Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Massola

Massola

Neanderthal Jazz

autor: maxim | 17. 02. 2015, 18:12:10 | návštěv: 5637 | reakcí: 0

Po vinylovém boomu je tu „vlna“ kazetových nosičů, je legrační sledovat vyznavače vinylů, jak upouštějí od asfaltových placek, které se zpronevěřily svému poslání menšinového posluchače téměř výlučného, a přecházejí ke kazetám, aby totéž zopakovali a začali se modlit k nenáviděnému cédéčku. Ostravská Massola volí pragmatičtější přístup a nahrávka Neanderthal Jazz vychází coby kazeta na labelu Obsedante! Records, coby volný download na webu Signals from Arkaim a také vlastním nákladem skupiny - v podobě CD-R. Bavíme se o ostravské scéně vzniklé z podhoubí hardcorových Sheeva Yoga, tam byly předsudky vždycky jaksi… upozaděné.

Dvojice v úsporně hlučném složení alt saxofon a bicí/řev je tu a tam doplněna bas/kytarou a elektronickým bordelem („harshtronics“), s nimiž Massola pracuje i naživo. Nálepka „jazz-grind“ se zdá být přitažená za nástroj, ale jednak má vypovídající hodnotu, jednak jim umožňuje vystupovat jak na noiseových seancích, tak i na vážněji vnímaných alternativních festivalech (viz loňská Alternativa). Zprvu klátivě najazzlý androš se rychle přeskupí v útočných kraťasech do grindových křečí, saxofon mutuje v podivného syntezátorového (ne)tvora, tempo je maniodepresivní a nepřipravený posluchač si může připadat jako nevinný otloukánek. Dvojšlapková sekaná se zběsilými saxofonovými provazy a s elektronickou injekcí dosahují poloh, které činí celek snesitelným i pro tradičnějšího posluchače. Jsou tu místa (track pátý), která rezignují na očekávatelné záchvaty a rafinovaněji pracují s tichem i nutnou masturbací (nádech/výdech), místa, která jsou plná nečekaných a tmavých zákoutí a která naznačují, že Massola je odhadnutelná jen v danou chvíli, jinak nezachytitelná. Vrcholem je předposlední, jedenáctý track, který kombinuje intenzivní noiseové zrnění, zastřené nástroje a tajuplně vzdálený murmur. Tady dosahují až jakýchsi cronenbergovsko-japonských kvalit a jatka, často tak bezdůvodná, si vynutí chuť k životu. Je ho všude plno.

Přání, aby se Massola představila v rámci maloměstských jazzových klubů, že by tak mohlo procitnout několik celoživotně zavilých příznivců čajového jazzu, zní škodolibě dětinsky, ovšem takové procitnutí by neškodilo žádnému zasloužilému pracovníkovi tržního mechanismu a rádiového téru. V porovnání s ním je neandrtálec ten prozíravější.

Související články

Sheeva Yoga - Svět ten čert vem
Sheeva Yoga & Disney - Search & Drink

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: jazz, grind, noise
Nosič: CD/MC/mp3
Rok: 2014
Vydavatel: Signals From Arkaim / Obsedante! Records
WWW: http://bandzone.cz/massola
Seznam skladeb:
 1. 02:33 2:33 
 2. 00:45 0:45 
 3. 00:15 0:15 
 4. 02:16 2:16 
 5. 03:21 3:21 
 6. 01:17 1:17 
 7. 00:43 0:43 
 8. 02:13 2:13 
 9. 01:42 1:42 
 10. 03:55 3:55 
 11. 05:34 5:34 
 12. 00:50 0:50

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek