Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

V podzemí Chapeau Rouge  tři extravagantní hudební projekty z Francie

V podzemí Chapeau Rouge tři extravagantní hudební projekty z Francie

tisková zpráva

autor: redakce | 27. 03. 2010, 19:09:22 | návštěv: 761 | reakcí: 0

TOUR DE LA PUISSANCE 2010 - nájezd francouzského mutantního disca

1. dubna se v pražském podzemí Chapeau Rouge zjeví tři extravagantní hudební projekty z Francie. Jak by mohla vypadat dosud neexistující temná, neurotická, a zároveň melancholická diskotéka, o níž v Čechách budeme ještě dlouho marně snít, přijedou ukázat Opera Mort, TG a 20000 Punks, projekty vyrostlé ze současného francouzského, respektive evropského bujení kolem malých nezávislých labelů, a kojené během jízd svým tourbusem, které nenáhodou připomínají útočné jízdy techno nomádů.

Projekty, které se spojily k jarnímu evropskému TOUR DE LA PUISSANCE, spojuje hravý a programově hybridní přístup k tanečním subžánrům, ze kterých se vytratil duch diska. V jakési melancholii a romantickém smutku se vracejí k elektronickým sedimentům a modlám 90. let a svůj extrémní amalgam digitalu a analogu servírují s falešnou ironií a poťouchlými gesty - ty totiž skrývají posedlost a víru v hudbu jako akumulátor milostné a tělesné energie.

Členy Opera Mort, Laurenta Gérarda (él-g) a Jonathana T (jo t) stojícího za labelem Tanzprocesz (vyšli zde třeba To Live And Shave In L.A., Sudden Infant, Placenta Popeye ad.) bylo možné zaregistrovat loni společně s Gedalií Tazartes v projektu Reines d'Angleterre. Pouze ve dvojici pak založili s vizí ještě tanečnějšího zvuku Opera Mort a postupně vydali svůj materiál na labelech Kraak, Bo Weavil, Fonal, SS Records. Na domácí značce loni zasadili smrtelný úder v podobě CD Le Tour de L'Oubli. Nekonečné smyčky, syntetické beaty, procesované vokály a ruchy, všechno tohle smetí elektronické hudby je pro ně jen zábavný prostředek, se kterým vytvářejí to, čemu říkají "dirty cosmic dance-floor". Tam, kde navazují na Throbbing Gristle, tam místo Genesise P-Orridge čekejte dekadentního Mickeymouse, když mluví o Wolf Eyes, tak jedině s přídomkem Gay... Ideální předehra k jarnímu Stimulu.

TG je solový projekt hudebníka, který jinak vystupuje pod jménem TG Gondard a který 12 let své činnosti obětoval posedlosti drone music. Vydal množství LP, kazet a CD na labelech jako Les Potagers Natures, Galerie Pache, RuminanCe, Lexi Disques, Dokidoki. Mezi nejlepší patří tvorba, která v obsesi dlouhými hlubokými tóny a podprahovým útokem dochází až k extrémním tanečním žánrům a směřuje i k akutální podobě TG: přímočarý 4/4 rytmus a špinavé beaty ve stylu gabba hardcore techna, tak jak letělo v 90. letech, kořeněné nádechem zvláštní temné melancholie a sexuálního napětí dovedéného do extrému. TG sám má pro to vlastní definici: "Čistá láska a sexuální služby zdarma."

Doom, sex a rock'n'roll = disco terror. To je naopak rovnice, kterou se řídí gay vikingové 20000 Punks (lákavá představa, projekt je však dvoučlenný...). Zakládající členové francouzských kapel The Dreams, The Feeling Of Love či AH Kraken, ještě radikálněji než předchozí dva projekty přehodnocují vývoj "divné hudby" s kořeny v experimentální elektronice, a jdou doslova pozpátku. Jejich znepokojivý vír krásy, smutku a romantismu (hledejte na značkách In The Red Records, Rococo Records, Sweet Records) se vrací až k rock'n'rollové křečovitosti, hlavně k tomu, co je na ní špinavé a neučesané, a taky trochu zádumčivé. I oni svým rozostřeným zvukem s prvky latentního chaosu, drženého na uzdě a popuštěného v letmých výkřicích, navazují na slepou vývojou větev představovanou legendárním albem 20 Jazz Funk Great Hits od Throbbing Gristle, a i oni dokazují že disco neznamená rychlost a neosobnost, ale puls a krvácející srdce.

Čtvrtek 1. 4. 2010, Praha, Chapeau Rouge, začátek 21.00

ODKAZY
http://www.myspace.com/operamort
http://perso.orange.fr/tg.fr
http://www.myspace.com/20000punks
http://klangundkrach.net

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek