Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE FILM - - - - - - - - -

Wilbur se chce zabít

Wilbur se chce zabít

režie: Lone Scherfig

autor: Jer_C | 11. 09. 2006, 23:17:02 | návštěv: 5431 | reakcí: 1

Po úspěšném snímku Italština pro začátečníky natočila režisérka Lone Scherfig tragikomický příběh o notrickém sebevrahovi a jeho starostlivém bratrovi s názvem Wilbur se chce zabít. Černá komedie s prvky dramatu a romantiky je sondou do osudů dvou bratrů, kteří si díky svému rozdílnému pohledu na svět neustále a vzájemně ovlivňují život. Snímek nám předkládá příjemnou povídku o životě, který prostě stojí za to žít.

Ústřední postava filmu Wilbur (Jamie Sives) je na první pohled normální sympatický chlapík, má však jeden zásadní problém - neustále se pokouší o sebevraždu. Jeho bratr Harbour (Adrian Rawlins) na něj po smrti rodičů dohlíží, neustále ho zachraňuje ze spárů smrti a nakonec mu na doporučení psychiatra nabídne, aby bydleli společně v jeho domě, kde je zároveň i knihkupectví, které zdědili po otci. Po bratrově svatbě se svobodnou matkou Alice (Shirley Henderson) sleduje Wilbur jejich spokojený rodinný život a pomalu si začíná uvědomovat, že samotné bytí má nějaký smysl. Teď jen řeší, jestli své životní úsilí vloží do rozvoje knihkupectví, hledání přítelkyně nebo dalšího pokusu o sebevraždu.

Scénář filmu balancuje na hraně mezi černou komedií, u které se i v těch nejbizardnějších momentech zaručeně smát budete, vážnými pasážemi i dějově poněkud odbíhajícími momenty, které však divákovi dávají možnost pochopit myšlenkové pochody jednotlivých postav. Především charaktery dvou bratrů a jejich odlišné pohledy na svět jsou zde rozpitvány opravdu důkladně. Zatímco Wilbur bere vše jako překážku a jediným východiskem ze situace je pro něj předčasný odchod ze scény, jeho bratr je přesně opačný. I když má nepříliš šťastný život, bere věci s nadhledem.

Díky faktu, že charaktery postav jsou nám servírovány poměrně polopaticky (nikoliv prvoplánově), mnohdy dopředu odhadnete co se bude dít a i závěr filmu není nikterak nečekaný. To ovšem rozhodně není na škodu. Vyniknou tak zajímavě stavěné dialogy a získáte i dostatečný prostor k tomu, abyste všechny informace zpracovali a zamysleli se nad nimi už během filmu. Herecké výkony hlavních postav jsou kvalitní, především Sives v roli Wilbura zvládá skvěle všechny jeho nálady a vnitřní rozpory.

Snímky o sebevraždách bývají povětšinou záležitostmi pochmurnými, v tomto případě je to přesně naopak. Wilbur se chce zabít není nikterak objevný film, má však poutavý příběh a je dobře zahraný. To z něj dělá nenáročnou a zároveň příjemnou podívanou, u které si odpočinete a ještě budete mít z takto stráveného času dobrý pocit.

Informace

Originální název: Wilbur Wants to Kill Himself
Režie: Lone Scherfig
Hrají: Jamie Sives, Adrian Rawlins, Shirley Henderson, Lisa McKinlay, Mads Mikkelsen, Julia Davis, Susan Vidler
Žánr: Komedie / Drama
Celkový čas: 111m minut
Země: Velká Británie / Dánsko / Švédsko / Francie
Rok: 2002
WWW: http://www.csfd.cz/film.php?top=&id=88881

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
tramp
3. 01. 2007, 15:34:10
uz nemusim ani do kina ,diky moc za skvely zazitek

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek