Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - PROFILY - - - - - - - - - - - -

Bahenní bohoslužby, 6.díl

Bahenní bohoslužby, 6.díl

Bažant Pohoda

autor: maxim horovic | 9. 06. 2006, 01:19:31 | návštěv: 6308 | reakcí: 0

Festival Bažant Pohoda 14.-15.6. 2006, letiště Trenčín

Kulatiny letos slaví největší a nejprestižnější slovenský Festival Bažant Pohoda. Před deseti lety začínal bez nadsázky na zelené louce. Byl jednodenní, zúčastnilo se ho sotva dva tisíce lidí a několik let putoval po různých vnitroměstských lokalitách Trenčína. Doputoval až na letiště za město, kde ho minulý rok navštívilo asi 25 tisíc diváků. Ohromný jednolitý areál je ideální pro akce podobného druhu, kombinaci betonu a trávy oceníte za každého počasí.

Pohoda se vyvíjí k absolutní žánrové svobodě a multiuměleckému záběru. V podobném měřítku k tomu nedospěl žádný český festival. Strůjcem a hlavou Pohody je Michal Kaščák, někdejší frontman punkových Bez ladu a skladu a pozdější Neuropy. Tomu se daří tahat rok od roku zajímavější skupiny, neprodělávat a vytvářet atmosféru, pro níž si tuhle megasession oblíbíte. Fráze o přátelství a všudypřítomné, vyklidněné euforii tady dostávají nečekaně reálnou podobu.

Největším lákadlem jsou američtí rockeři Pixies s Frankem Blackem, splněný sen nejen Kaščákův. Z dalších „stars“ jmenujme rock-folkové The Frames nebo švédské garážisty The (International) Noise Conspiracy. Nečekaným osvěžením se stanou kanadští rockeři Danko Jones nebo Gogol Bordello, ukrajino-američani kombinující world music s punkem. Zajímavě je obsazena elektronická hudba: downtempové hvězdy Zero 7 nebo průkopníci žánru Coldcut, zakladatel Underworld Darren Emerson, DJs Andy C a Marco Carola. Odrůdy hip-hopu přijedou ukázat profláknutí Stereo MCs nebo špička anglického stylu grime Dizze Rascal, za zmínku stojí i GZA & MUGGS (členové Cypress Hill a Wu-Tang-Clan). (Tady je ten zásadní rozdíl mezi našimi festivaly a Pohodou, Rascala se u nás nikdy nedočkáme navzdory tomu, že je to světová první liga.) World music přiveze arabská kněžka Natacha Atlas, držitel Latin Grammy Kevin Johansen se skupinou Nada nebo argentínsko-uruguajská perla Bajofondo Tangoclub.

Dramaturgickou otevřenost dokazuje i výběr českých a slovenských hostí. Hana Hegerová, Peter Lipa s Milanem Lasicou, Ondřej Havelka s Melody Makers, Vidiek, Polemic. Vedle nich objevy jako Lavagance, Knot Photogenic, Diego, Eduardo Borsuci in Optima forma nebo hip-hopeři A.M.O., Vec a Moja reč.

Hudební program doplní sochařské sympózium, workshopy týkající se malby, grafitti, tance. Opět bude přítomen kinematograf a stany věnované diskusím, přednáškám a čtením. Pěvecký workshop povede Ida Kelarová. Poprvé bude vytvořena zóna ticha a jako první přichází Pohoda se separací odpadu. Více informací na www.pohodafestival.sk.

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek