Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Nedělní lidé

Nedělní lidé

Polaskaki

autor: maxim korova | 4. 07. 2012, 23:22:11 | návštěv: 4073 | reakcí: 0

Klidně se zeptejte, co to znamená „polaskaki" a v duchu předchozí desky Hnětetěto je zřejmé, že jde o jihoslovanský výraz označující v psychoanalýze anální fázi, uspokojení ze zadržování a vypuzování exkrementů a reakce na tyto akty. Nadměrná pořádkumilovnost, nebo přílišná shovívavost k nepořádnosti. Posluchač v roli rodiče? Blízké spojení slov „laskat" a „kakat" před nás staví dvojznačný vztah a kapela se směje. Nedávno jeden čtenář napsal: Jaký smysl má psát tak ambivalentní recenzi? Aha?

Není žádnou otázkou, natož tajemstvím, že některé kapely přitahují (jako černý vigvam incest) obecná tvrzení s netušenou náloží klišé, neptám se proč: „Nedělní lidé jsou dobrým důkazem, že alternativní rock stále existuje...  sotva nadchne milovníky nových trendů, ale pro všechny, které baví spojování souvislostí, kteří se nechají rádi překvapit, a baví je v hudbě názor, znamená víc než výživnou porci... Co víc by mohl člověk v téhle zemi a v těchto časech chtít?" Čím originálnější texty má kapela, tím gumovější lejno se po něm sklouzne.

Šestidílná skládanka digipacku si řekla, že možnosti vinylových vnitřáků lze využít i v jiném formátu a prostoru využili takovým bezezbytkem, že uvažujeme o významu slova „hutný". Hrubé ilustrace Lili Rondó odkazují ke grotesknímu primitivismu a mají iluminace v Charmsových verbech. Náčrty stejně lidumilné jako bezruký Velíšek, ještě pořád nejsme doma, ale práh už máme s sebou.

Jazykové obrazy jsou tak svébytné, že se jim bude říkat efektní, stejně jako vokální poloha umí nenápadný šepot i ropotámovsky rozteklou hysterii. Podobně vyhraněné jsou i hudební prostředky, které zdánlivě čerpají z undergroundových truchloher s obligátním využitím dechů, ale velmi brzy je válcují složité post-hardcoreové šifry, jednoduché punkové schémata a ještě jednodušší (ve smyslu otravnosti) hardrockové riffy a „sóla". Ne, od Visacího zámku nečekáte instrumentální dovednosti a vzorce Primus, ale právě v zemitosti a jakési nejapnosti sólové kytary v kontrastu se zdánlivým nesouběhem ostatních nástrojů je ta neotřelá chutnost. Devadesátkové ozvěny zahraničního „alt-rocku" jdou jednou dírou alba až k říznému rap-metalu. Dalším exitem je tichá baladičnost a umravněná lokomotiva (roz)bitého rytmu, traumata i radost klíčí v různých stopách sněhočerné krajiny, „k čemu jsou kopyta bez koní" vím jen přibližně, rozvážím prasečí sádlo a jsem nenápadný pocestný, „ticho je strýc s hladovou holí". Copak nám vezete, příteli? Dvě tři delší veršovánky a taky nové ruce vaší Dory.

Co víc by mohl člověk v téhle zemi a v těchto časech chtít? Nevšiml jsem si, že by tady a dnes někdo něco chtěl.

Související články

Degtukas - st
Ruce naší Dory - Chemnitz

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: alternative rock
Nosič: CD
Celkový čas: 44: 52
Rok: 2011
Vydavatel: Polí5
WWW: http://www.nedelnilide.cz
Seznam skladeb:
 1. Zvukový model č.4: I neviděné tělo rozvlní oceán
 2. Oheň je suchomilná rostlina (Nikde nikdo a já)
 3. Ticho je strýc
 4. Pohledy (Ahoj, ahoj, to je ta krajina)
 5. Adam na střeše knihovny
 6. Jsem tady dlouho, nikdo mi neřekl
 7. Hlína
 8. Jáma
 9. Vojta
 10. Mosty
 11. Rozmysly
 12. Od věci dál
 13. Leviathan Melvillei

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek