Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Fricek Jugend

Fricek Jugend

st

autor: maxim legovic | 7. 04. 2011, 19:43:45 | návštěv: 5223 | reakcí: 2

Štěpení mnohohlavé jednotky MamaMrdaMaso pokračuje? Fricek Jugend jako spojení hráčů Murky Ajar a Ambellyn, Myškin a Venca Kocheech ve spojení s ostravským neurvalým básníkem Matějem Hrbkem. Tenhle radikalismus je moc i na domovskou MMM. Po definitivním odloučení brněnské frakce ABBA se z dělohy vyříznul i Myškin, důvody jsou nejasné a nasnadě, pro slezskou scénu to není ani dobře, ani špatně. Tohle nezastaví ani jednoho, neustálý pohyb.

Hudební posuny? Bordel ve složení kytara a bicí je blíže noisovému šílení, nad nimi vlaje Hrbkův vypjatý řev, který je daleko spíše deklamací než zpěvem a to značně neodolatelnou, když jebe: „Černou kůži máš, černou kůži máš i za očima, černou kůži máš, černou kůži máš i v prdeli!" Černou kůži máš, černou kůži máš, tak nechoď mezi nás - song se jmenuje Slavoj (hornická odyssea) a je inspirovaný českotěšínskou čtyřkovou knajpou...

Osm improvizovaných noiserockových songů pracuje s údernou repeticí, do níž jiskřivě buší kytara, nečekané množství podkladů a germánských samplů, vedle dvacetivteřinového hlukového džouku Kěvolč isj, ičo od im es jevíd registrujeme i pokračování s otočeným názvem: říkat Dívej se mi do očí, jsi člověk je v dnešním rychlém světě mediálních polopravd podivným vyznáním. Důležitou roli hrajou různé překlepy, záměrné zkomoleniny, zakoktání a citoslovce, textové podání se přibližuje dalšímu nástroji, Hrbek seká slova a vytrhává z kontextu všední promluvy, dada a recese ve spojení s pichlavými něžnostmi, tedy pokud se rádi vymočíte do čajové konévky při salonní debatě.

Hrbek připomíná avantgardní výboje angažovaných básníků, ale ty se už dlouhá léta nenosí. Zakuklenou artificielní polohu všeznalého dekadenta vystřídala parádivá árijská stylizace, během živého setu se onanie se stojanem mění v pěstní potyčku, její imitaci. Vedle takového pojetí jsou všechny slam poetry jen neškodnou hru na kočku na myš, školkovou legráckou. V rámci severního žargonu bych řekl, že Frickovi hrozí, že dostane po piči.

Nejlepší na tom všem je, že Fricek Jugend se svým způsobem snaží zastřít skvělý hudební základ, kytarové linky a fackující bicí; jestliže jsem kdysi říkal, že Murky Ajar mají velmi dobré sonicyouthovské tendence (což pořád platí), Fricek Jugend jde v rozvolnění kompozice dále a jistěji, není tak melodický, ale zároveň sevřený jako nevinný anál, těší jako někdejší bordelózní výboje Velvetů a další výpady rauše. Tati, co to je? - Nech to ležet, to je fuj...


Deska ke stažení tady: http://www.diycore.net/mp3_support.php?id=28

Související články

Murky Ajar - Murky Ajar EP
Murky Ajar - EP
Murky Ajar - Yeah, we think we´ve got a sexappeal
Ambellyn - Vašo Patejdl Massacre

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: noise/experimental
Nosič: CD-r
Celkový čas: 38:52
Rok: 2010
Vydavatel: DIY
Seznam skladeb:
  1. Post scriptum
  2. Dada
  3. Slavoj (hornická odyssea)
  4. Kěvolč isj, ičo od im es jevíd
  5. Dívej se mi do očí, jsi člověk
  6. Cupity cupitám
  7. V kamrlíčku
  8. Vesan

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 2
non
20. 07. 2011, 10:09:20
ještě k frickovi: po poslechu téhle desky by mělo každému být jasné, že matěj o sobě dá slyšet, a nejspíš hodně nahlas. když dokážete v tom kraválu trochu sledovat text, zjistíte, že v tom salátu rozmixovaném do kaše surové ironie, je spousta vypečených a přesně cílených fórů. k soustředěnějšímu poslechu doporučuji namátkou zmíněný slavoj nebo v kamrlíčku. dobře se zasmějete s přidanou hodnotou. tahle příležitostná parta by se občas mohla objevit někde naživo. podle mých informací k tomu došlo zatím jen jednou. borcům se prý podařilo úspěšně vyklidit sál. blahopřeju.

ono
14. 07. 2011, 22:15:39
mým uším ještě libější než fricek je myškinův ep debut děti ep, který vydalpod svým občanským jménem, a přidal mi to k výpalu fricka. krátká karakteristika by mohla znít, že v rámci myškinova díla mají děti ep podobný význam jako mezi výplody aphex twina come to daddy ep, ale zatímco zdvojenec z anglie to už má v pyči, od myškina se doufejme ještě dočkáme nečekaného

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek