Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - RECENZE LITERATURA - - - - - - - -

Jiří Sádlo

Jiří Sádlo

Prázdná země

autor: Peacer | 4. 10. 2008, 18:33:29 | návštěv: 3606 | reakcí: 0

„Prezentovaný text byl psán jako součást dlouhodobého výzkumu podivného rázu obyčejné reality“, píše v závěrečné poznámce biolog a teď už i spisovatel Jiří Sádlo. Hned na úvod je třeba uvést, že pro mnohé čtenáře bude jeho deníkové zaznamenávání obyčejností, meteosenzitivních jevů a suburbánních rostlin, nestravitelné. Jako každá nevšední kniha si žádá dávku trpělivosti. Sádlova poetika není jednoduchá, ale pokud se společně s básníkem dokážeme divit i obyčejným věcem a těšit se třeba z domácí přípravy čaje, můžeme snáze proniknout i jeho slovním minimalismem.

Sádlo suverénně kupí holé věty i překotně dlouhá souvětí, latinské názvy rostlin i intimní vyznání: „Já – nu, což já, celé odpoledne ležím opilý někde ve vysokém pleveli za Prahou, mezi poli vedoucími k Labi, tam mám úkryt, spím ve vysokém bolehlavu, což, jak věřím, přináší klid.“ Jeho deník je utvářen ročními obdobími, zejména zimou a podzimem a interakce mezi básníkem (Sádlo se za něho nepovažuje) a krajinou, vnější a vnitřní, se stírá, lépe řečeno, tvoří celek. V rámci prozkoumávání průběhu „chladnější části roku v příměstském prostoru severovýchodního sektoru Prahy“ nás divící se biolog Sádlo, zabývající se mimo jiné rostlinnou sociologií, provádí podzimní krajinou, jež by se na první pohled mohla jevit jako prázdná a řada rádoby básníků by v ní s chutí hledala skryté významy. Jiří Sádlo nikoliv, zaznamenává jen to, co vidí a i to mu stačí k tomu, aby se na svět dostal nový, neotřelý pohled na realitu.

Sádlova suburbánní poetika v sobě obsahuje údiv ze setrvávání přírodních jevů (stále nepřicházející jaro, nemizící sněhová pokrývka: „V létě, tam jsem doma, ale zajímá mě zima, která je přísná a přesná, seriozní, málo proměnlivá.“) i jakýsi dojemný pocit důvěrnosti. A na léto se v jeho knize už nedostane, „aby se to nezacyklilo.“ Podzimní deník je ideální čtivem pro nadcházející čas, v němž se zdánlivě nic neděje, brzo se stmívá, při krajích silnic se kupí spadalé listí: „Světlé zlato, rez, na okamžik zasvitne intenzivní růžová. Co na zemi, je i na nebi: Na téměř černém pozadí složité ornamenty v různých tónech zlata.“

I když se Prázdná země tváří jako naivní a pseudopoetický text, jsou to jen falešné mimikry pramenící ze skromnosti autora samotného. Však posuďte sami, co se píše o Jiřím Sádlovi v biografické poznámce na obálce knihy: „Když se mu podaří něco divného zazpívat nebo uvařit, cítí zřejmé zadostiučinění. Je-li však pokládán za blba, smutně souhlasí, což prý není ani ze skromnosti, ani z pokrytectví.“

Informace

Originální název: Prázdná země
Žánr: próza
Počet stran: 88
Rok: 2007
Vydavatel: Dauphin
WWW: http://www.dauphin.cz/

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek