Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Jaroslav Kořán

Jaroslav Kořán

Zahrada

autor: maxim horovic | 12. 04. 2010, 20:10:05 | návštěv: 4411 | reakcí: 0

Jen výčet aktivit, spoluprací, artefaktů a projektů by nám stařecky pokýval hlavou, obsáhnout tyhle vrstvy hudebního jazyka je vlastně nemožné a k čemu to? Jen počet muzikantů (od nás i z venku), kteří se zapojili do převážně proměnlivého improvizačního souboru Zapomenutý orchestr Země Snivců čítá několik desítek jmen, nepředstavitelné. A spolutvůrce bratr Michal je zas součást dua Kora et le Mechanix, nevim jak moc se hodí mluvit o ambientně experimentální skupině jako o „etablované". (Hráli před Biosphere, podle některých jazyků byli i mnoho zajímavější).

Více než první polovinu desky tvoří kratší skladby, nazvané civilně anebo střídmě newageovsky (sick!). Čtyři variace na Jarní píseň působí v tomhle podlouhlém čase bílé tmy a dlouhé zimy velmi ústrojně, sálá z nich nezastavená příroda. Je snadné naučit se Zahradu poslouchat, pokud třeba neodmítáte Orbus Terrarum z dílny elektronických veličin The Orb. Opak zvukotěsné znamená přebujelý, tady co pučí, to má své okamžité, nevyžrané místo. Minimalismus? Pokud zachycení botanického chvění hudbou nebude mít nic společného s antropomorfizací, mám všech deset.

Jdi k Pepíkovi na zahradu!" volá naléhavě dětský hlas a v Kořánově zvukové manipulaci to znamená: jakýkoliv zvuk je čarodějný, malí elektroničtí vazalové pokoušení šikovnou rukou, stejně jako nahodilé smyčky odkudkoliv. Je tu zároveň sentiment? Kdeže, jen úlomek minulosti, který nutně rezonuje, archetypální střep, kdo z nás není Pepík a kdo nevyrostl v zahradě, jakkoliv byla městem? Ne, spolupráce s Petrem Niklem (Orbis Pictus) není nikterak náhodná, hravá infantilita vítězí a těsně doléhá na génia.

Velkou roli mají strunné nástroje, takže Zahrada tone ve východním oparu, nenápadném a uměřeném, táhlé tóny dechu a ptačí kolotání neomrzí opakovaným poslechem, vlastně čekáte na každý další zvonek, zvuky jiskří jako dětské pastelky a všechno dohromady dává stěží definovatelnou, takřka vůbec ne ambientní world music.

Materiál vyšel na začátku devadesátých let na kazetě a shrnuje matérii z let 1988-1992. Nevím, kolik zasvěcených tuhle nahrávku zná, ale Polí5 si touhle reedicí jednoznačně potvrzuje pověst jednoho z nejdůležitějších alternativních labelů u nás, navíc nadále držící svou hand made image. Zahrada jako jedna z nejneočekávanějších událostí „loňského" roku.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: ambient
Nosič: CD
Celkový čas: 54:03
Rok: 2009
Vydavatel: Polí pět
WWW: http://www.polipet.cz/titul.php?id=4624
Seznam skladeb:
 1. jarní píseň
 2. ... k Pepíkovi na zahradu
 3. mluvící strom
 4. jarní píseň 1
 5. jarní píseň 2
 6. jarní píseň 3
 7. dnešní
 8. ta naše jediná a nejlepší
 9. ... kočky
 10. orloj snivců
 11. deja vu

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek