Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE FILM - - - - - - - - -

Delikatesy

Delikatesy

režie: Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro

autor: Jer_C | 13. 02. 2006, 15:42:50 | návštěv: 4756 | reakcí: 1

Režisérská dvojice Jean-Pierre Jeunet a Marc Caro si padla do noty. Z jejich celovečerního debutu jde cítit čiré tvůrčí nadšení a snímek navozuje hodně zvláštní, nedefinovatelnou atmosféru.

Film nás s sebou bere na výlet do světa "retrofikce", do značně poničeného činžáku kdesi na periferii něčeho, čemu se dřívě nejspíše říkalo město. Přijíždí zde bývalý klaun Louison, aby se ucházel o inzerovanou práci domovníka. Řezník, který zde v době všeobecného nedostatku provozuje krámek s delikatesami a je obávaným krutovládcem celého domu, jej nakonec přijímá a v duchu už myslí na to, jak bude mít zítra na pultě svého obchodu lákavou lahůdku - čerstvé maso...

Snímek je zábavnou podívanou s odlehčeným, myšlenkově poněkud prostším dějem, což v tomto případě není vůbec na škodu. Po krapet rozvleklém začátku se uvolníte a budete nenuceně uchutnávat různé žánry. Úchylná pohádka se změní v absurdní, humorem nasycenou komedii, zabrousíte i do hororu, abyste nakonec skončili někde u rozvláčné fantasmagorie.

Jednoduchý příběh způsobí, že se můžete plně soustředit na vizuální stránku filmu. Umělecky hravá experimentální forma prostupuje celým dílkem. Je až s podivem, že film s tak malým rozpočtem, který byl navíc natočen celý v ateliéru, dokáže být takovou pastvou pro oči.

Po zhlédnutí snímku bude pravděpodobně obtížné formulovat své dojmy. Bude těžké přijít na kloub tomu, proč se najednou cítíte tak krásně divně. Nejlepší rada je neřešit obligátní "proč" a nechat se prostě unášet zvláštní atmosférou, kterou konzumace této delikatesy vyvolává. A když budete zase jednou unavení z dějových vypětí a hladoví po estetickém zážitku, s chutí se můžete zakousnout znova...

Informace

Originální název: Delikatessen
Režie: Jean-Pierre Jeunet, Marc Caro
Hrají: Dominique Pinon, Jean-Claude Dreyfus, Karin Viard, Ticky Holgado, Rufus, Howard Vernon, Marc Caro
Žánr: absurdní sci-fi komedie
Celkový čas: 99 minut
Země: Francie
Rok: 1991

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
RadeK.K.
9. 12. 2008, 00:23:09
Pokud nejste zhýralí paliči, tak za mrských 99 koňur to máte v luxusním digipaku u http://www.filmx.cz Dobrou chuť!

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek