Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Godspeed You! Black Emperor

Godspeed You! Black Emperor

'Allelujah! Don't Bend! Ascend!

autor: maxim hercna | 9. 11. 2012, 11:40:02 | návštěv: 2356 | reakcí: 2

Spjatost post-rocku s filmovou hudbou funguje i na té úrovni, že při absenci textů a vokálů je nejjistější a nejschůdnější cestou, při vytváření vztahu k neznámému a jeho osobní identifikaci, stavět vedle dlouhých instrumentálních kompozic mžitkové vizuální obrazy. Můžete to vydávat za transcendentální aktivitu svého druhu, ovšem každá religiozita příliš častým opakováním ztrácí svou výjimečnost a ředí se v prázdných obřadech a přesládlé atmosféričnosti. Tolik k post-rocku.

Jednu dobu až patnáctičlenný orchestr Godspeed You! Black Emperor se vymyká, stojí nad tu více, tu méně akceptovaným postrockovým pachtěním. A novou deskou 'Allelujah! Don't Bend! Ascend! dokazují několik věcí najednou. Zaprvé: jsou comebacky a comebacky. Zadruhé: jsou instrumentální kompozice a pak hledání v terminologickém slovníku pojmu „suita". Zatřetí: jak může instrumentální kapelu provázet tak silný politický postoj?

Souvislost s filmovou hudbou je patrná i na dvou kratší „intermezzech", které vzhledem k názvům (Their Helicopters Sing, Strung Like Lights at Thee Printemps Erable) implikují očekávání hudby ilustrativního, popisného charakteru, což se ovšem neuskuteční. Žádné vrtulníky nepřistanou, ale smrad neznámého času a nepřijatelná nervóza vás obemykají o to zákeřněji, oč se tváří mezi dlouhými komponentami coby „odpočivadla". K vrcholům. Ačkoliv We Drift Like Worried Fire má tradičnější postrockovou stavbu a jen tak mimoděk demonstruje neudržitelnost snového kytarového chvění Mono, první masterpiece Mladic je jako válečná karavana balkánsko-arabského světa, kterou máte zajmout. Exil a království.

K postojům: někdy stačí názvy skladeb (Mladic), obal desky (stavení na černobílém snímku s velkým zrnem představuje variaci na camusovskou filozofii nebo zapomenutý reportážní obrázek z okupovaného území?) a nesnadno proniknutelné umělecké záměry, dojem tajemnosti, fatality a nesmiřitelného. Hudební síla Godspeed You! Black Emperor je v orchestraci zmnožené rockové sestavy s tradičními nástroji často „exotického" charakteru (dulcimer, marimba, kemençe) a field recordings. Pokud čelíte tolika vrstvám komponovaného zvuku, rozlévajícím se v dronech, ambientu i noisu, právě zprvu nenápadné detaily podpírají riffové skrumáže a pečlivě stavěné gradace (viz „houslové" motivy v Mladicovi, které můžou být filtrovaným kemençe i samplem z úsvitu gramofonových nahrávek). Česky Fis Ais Nekonečno.

Godspeed You! Black Emperor 
11. 11. 2012, Lucerna Music Bar, Praha

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: post-rock
Nosič: CD/LP
Celkový čas: 53:09
Rok: 2012
Vydavatel: Constellation
WWW: http://www.brainwashed.com/godspeed/
Seznam skladeb:
  1. Mladic
  2. Their Helicopters Sing
  3. We Drift Like Worried Fire
  4. Strung Like Lights at Thee Printemps Erable

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 2
maxim
20. 11. 2012, 23:18:19
může být, ale rozumím jen poslednímu slovu.

voita
20. 11. 2012, 08:04:32
Maxime sorry, ale tohle je neonerd hipster žvást

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek