Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

Město, město a zase město… Vyšla nová A-kontra

Město, město a zase město… Vyšla nová A-kontra

Tisková zpráva

autor: redakce | 23. 12. 2006, 14:46:10 | návštěv: 1002 | reakcí: 0

Přestože město není hlavním tématem A-kontry poprvé, stále je to téma, které není vyčerpané a je k němu ještě mnoho co říct. Články v tomto čísle se zabývají tím, proč by měla být městská hromadná doprava zdarma, problémem suburbanizace, cyklisty ve městě a také městským fenoménem zvaným graffiti.

Ve světě se dějí věci. Mexická Oaxaca je místo, kde to v poslední době hodně „vřelo“. Protože ale není všem dnům konec, situace se samozřejmě vyvíjí dál. V USA se zase pořádají anarchistické konference (akce, jejichž program obvykle zahrnuje přednášky, diskuze, workshopy, distribuci materiálů apod.). O tom, co se děje v Bělorusku (zvláště v oblastech, o kterých se u nás moc nemluví), se dozvíte z reportáže z této země. A další příspěvek přináší informace o stavu anarchistického hnutí v sousedním Rusku. Na ten pak navazuje rozhovor s ruskou punkovou skupinou Distress hlavně o situaci v jejich domovině.

Ani pro ČR rozhodně neplatí, že by se tu nic nedělo. Aktuálním tématem jsou například protiraketové základny, které se tu mají stavět a o kterých najdete v novém čísle A-kontry rozsáhlý článek. U příležitosti mediálně propíraných sedmdesátin Václava Havla je následující příspěvek věnován zamyšlení nad některými jeho politickými a myslitelskými počiny, ale i nad tím, zda kritika Havla není vlastně do jisté míry sebekritikou radikalismu.

Na téma minulého čísla (národ) navazuje článek o biblickém pojetí národa a svobody. Jde vlastně o převyprávění biblického příběhu s důrazem na některé jeho aspekty. A aby toho nebylo málo, tak poté, co byla v minulém čísle vyvrácena existence národa, následuje článek vyvracející rasu. Tedy, ta už vlastně vyvrácena byla. Zmíněný článek se zabývá spíše kořeny a vývojem této „biologické kategorie“.

Anarchistická antropologie je tématem nedávno vydané knížky Davida Graebera (Fragments of an anarchist anthropology), na kterou najdete v A-kontře recenzi.

A-kontra 4/06, 28 str., prosinec 2006, 25,- Kč. Předplatné je možné objednat na adrese ČAS, P.O. box 223, 111 21 Praha 1 nebo e-mailu a-kontra-redakce@arachne.cz. http://www.a-kontra.net, http://www.csaf.cz.

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek