Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

6. ročník festivalu ProTibet

6. ročník festivalu ProTibet

Tisková zpráva

autor: redakce | 11. 02. 2007, 19:58:32 | návštěv: 1108 | reakcí: 0

Ozdobou letošního ročníku bude výstava fotografií Vladimíra Síse (1925-2001), televizního a filmového režiséra a Josefa Vaniše (1927) kameramana. Jde o záběry více než půl století staré.

Ve své době obletěly takřka celou Evropu a zavítaly i do Ameriky. Autoři měli štěstí, že jako první mohli nafotit tajemný Tibet, kam vkročilo jen velmi málo cizinců. Tuto nejvýše položenou zemi na světě navštívili v letech 1953-1955, kdy se zúčastnili natáčení společného čínsko-československého barevného dokumentu o stavbě silnice ze S´-čchuanu do Lhasy. Pobývali v Tibetu ve zlomových momentech jeho dějin. Po jejich odchodu došlo k uzavření tibetských hranic.

O pronásledovaném čínském hnutí Falung Gong, o nehumánních praktikách na vězních svědomí končících i odebíráním orgánů se dovíme na přednášce Kamila Rakyty.

Precizně zpracované přednášky Martina Mykisky jsou známé po celé republice. Cestovatel jezdí na vlastní pěst po světě a o svých cestách píše knihy. Strávil rok v Antarktidě, projel Afghánistán i Latinskou Ameriku.Před čtyřmi lety odjel s manželkou a dvěma malými dětmi na pět měsíců do Malého Tibetu, kde učil angličtinu. V zimě putoval 100 km dlouhou soutěskou řeky Zanskar, kterou je občas třeba přebrodit bez ohledu na krutý mráz a ledovou tříšť.

Členka občanského sdružení M.O.S.T. Jana Neboráková slovem a obrazem seznámí zájemce se svými opakovanými cestami do Malého Tibetu. Návštěvník se také doví o možnostech pomáhat malým buddhistickým – o projektu Kmotrovství, který o.s. právě zahájilo.

Porušování lidských práv v Tibetu dnes může vidět celý svět, dokonce online, je to však co platné? Může vůbec okolní svět přispět ke změně k lepšímu? Amnesty International se domnívá, že ano. Kromě besedy o současnému stavu lidských práv v Tibetu a některých dalších oblastech Číny bude řeč právě i o tom, jakým způsobem můžeme pomoci.

10. března - v den výročí oficiální okupace Tibetu proběhne pro Ostravu již tradiční malování tibetské vlajky tentokrát na Kuřím rynku. Odpoledne budeme pokračovat čajovým obřadem pod širou oblohou v Komenského sadech u sochy osvobození.

Dalšími akcemi bude promítání dokumentárních filmů, oblíbené čtení pohádek, mýtů lidu ze „Střechy světa“, diaprojekce a beseda s nejvýznamnější českou tibetoložkou PhDr. Ondomišiovou. Ta zároveň připravila neobvyklou přednášku „Tibet hmatem a sluchem“ pro společnost Tyfloservis. Kulturní asociace Nová Akropolis seznámí zájemce s „Moudrostí Tibetu“. První autorské čtení nové knihy „Tibetské nebe, peklo, ráj“ R. Ermla proběhne v antikvariátě Fiducia.

Můžete se seznámit s tibeťanem Jigme Tenzinem, který se loni přiženil do Ostravy. V Boomerangu vás čeká pravá bollywoodská diskotéka.

Milovníci filmu mohou zhlédnout Kim Ki-Dukovo „Jaro, léto, podzim, zima…a zase jaro“ nebo film „Dotek z druhého břehu“. Tento snímek se zamýšlí nad smrtí, jejím chápáním a způsoby, jak se vyrovnat s odchodem blízkých lidí. Promítnutí se zúčastní i autor režisér V. Poltikovič.

Ostravské buddhistické centrum uspořádá den otevřených dveří ve svých prostorách a přednášky dvou významných cestujících buddhistických učitelů.

V rámci akce proběhnou dva hudební minifestiválky nabité zajímavou hudbou. Dramaturgův alternativní objev s velikým potenciálem skupina DVA, hrající „elektrik akusto-akustik elektro“,pop-alternativně rockoví Bugaboo, ve vodách české hudby novou písničkářskou vlnu razící FOLK3MAIL, severomoravští skáčkaři AllSkaPones a stálice české alternativy, bájné Majerovky Brzdové tabulky,se postarají o hlubinný kulturní zážitek.

Zajímavé spojení hudebních nástrojů sitár a tibetské mísy vás čeká v Dobré čajovně.

Všechny tyto akce budou probíhat v Ostravě, Frýdku Místku a Opavě. Zakončení proběhne o víkendovém semináři na Rusavě při setkání s paní Annie Fornarder.

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek