Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - PROFILY - - - - - - - - - - - -

The Frames

The Frames

Nejlepší tajemství, které ukrývá Irsko před světem

autor: Jer_C | 6. 08. 2006, 18:28:49 | návštěv: 5906 | reakcí: 4

Pamatuji na svou "velkou" koncertní premiéru. Začátek druhého léta nového tisíciletí a na plně zaplněném novojičínském náměstí vystupuje veličina irské hudební scény The Frames. Už tenkrát při koncertě, naprosto ochromen tím, co ta pětice chlapíků na pódiu předváděla, jsem litoval, že jsem zde dovrávoral z parku až na posledních několik písní. Má fatální alkoholická nevědomost mě dodnes mrzí. Po koncertě jsem ji kompenzoval alespoň zakoupením tehdy aktuálního alba For The Birds, které mám dodnes ve své sbírce desek na čestném místě. Avšak usmálo se (nejen) na mě štěstí. Lídr kapely Glen Hansard, ten charismatický sympaťák, kterého se nebojím pasovat na Boba Dylana naší generace, si totiž už nějaký čas předtím naši republiku (a zejména okolí mého domova jako je Valmez apod.), zamiloval a začal sem jezdit čím dál častěji. V živé paměti mám jeho nezapomenutelné sólové koncerty, ať už pod širým nebem v místním letňáku nebo ve velmi komorní atmosféře čajovny Archa, kde hrál zadarmo pro nějakých třicet lidí. Tomu říkám písničkářství.

Skupina The Frames, která svůj název odvodila od Hansardovy mladistvé posedlosti starými bicyklovými rámy, vznikla zkraje devadesátých let v irském hlavním městě Dublinu. Její hlavní postavou je od začátku frontman Glen Hansard, třicetišestiletý potulný zpěvák a kytarista. Pochází z muzikantské rodiny. Ve svých začátcích našel nejvíce podpory u matky, nadšené obdivovatelky Leonarda Cohena a Boba Dylana. Byla to právě ona, která mu navrhla, aby šel zkusit hrát na ulici. Pouliční kolemjdoucí brzy vystřídalo osazenstvo dublinských hospod. Glen hrál převzaté folkové písně, zkoušel i svou vlastní tvorbu. V sedmnácti přemluvil matku k půjčce na nahrání prvního dema. Ta souhlasila, zašla do banky a pod výmluvou, že potřebuje půjčit na opravu domu, sehnala potřebných padesát dolarů, za které si Glen mohl pronajmout studio, ve kterém nahrál čtyři písně a nechal vyrobit 50 kopií demosnímku. Jeden kousek se dostal i k šéfovi velké nahrávací společnosti Island, který Glenovi nabídl vydání desky.

Glen si stihne zahrát roli Outspan Fostera v hudebním filmu The Commitments, poté se jde na nahrávání. Přizváni sou Hansardovi kamarádi Dave Odlum (kytara), Noreen O'Donnell (zpěv), John Carney (basa), Colm Mac An Iomair (housle) a Paul Brennan (bicí). Debutová deska Another Love Songs vzniká pod dohledem Gila Nirtona (producent Pixies) a Franka Murraye (manažer Pogues), oproti očekávání je však neúspěšná. Skupina se rozchází s Islandem. Ten po čase desku dokonce vyřazuje ze svého katalogu, skupina ji však dává volně k dispozici na svých stránkách.

Glen zjišťuje, že tudy cesta nevede a odjíždí hledat inspiraci do USA. To se nakonec vyplácí. Hansard zde tvoří silné koncertní písně, díky kterým se The Frames stávají klubovou senzací. Druhé album Fitzcarraldo vychází v roce 1995, obsahuje např. stejnojmenný hit Fitzcarraldo či koncertní klasiku Revelate a dostává se mu zasloužené pozornosti. Mimochodem, videoklip k písni Revelate, natočený na bezpečnostní kamery dublinské pošty, který zachycuje kapelu jako partu lupičů, je histroricky nejlacinějším videoklipem odvysílaným na MTV. Vyšel na celé čtyři libry!

O rok později vydává kapela pod názvem The Frames DC (pro odlišení od stejnojmenné americké skupiny) album i v USA a svou našláplou pozici definitivně upevňuje roku 1999 vydáním třetího studiového alba Dance The Devil. Toto album zároveň definuje hudební styl The Frames - alternativně naladěné písničkářství s množstvím razantních změn, kde Glen v jednu chvíli šeptá, aby o pár vteřin později přešel do animálního křiku. To samé platí i o hudbě, která si skvěle pohrává s vašimi emocemi. Gradující vybrnkávačky, šílené kytarování, konejšivé i impozantně burácivé housle, to vše zaobalené ve velmi osobních, niterně propracovaných textech.

S novým tisíciletím se kapela vytáhla z jednoznačně nejlepším albem For The Birds, kde vykrystalizovalo vše výše popsané do ještě čistší, křehce krásné roviny. Deska vychází na vlastní značce Plateau, o zvuk se postaral mistr Steve Albini (Nirvana, Pixies, ...). The Frames hodně koncertují, objevují se i na turné po českých krajích, z jehož brněnské zastávky v klubu Stará pekárna nakonec vzniká i výborné živé album Breadcrumb Trail, které vychází na tuzemské značce Indies Records. Roku 2003 vydává skupina další živák Set list, což je záznam koncertu z domovského Dublinu. Loni vyšlo zatím poslední, velmi vřele přijaté album Burn The Maps.

Glen Hansard se mezitím stále toulá po světě, často ho můžete potkat na ulici s kytarou. Hraní na ulici jej prý učí pokoře. Obyčejný chlápek, který má však tak obrovské charisma, že stačí, když vejde do místnosti a všichni na něj budou nevědomky civět. Přeju vám to někdy zažít. A o tom, že Glena hraní opravdu baví, svědčí nejlépe třeba tento obrázek z jeho nedávného vystoupení v tuzemském Telči: "Hrál čtyři hodiny, někdy do noci, v sedm jel na letiště do New Yorku, kde ještě ten večer hrál v Central Parku." Dalším důkazem budiž Hansardův zatím poslední studiový počin, sólovka The Swell Season nahraná s českou zpěvačkou Markétou Irglovou, holčinou, z níž se vyklubal opravdu velký talent a taky tou prvotní příčinou toho, proč se Glenovi v těchto končinách tak zalíbilo. Deska pojmenovaná podle knihy Josefa Škvoreckého Prima sezóna vznikla vlastně náhodou při práci na pár písních pro film Jana Hřebejka. Sedli si a hned z toho bylo celé album, které je opravdu skvostné.

Na allmusic.com se v profilu kapely píše jedna hezká věta: "The Frames - nejlepší tajemství, které ukrývá Irsko před světem." Má je rád Bono Vox z U2 nebo třeba i Bob Dylan či Van Morrison. Přesto nejsou masově populární. To by jim totiž ani neslušelo. Dobrá hudba si k vnímavým posluchačům cestu vždycky najde a pokud jste snad o tento irský skvost ještě nezavadili (o čemž dost pochybuji), běžte to rychle napravit!

Obsazení
Glen Hansard: zpěv, elektrická kytara (1990 ~)
Joe Doyle: baskytara, zpěv (1996 ~)
Colm Mac Con Iomaire: housle, klávesy, zpěv (1990 ~)
Rob Bochnik: sólová kytara (2003 ~)
+ neustále se měnící bubeníci
Fotky
The Frames The Frames The Frames The Frames The Frames The Frames The Frames
Odkazy
theframes.ie

Oficiální stránka

The Frames Bootleg List

Dostupné živé nahrávky

glenhansard.com

Fandovské stránky

A Mission From God

Animovaný film, učínkují The Frames

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 4
smookie3
7. 11. 2006, 20:00:54
Bono je mág, myslím, že je to velice dobrá vizitka!

Martin
7. 10. 2006, 15:26:08
Nechápu, co se vám nelíbí na Bonovi? Jeden z mejuznávanějších světových zpěváků.

paul pysk
7. 08. 2006, 14:55:00
jo no, taky bych se s tím že mě má rád Bono zrovna nechlubil :-)

Edge
7. 08. 2006, 11:38:34
přemýšlím, jestli to je zrvna donrá vizitka když o někom napíšeš že je rád Bono Vox..

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek