil. Kč. „Jaká situace by musela panovat na Srí Lance, aby české úřady zakázaly vývozy zbraní do této země?“ ptá se Katarína Potfajová z NESEHNUTÍ. „Plynulé dodávky zbraní na Srí Lanku přispívají k eskalaci násilí a ozbrojených střetů, jejichž svědky jsme v letošním roce“ doplňuje Potfajová. Její slova podporují informace mezinárodních lidskoprávních organizací, které hovoří o útocích povstalců a rozsáhlém bombardování území pod jejich kontrolou srílanskou armádou. Dle údajů UNHCR vyvolaly nové boje vlnu uprchlíků (asi 170 000). Mezi obětmi konfliktu je i 17 zavražděných srílanských zaměstnanců mezinárodních humanitárních organizací či 51 dívek z místního sirotčince. V obou případech jsou v podezření ze zabití vládní vojska. Evropský parlament konstatoval, že hrubého porušování lidských práv se ve velké míře dopouštění obě bojující strany.

/p> Zbraněmi z ČR (v celkové hodnotě 63,5 mil. Kč) byly vyzbrojeny i válčící strany nedávného blízkovýchodního konfliktu. ČR vyvezla vojenský materiál jak do Izraele, tak do Libanonu. Stejně tak zbrojní exporty z ČR směřovaly i do Sýrie, která materiálně podporuje milice hnutí Hizballáh. Svůj díl z českých zbrojních skladů dostaly i africké země. Jednou z nich je Etiopie, která nakoupila vojenský materiál v hodnotě 23,5 mil. Kč. V letech 2004-2005, rozhodujících z hlediska udělení vývozní licence, zde docházelo k rozsáhlé vnitřní represi. Dlouhodobě navíc hrozí obnovení konfliktu se sousední Eritreou, kvůli sporům o Etiopií okupované město Badme. V současnosti se Etiopie zapojila také do občanské války v sousedním Somálsku. Další příjemce zbraní z ČR – africká Angola – je známá prováděním mimosoudních poprav, pronásledování nenásilných aktivit obránců lidských práv a politických aktivistů především státními bezpečnostními složkami. Právě těm dodala ČR vojenský materiál (zbraně, střelivo a toxikologické prostředky) za 8,5 mil. Kč.

/p> V roce 2005 byly do další africké země - Egypta vyvezeny zbraně za 96,4 mil. Kč (např. revolvery a pistole, letadla a vrtulníky, toxikologické prostředky ad.). Z toho bylo 73% určeno ozbrojeným a bezpečnostním složkám. V roce 2005 v zemi proběhly parlamentní volby, které byly provázeny ozbrojeným násilím namířeným proti opozici, při potlačování opozičních demonstrací bylo zastřeleno minimálně 11 lidí. V prosinci 2005 policie zabila několik desítek súdánských uprchlíků, když brutálně rozehnala jejich pokojnou demonstraci v Káhiře.

/p> České zbrojní vývozy byly určeny také komunistickým vládám v Číně či Vietnamu (za 164,9 mil. Kč) a to i přesto, že např. na vývozy zbraní do Číny je uvaleno embargo EU. Čína i Vietnam jsou země, kde jsou neustále porušována lidská práva, a navíc Čína svými nekontrolovanými vývozy zbraní např. do Súdánu přispívá k eskalaci násilí a porušování lidských práv i v dalších částech světa. Kavkazská Gruzie zase obdržela z ČR tanky, děla, munici a ruční zbraně za 91,4 mil. Kč, přestože byla v nedávné minulosti spojena hned s několika skandály zbrojních reexportů do válečných oblastí.

/p> „Popsaný problémový obchod se zbraněmi bude pokračovat pokud nedojde k zásadní změně systému licencování vývozů,“ říká Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ. „Jediná cesta k zamezení vývozům do zemí porušujících lidská práva je účinná veřejná a parlamentní kontrola,“ doplňuje ho zbrojní expert Karel Dolejší.

/p> více informací: Milan Štefanec - 605 239 579, Jiří Koželouh – 723 559 495, Katarína Potfajová – 543 245 342, Karel Dolejší – 606 175 602

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek