Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE FILM - - - - - - - - -

Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

režie: Clint Eastwood

autor: maxim horovic | 24. 12. 2005, 10:15:44 | návštěv: 7036 | reakcí: 2

Americký film nominovaný na Oscara stojí na tom, čemu se říká silný námět, silný námět po americku. A i když nemůžu poslednímu snímku Clinta Eastwooda upřít dotaženost a sílu jednotlivých složek, nakonec mě odradí emocionálním naléháním na diváka. Jako by si vedle mě někdo sednul, obejmul mě, ale já byl ve vedlejším pokoji. A k vzájemnému citovému překrytí došlo jen tak přes zeď. Myslím na ni, ale nikdy se nepotkáme.

Trenér Frankie Dunn je zestárlý muž, který nese břímě minulosti: rozchod se svou dcerou a starý boxerský zápas, při němž přišel jeho svěřenec o oko. Tím je jeho přítel Eddie Scrap, který s ním dlouhá léta provozuje tělocvičnu. Dunn vychoval nového šampióna, ale nemá odvahu poslat ho k mistrovskému zápasu, proto o něj přijde. Zároveň na scénu vchází Maggie Fitzgerald, 30letá žena, která prahne po úspěchu v ringu. Dunn se jí i díky Scrapovi posléze ujímá. Trénink, výhry, bolest a poranění míchy. Sdílení vlastních minulostí, eutanázie.

Námět je působivý, ale taky skýtá mnoho klišé: závaží minulosti, svazek dvou osobností coby nahrazování role otce a dcery; děvče, které nic nemá, jen svou vůli; tvrdý a zatrpklý stařec s křehkou duší; tréninkové soustředění; vyděračská rodina; postoj k eutanázii aneb co je lepší pro doživotně upoutaného. Eastwood se režijně s většinou těchto nástrah vyrovnal chlapsky, tak jak to umí jen on. Film je temnější, komorní, bez velkých gest, naléhavý, získá si vás. Kamera se pohybuje v interiérech a soustředí se na detaily tváří. Hudbu dokud nepostřehnete, je dobře. Začíná na vás tlačit ve vyhrocených scénách, což posiluje onen emotivní, „eastwoodovský“ nátlak. To, co mi nevadilo v předchozí „Mystic River“ (2003), mě nyní dráždí. Jeho typický a zvládnutý „civilní patos“, ušlechtilé, opravdové a upřímné celkové vyznění mi zaznívá falešně.

Nepotkal jsem se s tímhle filmem, ale je to možná můj problém. Protože Eastwood dělal co mohl, aby netlačil na pilu a zůstal civilní. Od velmi uměřených hereckých výkonů (ne, nemyslím si, že Hillary Swank v roli Maggie byla tentokrát na Oscara), přes výběr prostředí až po scénáristické zákruty. Nedával Maggie přehnaně tvrdé tréninkové lekce, stačilo pár obrazů dokumentujících její odhodlání a buranskou sveřepost. Nevyžívá se v naturalisticky krvavých obrazech, zápasů není mnoho a jejich délka z filmu nedělá „boxerský“ film.

Sledujeme psychologické drama, i když postavy nejsou propracované do hloubky, režisér si vystačí s několika rysy. A kombinace akčního a psychologického žánru mu svědčí. Ani jedno nepřeváží, po drsných scénách bažící divák je neukojen, příznivec charakterových dramat může být v závěru taky zklamán. Starý Eddie, stále myslící na svůj nikdy neuskutečněný 110.zápas, se ho dočká a skolí mladého bijce. Rodina, kterou chce Maggie zajistit, je nevděčná hyena. Dunn se pro eutanázii přece jen rozhodne a to navzdory knězovým slovům. Jediným štěstím je, že Eastwood tu scénu pojal nepateticky, tam se daly dojit slzy. A taky se nedočkáme jeho smířeného shledání s dcerou. Hořkost zůstává, i když vypravěč-Eddie pohádkově konstatuje, že Dunn z nemocnice odešel a už ho nikdy neviděl. Film, do té doby pojednávající o životních následcích, se jich nakonec zřekne, za smrtí už nic není.

Filmu lze vyčítat jedině očekávatelnost děje a jednotlivých situací, jejich pointování, odhadnutelnost lidských povah a činů. To se však děje ve všech Eastwoodových filmech. Přesto je přijímáte díky celkovému zpracování, na hraně syrovosti a kýče. Eastwood tady balancuje tak umně, že vás nenapadne podezřívat ho z nadbíhání divákovi. A on to taky nedělá. Anebo jednotlivé prvky relativizuje. Odráží se to např. v dvojlomnosti postav: Dunnův vztah ke kostelu (bohu) a představenému je na jednu stranu věrný, ale i sarkastický. Některé situace zůstávají otevřené nebo nedořečené: Dunn nachází v samém závěru obálku pode dveřmi. Film tak nemůžeme nazvat klasickou hollowoodskou produkcí, vymyká se. Je to dost? Po pravdě řečeno: na Oscara ano.

Informace

Originální název: Million Dollar Baby
Režie: Clint Eastwood
Hrají:

Hillary Swank, Clint Eastwood, Morgan Freeman, Jay Baruchel, Bruce MacVittie, Riki Lindhome, Mike Colter, ad.

Celkový čas: 133 minut
Země: USA
Rok: 2004

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 2
slavka
10. 11. 2007, 18:32:45
moj najoblubenejsi film....myslim si,ze stoji za to,pozriet si ho aspon raz... :)

drako
15. 01. 2006, 15:19:14
no,poviem pravdu,druhy krat by som ho uz vidiet nechcel!

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek