Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Rorcal

Rorcal

Heliogabalus

autor: cyril kosak | 13. 01. 2011, 13:46:50 | návštěv: 2822 | reakcí: 0

Rorcal vznikli roku 2006 (nebo 2666?) a za ty čtyři roky se na třech EP a dvou velkých deskách podílelo deset muzikantů. Základní kvintet tvoří obligátní kytarová dvojsaň a basa s bicími, hostující nástroje představují vokalisté, zřídka i saxofon nebo syntezátor.

Bližší pohled. Album Heliogabalus tvoří podle análů jeden sedmdesátiminutový track, přehrávač rozezná 66 kratších či delších skladeb, které ano, dohromady vytvářejí jeden celek. Bez problémů by mohl být jednolitý, struktura hudebního materiálu není tvořena jednotlivými „písněmi", tento termín se v souvislosti s Rorcal nedá vůbec použít.

„Vojáci 3. galské legie, nespokojení s Macrinovou úspornou finanční politikou (která jim nezajišťovala mimořádné odměny), se nechali nakonec strhnout a 16. května 218 provolali Heliogabala císařem. Macrinova snaha uzurpaci potlačit ztroskotala při střetnutí u Antiochie, kde ho stihla porážka; sám zahynul na útěku. Zhruba čtrnáctiletý Heliogabalus dosáhl nyní lehce všeobecného uznání v říši."

Doomová atmosférika. Je budovaná ostrou, zdvojenou kytarou, kymácivou, povlávající rytmikou. A growlem, který je zajímavý hlavně tím, jak nechává rozeznít  a doznít temnotu prázdnoty. Sludge. Sludgeové područí dodává všemu patinu nekonečnosti, chci říct, že čas je tak pomalý, že dějiny pláčou ve svém strnutí a osudovost je tak hmatatelná, že se vám ani nechce jít ke dveřím.

„V Emese převzal Heliogabalus podle rodové tradice funkci kněze boha Élá-gabála, kterou zastával až do své smrti. Údajně na všechny v jeho okolí již tehdy působila jeho mimořádná tělesná krása, jíž náboženský úřad dodával i patřičný důraz."

Černý, oproštěný buklet nabízí jen základní údaje, pentagram, rudý disk a fotku ženy, které se drží za hlavu, klečíc. Odhaduju služebnici boží, jestli to jsou dneska srozumitelná slova. I z grafického pojetí a materiální podoby lze vyčíst něco o duchovním náhledu na život člověka. Střídmost, mystika, důraz na minulost, její revize, hledání silné osobnosti.

„Heliogabalovo jméno se stalo pro současníky i potomky symbolem dekadence a úpadku římských mravů, popř. důkazem postupující „orientalizace" římské společnosti."

Hudební matérie se rozlévá do stran a základy tvoří táhlý drone, na němž jsou stavěny kulisy a scény jednotlivých fragmentů. Experimentální forma volné, neuspěchané až povlovné, vážné partitury na hraně sludge, avangardy a noiseu není přístupná klasickému metalovému fanouškovi, dokonce bych řekl, že by si na své mohli přijít i otrlejší vyznavači pošahaností typu Shit and Shine, jakkoliv některé pasáže Rorcal svádí úvahy ke krautrocku.

„Složitý konflikt mezi konzervativním hodnotovým světem Římanů a syrskou náboženskou tradicí, který mladý panovník ztělesňoval, poznamenal zásadně jeho vládu i vystupování. Heliogabalus ztroskotal především na malé ochotě ke kompromisům a na nepochopení, co s sebou císařská důstojnost přináší; přesto se dynastie, k níž náležel, udržela u moci i po jeho násilné smrti."

To, co jednomu přijde jako pomalost nebo nezáživnost, druhý ocení jako promyšlenou a nestandardní hru, prostor pro demaskování času a odkrytí jeho zlomenin. Uvnitř se skrývá méně klišé, než by se na první pohled zdálo.

Související články

Shit And Shine - Cherry

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: doom-sludge-post/hardcore
Nosič: CD
Celkový čas: 70:27
Rok: 2010
Vydavatel: Cal Of Ror/Division/Urgence
WWW: http://www.rorcal.com
Seznam skladeb:

66 tracks

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek