Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Subhumans

Subhumans

Internal Riot

autor: cyril kosak | 8. 01. 2009, 07:03:42 | návštěv: 3270 | reakcí: 0

Klasici světového punkrocku Subhumans z britského Cornwallu, nejsou totéž co Subhumans z Vancouveru, kteří vznikli ještě o dva roky dříve (1978) a hrají taktéž punk. Osobně preferuju anglány s jejich přízvukem a rozmanitější stavbou chytlavých skladeb. Internal Riot? External Fuck.

Subhumans zformovaní kolem ideového vůdce, textaře a zpěváka Dicka Lukase vydávají na vlastním labelu Bluurg Records a představují angažovaný punk, ostrý a melodický, sdělný a společensko-kritický. Že jsou legenda nic neznamená. Co čekat od kapely, která do roku 86 vydala dvě desky a nějaké ípka, pak ohlásila konec a několikrát se pokusila o zmrtvýchvstání? V devadesátém osmém se to skutečně stalo, ale sotva desetiminutová krátká deska-destička Infinished Bussines byla spíš vroucím přáním budoucího než předsvědčivým návratem. Následuje live album na velelabelu Fat Wreck a o rok později (2004) ještě koncertní DVD. Pořád to jsou ale výběry a výtahy, stará sláva smrdí octem a ne kořalkou.

Až konečně přicházejí s normální řadovkou Internal Riot a já smekám. Skvělá forma, svěží a mladistvý punkrokec dědkovatejch ostrovanů. Texty popisující pokřivenou civilizaci a válečná nutkání, rajský plyn supermarketů, obhajoba různosti pohledů. Věčná témata v nehostinné krajině Země, tradiční leitmotivy. Subhumans ovšem ovládají krátký, úderný song, mají charismatický zpěv Lukase, sborové výběhy a ví, kdy najet s refrénem a sundat ti katě a kdy tě zbičovat kytarovým riffem, po kterym budeš řvát ještě. Písničkové schémata zůstávají, ale vždycky vás překvapí, za gradací je nečekaná linka nebo refrén, který je o něco lepší, než sis dokázal představit, ruka je nahoře a nohy kmitaj.

Přestože provozují ještě ska-punkový zavedený kolotoč Citizen Fish, ozvěny tohodle štýlu tu nejsou. To spíš Crass (i když si nedovolí tolik úkroků stranou), Disorder, Dead Kennedys a Bad Relegion. Taky je tu krásně slyšet, co měly naposlouchané staré české punkovky, včetně mělkých oráčů Visutý zámek. Jenže aktuální tvorba Subhumans nezní jako samohana ani jako parodie.

Desku k zevrubnému přehlédnutí poskytli Day After , tamtéž jí lze zakoupit.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: punk
Nosič: CD
Celkový čas: 49:15
Rok: 2007
Vydavatel: Bluurg Records
WWW: http://www.citizenfish.com/
Seznam skladeb:
 1. this year´s war
 2. internal riot
 3. fractured
 4. point of view
 5. won´t ask you again
 6. supermarket forces
 7. process
 8. culture addict
 9. too fat, too thin
 10. sedated
 11. this is not an advert
 12. never-ending war song
 13. mosquitoes

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek