Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Gride

Gride

Záškuby chaosu

autor: maxim korova | 22. 06. 2012, 13:40:18 | návštěv: 3218 | reakcí: 0

Představte si to: letní popolední, cikády čekají na svou smrt, luční koníci se pohybují loukou, ptačí verbež hnízdí ostošest, veškerá drobotina svým rajským tichem přidává věčnému kolotání přídech opravdového, nezkaženého štěstí - Gride, prosím, Záškuby choasu!

Představte si to: zurčení pomalého a úzkého potůčku, datel ťuká na broučky jako neposedné kladívko, ptáčci vyčkávají maminku s naškubaným obědem, dole na louce, ve vysoké trávě, se hemží mikrokosmos hustší než kučeravé vlasy karla marxe, veškerá drobotina svým rajským klidem přidává věčnému kolotání přídech opravdové, nezkažené krajiny. Přírodozpytci tomu říkají vlastivědný obrázek, Gride zase Na louce v horách pod lesem (táhne smrt o něco neviditelnější).

Není u nás bezvýhradněji přijímaná kapela. Snadno se na ní dá demonstrovat oblíbenost některých stylů (masakrovaný thrash), síla charismatu frontmana (dvoumetrový Iny) a omílání publicistických názorů (v kontrastu s hledačskou originalitou kapely). Řeči o progresu, nejlepších textech, trhavé rytmice, nasazení a vynikajícím zvuku, přesazích - nekritická adorace. Ano, mají pravdu. Ale tu má i Hugo Chavez, tu má i mrtvý pes.

Je u nás hodně tvrdých, technických, ještě tvrdších, progresivních, fastcoreových, experimentálních, metalových kapel, jsou tu i ty angažované. Ale žádná nemá tak pevný a přesvědčivý průsečík řečeným, žádná není tak neuchopitelná a zároveň nabízející souznění, čitelný protitlak. Jistě, může se to zdát naivní: úderné válečky mezi padesáti vteřinami a půldruhou minutou, velmi rychlá stopáž a důsledně rozbíjené kompozice. Jestliže jsem Sheeva Yogu nazval epileptickým chobotangem, Gride jsou jako následek mentálního Černobylu. Jejich texty neznají ten sarkastický osten, jsou nekompromisnější, přímočařejší, neustále sledují individuální vědomí v čase společnosti bez vedlejších (úlevných) účinků (sebe)ironie. Ano, změkčují vyznění a drtivý dopad náhledů právě ambientními chvilkami nebo úryvky filmových replik, ale převládá kazatelský, výstražný rozměr: Zahlceni, Kolaps, Úděl prvočísel, Cestou k jámě. Edgar Allan křížený s eschatologickým fanatikem.

Hudebně stále cítíme rozpadlou osmdesátkovou alternativu zakousnutou anklovským noisecorem a prvními hardcory. Převládá pocit, že ať si vzpomeneme na jakoukoliv pořádnou kapelu z tuzemské historie, je přítomná, ať už se bavíme o Kryptoru, Krabathoru nebo Masters Hammer. Mozek je všežravý a všechno uchová, Gride z toho vaří nebezbečnou a nepřítulnou omáčku. Na pravověrného metalistu jsou riffující pouštní červi příliš krátcí a rychle vyhazují ze sedla, pro fanouška experimentálního rocku jsou zas metalové figury až příliš odkazující, ale zároveň sebepožíravé, není možné kombinovat math-jazz s metalem a přitom s klidem otevřít vrátka speed metalu. A když už se s tímhle srovnáte, čekají vás nelítostné texty, které se neschovávají za angličtinu, které nemají záhrobní patinu rádoby-zneklidňující minulosti ani prodejnou jednoduchost sloganů. Kam s tím? Úděl prvočísel.

Související články

Gride - Horizont události
Sheeva Yoga - Svět ten čert vem

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: fastcore
Nosič: LP/CD
Celkový čas: 36:03
Rok: 2011
Vydavatel: Insane Society
WWW: http://bandzone.cz/gride
Seznam skladeb:
 1. Intro
 2. Hvězdy, monstra, jasná noc
 3. Jako kruhy na hladině
 4. Ufoni jsou tady
 5. Tohle je definitivní
 6. Na louce v horách pod lesem
 7. Dlouhé dny v nejistotě
 8. Zahlceni
 9. Podmínka vývoje
 10. Kolaps - poslední minuta
 11. Torza souvislostí
 12. Vítězství eliminace vychýlení
 13. Úděl prvočísel
 14. Cestou k jámě
 15. Nahota, ochablost, disfunkce
 16. Go your own away (Filthy Christians)

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek