Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Tomáš Palucha

Tomáš Palucha

Kámen mudrců

autor: ~OŠ~ | 8. 03. 2016, 13:24:46 | návštěv: 3218 | reakcí: 0

Přemíra zvuku dokáže zprotivit zásadnější nahrávky, než které si pamatujete po pětadvaceti letech od uvedení, nejvíc tvůrčí a otevřený je pak samotný prostor, jenž se otevírá v rámci přirozené proměny. Znaménka +/- dospěla, z kukly se stává motýl, který samozřejmě proniká kokonem už v první kapitole desetidílné, pouze symboly ilustrované novely.

Jakkoli dalece se přibližují, vzdalují, případně nabízejí oscilační smyčky, jde v zásadě o původní analogový, elektronikou téměř neředěný zvuk, právě tak jak se snažíš vždy, kdy hluk odumře v tinnitu a nadechnutí je bližší než dotyk prstů vzdálené, ale krásné milenky. Vyšinutost jednoduché souhry pak víc než pozdní procitnutí puristických kytarovek připomíná demáče Radiohead.

Nejsilnější motiv a jednoduchost jsou ctností, kterou by ocenil ve své době už Rudolf II. Alchymismus pravého slova vévodí nejenom názvům jednotlivých skladeb, ale i způsobu chápání zvuku, což potěší každého osudově škráblého sedmdesátníka. Stavba roste prostorovým diskem, zkreslení se přibližuje po frekvenci a křehkost jitřenkové pečetě vytíná vzory pod povrchem.

Nechat si euforii protékat mezi prsty patří k nejzásadnějšímu znaku Tomáš Palucha, cit nechává struny mluvit vlastní řečí a pableskovat rytmizující srdce blan. Kdyby ne emocionálně, pak jistě strukturovanou ozvěnou krautového lomozu ve stopovém množství.

Předěl za prostředkem vyvolává náhlé usazení v centru vlastního já, v průsečíku života a smrti. Jediný moment existence hodný zmínky nejstarších textů ožívá nově oděn zvukem, zde se nabízí nejkomplexnější odpověď na expozici nejryzejší esence prahmoty, kořene všeho živoucího.

Na deskách pocítíš mnohé, i odpovědi beze slov. Tam, kde jsou zasazeny, klene se gem. Vše víří.

Ve dvou minutách odezní mnohé, nikoliv však síla samotného kmene vinoucího se jak réva ke Gaie, plodíc nekonečnou živoucnost bez vědomí stálosti. Pochopit zrnko by nebylo těžší právě teď v závěrečné trilogii, ve které se hrdinové pronikají ze spárů smrti, motivem zkresleného spirálovitého ležícího komínu prstů. Kolikrát kolektivní nevědomí opíše podobný kruh?

Kostka amalgámu se zdá dělitelnou časem, ale takovou lež záměr stěží připouští byť jen v etudě astronomově. A tak se ponor pod čáru fyzického děje nejtišší explozí, již centrální sval zažívá. Na okamžik omámené smysly přijímají dar agónie výparů a probdělých nocí. Byla-li ukolébavka odvozena od zkušenosti setkání s otupělostí, pak se kořeny poznání jen tak nepřetrhnou. Ve vířících štěrcích majetnických proporcí otočíte své strany přesně tolikrát, kolikrát zasloužíte za uši při pokání i rouhání. Pokud chápeš, pak se smiř!

Tomáš Palucha vystoupí dne 8. 3. 2016 společně s Diamondlind, Bezbolestná a Mollym v klubu 007 Strahov v 19:00 hodin.

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Žánr: instrumental, ambient, krautrock, minimal
Nosič: CASS/MP3/FLAC
Celkový čas: 28:14
Rok: 2016
Vydavatel: Stoned To Death
WWW: http://tomaspalucha.tumblr.com/
Seznam skladeb:

1.    Šarlatán 02:01        
2.    Alrúna 03:31    
3.    Červený lev 02:48    
4.    Vyšší záměr 01:41    
5.    Homunkulus Golem 03:36    
6.    الإكسير 05:38    
7.    Prahmota 02:23    
8.    Homunkulus Sirael 02:23    
9.    Tycho 02:24    
10.    Život alchymistův 01:49

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek