Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Sheeva Yoga & Disney

Sheeva Yoga & Disney

Search & Drink

autor: horovic | 22. 12. 2008, 07:10:37 | návštěv: 6447 | reakcí: 0

Splitko Sheeva Yoga a Disney (nebo taky xDISNEYx) je zákonité asi jako gravitace, dvě hlavně a jedna zbraň. Fialový vinyl nezaujme jen barvou, i obal je nevšední záležitost. Malované papírové leporelo s postavičkami všech muzikantů, kresby někde mezi komiksem a karikaturou, úchvatné. A navrch fotokolážová příloha, decentní rodinné fotoalbum v pohřebních barvách, texty ve třech jazycích (hádejte jaký vedle češtiny a angličtiny), komentáře naznačující, že tihle pobudové přemýšlejí, ačkoliv se zaštiťují heslem Search & Drink aneb Chlast a myšlení se zřejmě nevylučuje.

Poslechněme si začátek biografie Disney: „Po shlédnutí prvních tří skladeb svých idolů xROXETTEx, kdy měl pracovník romského muzea v Malmö DISMAX IPPESVIQSON v sobě již deváté pivo (samozřejmě na žízeň), narazil (samozřejmě hlavou) v mosh-pitu na kolegyni z branže UTE FITTU, se kterou si ihned padli do náruče a taktéž do oka... Po ošetření monoklů a modřin na pažích si oba uvědomili, že víc než gender je pogo a víc než pogo je chlast, a šli si proto dát k baru tři dvojité rumy na usmířenou...“ Kromě těchto dvou tvoří švédský band ještě Stigg Pohlafffson a samosebou i Raivö Pochviinään. Libují si v chlastu, crustu a národních barvách, vlastenci potetovaní třemi korunkami.

Raivö Pochviinään (aka Skulda) a Dismax Ippesviqson (aka Fido) tvoří zároveň osu ostravské smečky Sheeva Yoga. Ta adoruje alkohol podobně hltavým způsobem, jen jejich pojetí rychlého, velmi rychlého hardcore je poněkud odchýlenější, ano, označení „alternative fastcore“ není špatná značka, ať už to znamená cokoliv.

Zpozorníte když řeknu, že jedou fastcore se saxofonem v sestavě? Nefiguruje ve všech válech, ale věrně to vystihuje SY. Kropí zničující HC, ale takovou pestrost abyste pohledali. Hrají jak chtějí: metal, osmdesátková alternativa, punk nebo crust, variace na Už jsme doma, nu-metalové parodie. Důležitým poznávacím znakem je řvavá triáda, „zpívají“ všichni, včetně bicmena Vikiho, trojhlavá štěkající saň, která není samolibě okázalá a hrozivá, spíš zábavná, úsměvná a zároveň lítá, nasranej antickej pes se chechtá, protože ví, fucking crazy power violoncello. Navíc jsou dobří hráči a mají nadhled, takže nic není nemožné, jako svině co rejpá do země a vždycky je tam lanýž. V každém songu nápadů na celou desku, zmítající se stvůra, velká příkopová propadlina, opravdická píča země. Vyvážené, bleskurychlé, vtipné, propracované jako genetickej test.

Disney rádi legraci, takže se vydávají za Švédy a rozhazují svou lásku k dis-beatu, který víceméně hrají. Drtivá kulometná mela ve čtyřech, kde hlavní ječák obstarává Ute Fitta (aka Marta), ostatní jsou vokální křoví. Skulda mění basu za bicí, které jsou podobně utržené jako v SY, i když Disney pálí přímočařeji. Původně spíš recesní spolek rumových floutků (výsledkem devítiletého smažení je CD Rum Not Bombs) je dneska jedním z nejlepších dis-hc skupin u nás, i když jejich smysl pro humor a utahování si z ideových propriet nemusí sednout každému. Občas se někde dočtu, že chlast jim je překážkou, ale každý koncert, který sem viděl, byl (sebe)zničující.

Rozdíl mezi SY a Disney je i v textech, zatímco SY volí složitější sdělení a delší verše, Disney sází na jednoduché civilní okamžiky, primitivní a účelné: „Jezdíme s kapelou na turné / benzinka a bagety / přehrada a koupání / žlutý ďábel a bukkaké-monster“. Momentky inspirované alkoholem, kocovinou, případně následným metafyzickým prozřením (Když nepomůže ani rum). Obě kapely se upřímně zajímají o trendy (Nu-metal je na kokot nebo Soutěž pivních pupků), Sheeva Yoga má náročnější texty, promýšlí důkladně a „vážně“, na místě jsou i metafory („Digitální Che obklopený pouze sám sebou...“).

Grafické ladění „bukletu“ do jakéhosi dekadentního vzpomínkového alba je završením tohodle mimořádného splitu, skvostná položka každé vinylové kurva sbírky.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: deadbeat
Nosič: LP
Rok: 2008
Vydavatel: Olga Hepnarova Records a hodně dalších
WWW: http://sheevayoga.czechcore.cz , http://bandzone.cz/xdisneyx
Seznam skladeb:
 1. L´ami du peuple
 2. Malleus terrorficarum
 3. Půlměsíc v trenkách
 4. Boomerang effect
 5. Punkfashion casualties
 6. Vokunila
 7. Nu-metal je na kokot
 8. Individualized floorpuncher
 9. Sebou postižení hrdinové
 10. Stage messiah
 11. Umění komunikace
 12. Trevligutflykt
 13. Visa pattarna – visa kuken
 14. Pidamme tanssista
 15. Hog-och lag-djur
 16. Nič mi nieje
 17. Škodit, škodit, škodit
 18. Fitta
 19. Det ar all tid lika dant
 20. Olmage-Tavling
 21. Když nepomůže ani rum

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek