Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

PJ Harvey

PJ Harvey

Let England Shake

autor: Miro Koněv | 2. 11. 2011, 09:17:32 | návštěv: 3189 | reakcí: 0

Král by si jistě takového minnesängera s citerou na dvůr pozval. Není divu, písničkářka dokonala přeměnu z divoké punkrockerky ke komornici a dál, aby mohla zatřást Anglií. Odpich možný, je vyprázdněná jako sud s medem zjara. Moderna se točí kolem zpovědí se čtyřmi prsty na hmatníku, pátým na tepu doby.

Logo niternosti je stočené jak had šeptající do soumraku banality o zemi, ze které během slunných dnů vylézá. Je to ovšem perspektiva zkreslená, proto jsou efekty zapnuté a naechované. Materiál se úhledně řadí do konvoje variací, kde dominuje nálada, nikoliv pasení odlišností. V případě větších instrumentací spoléhá první dáma srceryvnosti na mocné sloupy firmy Harvey Parish.

První britská stepová supluje intro, rozvernost odstřikuje zaříkáváním milostného motivu. Vřelost srdce urychluje přenosovou rychlost chápání nových souvislostí. Deníková forma; druhá kapitola: odstup, zanícenost, pokora. A nezpochybnitelná mňága. Na rozdíl od rozvernosti Valmezáků se už staletí na Ostrovech pochoduje skrz polyrytmickou mlhu (byť s občasnou pomocí Can), ta houstne v The Glorious Land. Nestěžovat marš, kumšt poloprázdné plnosti.

Dech uvědomění si Polly půjčuje častěji než kostýmy z fundusu Královského divadla, proto navazující, zvukově přemíchané karty drží minimal v přirozeném svazku s naechovanou kytarou a sitárem. Harfenice tuší rozechvělé ucho, oko bere v The Words That Maketh Murder vzkaz: dělám na vlastním, provází mě síla a smrt je jen oko uprostřed čela.

Na litanii za mrtvé si vzpomeňte za sto let, tolik vrstev má klenuté podobenství. Hyperbolický oblouk však graduje hned za humny, po dalším šturmu On Battleship Hill. Vymítání všeho zaříkáváním je až dětsky prosté i prosebné, šlechtičny nesoupeří s vílami. Hlasově odpoutané rozjímání třísněné krví. Marianne Faithfull žehná v roli královny.

Tradicionály neodpářete od Jirkova červeného ani zdaleka, ovšem dnes už mohou být puritáni klidnější, ozvěnou se nesoucí A Certain Ratio propojuje vnitřní prostor s éterem. Hanging In The Wire patří k hitům desetiletí, nedaleko pase Večernice prapůvod značení. Neseme si na čele, ale pro samou blízkost nevidíme úkol spálit... A když se rozlehne rozjímavá tečka v chlapecky zanícené The Colour Of The Earth, stejnou cestou barvit všechny křížové i klínové symboly lidských esencí. Když ne nobelovku, tak řád.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: folk rock
Nosič: LP/CD/MP3
Celkový čas: 40:07
Rok: 2011
Vydavatel: Island/Universal
WWW: http://www.pjharvey.net/home.asp
Seznam skladeb:
 1. Let England Shake
 2. The Last Living Rose
 3. The Glorious Land
 4. The Words That Maketh Murder
 5. All & Everyone
 6. On Battleship Hill
 7. England
 8. In The Dark Places
 9. Bitter Branches
 10. Hanging In The Wire
 11. Written On The Forehead
 12. The Colour Of The Earth

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek