Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - EXPRESS - - - - - - - - - - - -

Post-post-krautrockoví magici z Barcelony QA´A - 16. 11. v pražském Finalu

Post-post-krautrockoví magici z Barcelony QA´A - 16. 11. v pražském Finalu

tisková zpráva

autor: K&K | 9. 11. 2010, 15:02:57 | návštěv: 585 | reakcí: 0

V rámci podzimního turné, které zahrnuje i zastávky na významných festivalech Audiscope v Oxfordu nebo Saint Ghetto ve švýcarském Bernu (letos např. s The Residents, Charlemange Palestine nebo Stevenem Stapletonem) se v pražském klubu Final zastaví psychedelická post-rocková formace Qa´a z Barcelony. Večer otevře one-man projekt Soxol.

Zvuková magie starých i nových vrstev: Qa'a (ESP) + Soxol 16. 11. ve Finalu

Qa´a jsou sami poměrně mladou kapelou. Vznikli v roce 2006, hned v roce 2007 zaujali debutem Vesprada, a loni vydali zatím poslední desku Chi´en. Za svou hudební inspiraci ovšem příznačně považují „starobylé nahrávky, staré nahrávky, ne tak staré nahrávky a nové nahrávky..." Za tímto vyznáním je třeba hledat lásku k míchání rozmanitých zvukových vrstev a především klíčový prvek času v jejich hudbě. Jsou ovlivněni nejen rituály, repetitivností nebo magií, ale i prostorem současného eklekticismu, kde se mísí hudební styly různých dob (hodně 60. a 70. léta) v hypnotickém post-psychedelickém amalgamu. Zvláštní kapitolu pak představuje práce s časem uvnitř rozsáhlých kompozic aktuální desky Chi´en, která nikoli shodou okolností vznikala v německém studiu krautrockové legendy Faust a přímo za dohledu Hanse Joachima Irmlera.

Nadšené ohlasy na toto 80minutové album raději než o post-rocku mluví o post-post-Krautrocku a mezi hudebními asociacemi se objevují Agitation Free, Can, Sunburned Hand of a Man, Amon Düül, a když je řeč o magii, tak se trefně připomíná magie souhry kytar a bicích na desce Daydream Nation od Sonic Youth. V jejich arzenálu najdete taky veškerý „šrot" současného revivalistického zvuku: vintage syntezátory, perkuse, elektrickou sitár, violu, varhany nebo Hammondky, diy nástroje a pedály, modulované vokály atd. Při poslechu Chi´en na tohle všechno ale ani nemyslíte, Qa´a pro každou skladbu nacházejí vlastní časový vesmír s vlastními zákony dynamiky a s vlastním průběhem „hypnózy" (od minimalistické Time Is Key po expresivní She Provides), takže vy se musíte soustředit hlavně na to, jak ustát elastickou, míst až free-rockově šílenou souhru na celé ploše alba. To je vlastně i největší důvod, proč jejich hudbu zažít živě: pokud to, co se podílí na uchvacujících vlnách desky, je zčásti i geniálně zkrocená improvizace, pak koncert bude naprostou lahůdkou pro milovníky živých experimentů...

Na úvod vystoupí Soxol, člen několika českobudějovických formací - s baskytarou, looperem, mp3 přehrávačem a s neomylnou intuicí, jak z téměř ničeho vykouzlit opravdu působivou a pohlcující zvukovou hmotu.

DOWNLOAD
Qa´a - Chi´en (2009) - http://www.magiaroja.net/magia-roja

ODKAZY, POSLECH
http://www.myspace.com/houseofqaa
http://www.myspace.com/lamagiaroja
http://myspace.com/soxol


Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek