Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Insect Ark

Insect Ark

Portal/Well

autor: Tereza Wontová | 27. 10. 2015, 08:48:24 | návštěv: 2920 | reakcí: 0

Vzpomínám, je to dva roky, co jsme se s Danou Schechter bavily jak staré kámošky po jejím koncertu na Vrahu. Když se samotná ženská ocitne kdesi v prdeli rožnovského satelitu a krví se jí neprohánějí kroužkované áčka, dalo by se rozumět jejímu nervózně těkavému pohledu i proč oslovila jediného člověka, co tam zrovna očumoval její merch. Snažila jsem se neviset na každém slově, protože bylo jasné, kdo si odkrajuje další kousek ze zbývající noci a kdo si říká hergot, to je ale baba! potlačujíc lesbické tendence. Ale abych vycouvala ze slepé uličky, povídala, že se vrátí s novou deskou. A listopad k nám běží překotně vstříc.

Po dvou menších formátech je Portal/Well plnohodnotným debutovým albem a internety to zovou avantgardní doom. Což ano, jestli v prvním pohledu hledáte brzké rozuzlení, a rovnou si doplňte slovíčko experimentální. Šmátráte-li raději pod svršky (simplicistní krustou - jsou to trenky, slipy, chlupy?), rozevře se vám vesmír, kde se barevnost zvuku lap steel kytary natřásá ve vlastní škále a možnosti zvukového vrstvení redefinuje chaos a fascinace.

V souvislosti s dřívějšími releasy Insect Ark se nyní událo pramálo převratného, pořád jsme v paranoidně vratké tmě zapomenutého koutu metalu, tam, kde pableskují droneové oči. Na Portal/Well se ale opatrné osahávání lap steel kytary přerodilo v suverénně osmělenou dovednost patřičně ji zefektovat a namnožit, až mě to zavedlo k dumání, kde končí prostý zvuk a začíná hybná síla riffu, kdy se ošálený dojem přetaví do vodící myšlenky. Songy se ubírají vesměs shodnou trasou zastřeně slideovaných tónů, po rozdýchání basou zběhnou ke škrábavě táhlým partesům, z nichž vytane nosný, ne nutně příjemný motiv, co se vpíjí do hlavy stejně rychle jako vystřelená výčitka. Rytmická nit se nepodbízí, automatické bicí vyklepávají složitá zaklínadla, je to tak jiné, že vždycky chvíli našlapujete naslepo, hledáte záchytný bod do doby, než nasadíte jistý krok. Rozrostlo se množství samplů, tmavého světla, které vůkol staví tak bujná dramata, jak jen pověrečná bázeň dovolí. Přitom se tady nepracuje se strachem v jeho bytostném významu, zneklidňují dynamicky ponuré zvraty, složité skládačky, skrz které směřujete s každým dalším poslechem ke konfrontaci s potlačovanou skutečností, a to není radostné, ale nevyhnutelné shledání.

Nastřelením Locrian nebo Aun bych spíš citýrovala, jsou pořád blízko, stejně jako daleko, Insect Ark utíká mnohem hlouběji a zákeřněji, a jestli je intenzita prožitku na desce bolavě hraniční, nově s divoženkou Ashley Spungin (Taurus) za bicíma to naživo bude, jak se tomu říká... nápek, vole?

Insect Ark tour:
Nov 8 – Bajkazyl, Brno (CZ) w/Yood
Nov 9 – Písek (CZ) w/Yood
Nov 10 – Pardubice (CZ) w/Yood
Nov 11 – Bratislava (SK) w/Yood
Nov 12 – Praha (CZ) – Alternativa
Nov 13 – Praha (CZ) – Alternativa
Nov 14 – Vernéřovice (CZ) w/Yood

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: experimental/doom/drone
Nosič: CD/mp3
Rok: 2015
Vydavatel: Autumnsongs Records
WWW: http://insectark.com
Seznam skladeb:

1. Portal/Well 06:49
2. The Collector 04:04
3. Lowlands 01:45
4. Octavia 08:33
5. Crater Lake 01:32
6. Taalith 07:13
7. Parallel Twin 06:03
8. Low Moon 06:16

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek