Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - RECENZE HUDBA - - - - - - - - -

Velo

Velo

Dionysos

autor: Tereza Wontová | 31. 03. 2016, 22:27:58 | návštěv: 2969 | reakcí: 0

Celou zimu nevytahuju ty proklaté darmojedy Esgmeq z uší, protože s prokřehlými Esoasisi to byla nevyhnutelná reminiscence a zároveň vítaná nutnost stimulace životních pravd, ticho sychravého šera a depka krátkých dnů. Kdo číhá v jejich stínu? Nejdřív se to o mě otřelo. Názvy písniček - Cesta, Vrcholy hor, Stromy... haiku?! Panenko skákavá, jenom to ne. Sáhnu na to a začnou se otevírat nebesa; řve: „Kozonohý bůh, ochránce lesů a pastvin, děsí nymfy, děsí pocestné.“ Chtěla jsem se zeptat, co to doprdele je, ale zjištění, odkud se to vzalo, mi dovolilo říct jenom aha. A pak byla dlouho tma.

Mám slabost pro kapely, které vás od první vteřiny natlačí ke zdi, tváří srýpáváte vrstvy nátěru a chválíte přesnost háků mířených pod žebra, když skončí, plivete krev a hulákáte, ať nepřestávají. Velo (Velikonoční ostrovy) vydali svého Dionysa před čtyřmi léty, proč o nich píšeme až teď? Kde jsem byla? Kde byli oni, princové na černém koni? Ne, opravdu to do Chebu nemám, co by kamenem dohodil, tím spíš, že vidět je naživo nebylo donedávna zrovna běžným úkazem. Sebedefinice: hypno HC. Potud ano, jenže co s tou trubkou. Není tak nepostradatelně usazená jako u jezdců šnečí apokalypsy Kiss Me Kojak, kteří s její pomocí leští falickou melodii. Velo vpouští dechovou disonanci mimo tóninu, mimo rytmus, androšácké záchvěvy co budí tělo, pudy.

Bezduše lavírují mezi pomalou rockovou alternativou a ještě pomalejším hardcorem. Je to míň čitelné, jako by Nedělní lidé ředili smysl života v psychedelii, vystřízlivěli z jazzu a zároveň se nemohli pořádně rozjet. Pak ale uslyšíte Vrcholy hor a domovinu neututlají, ani kdyby chtěli. Z Esgmeq si naštěstí berou jen ty nejnutnější propriety, čich na silný motiv a umíněnost, když napíšu cosi o západočeské ležérnosti, budu za pindu, jenže v konečném zúčtování nemůžete srovnávat víc, protože každá kapela kouká jiným směrem a za mikrofonem se svíjí odlišný charakter.

Máme tady co dočinění s řevnivým vokálem jednoho polonahého pošuka, šílené oči vzteklého psa, ale nejde mu pěna od huby, tady plane hluboký pohled zpod kadeří, tady matky zamykají svoje dcery. Zalíbení našel v přírodních tématech a mytologických metaforách, není to psanec prožitých mouder. Kdyby Projevy radosti vstali pohanskou nohou, takhle bych si představovala jejich prozření. „Jsem zplozen černým beranem!“ Je to vyšinuté screamo, deklamace mučeného masa, manický jekot ztvrdlých bradavek. Nejlepší.

Související články

Esgmeq - Esgmeq
Esgmeq - Behave Yourself
Kiss Me Kojak - ... a nic čeho se můžeš dotknout EP
Nedělní lidé - Hnětetěto
Nedělní lidé - Polaskaki
Projevy radosti - Již a ještě ne

Informace

Velký obrázek: titulní strana alba
Nosič: LP
Rok: 2012
Vydavatel: vlastní náklad
WWW: http://bandzone.cz/velo
Seznam skladeb:

1. Cesta
2. Zplozen
3. Stromy
4. Vrcholy hor
5. Kozonohý bůh
6. Stín
7. Ráno

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek