Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - RECENZE LITERATURA - - - - - - - -

V.A.

V.A.

Vy jste to nevěděli?!

autor: peacer | 1. 12. 2009, 07:03:44 | návštěv: 5019 | reakcí: 13

Zpod „hora kerkonošských" se do světa vydal další punkový „almanach" undergroundového nakladatelství Tarantino a Čert nazvaný Vy jste to nevěděli?!, který se tak stává součástí volné trilogie zahrnující první knihu Smradi, kterým všechno vadí (2007) a Asi jsme byli z jinýho těsta! (2008). Grafická úroveň nové knížky určitě stoupla, což se však nedá říct o té jazykové. Aniž by byl čtenář kdovíjaký jazykový purista, desítky absentujících čárek opět nemilosrdně bijou do očí a pečlivější jazykovou korekturu by to propříště chtělo. Ale jasně, nebavíme se tady o učebnici češtiny.

Tou hlavní vějičkou je určitě rozhovor s Henry Rollinsem, i když rozsahem je to spíš pokus o rozhovor, ale možná jen Rollins zrovna v době rozhovoru neměl na povídání náladu... Zatím je to však nejlepší pozvánka na jeho únorové talk show a Radim Řezníček si za odvahu „mistrovi" zavolat, zaslouží uznání. Vždyť to není tak dávno, co Rollins na koncertech pro radost máchal svojí ocelovou pěstí po lidech v prvních řadách, ale tyhle časy už jsou asi definitivně pryč. Rozhovor doplňuje několik překladů Rollinsových textů charakteristických sebemrskačstvím a potlačovanou zlobou: „je mi špatně z toho, že jsem tak zlý / z toho co jsem býval a co jsem viděl / od vrcholu na dno, jsem odporný".

Náplň nové knihy tvoří tradičně hlavně rozhovory, poezie se ze stránek „almanachu" definitivně vytratila a větší prostor dostaly písňové texty zpovídaných hudebníků. Vydavatel se tentokrát žánrově soustředí výhradně na punk, takže rozhovor s Jiřím Bílým, někdejším kytaristou Kurtizán z 25. Avenue, do konceptu nové knihy moc nezapadá. Bílý je v současnosti folkovým hudebníkem a taky autorem textů na jakési poslední desce Ilony Csákové (prý je to zpěvačka a dokonce dělala porotce v nějaké Superstar). Písňové texty Jirky Bílého vzdáleně připomínají táborákovou poetiku Honzy Nedvěda a je tu asi předpoklad, že cílový čtenář almanachu Vy jste to nevěděli?! je tolerantní a překousne leccos: „Víš holka znám všechny ty věci / co tě trápí když nemůžeš spát a nic už není jak dřív / myšlenky jak splašený koně chtěj se do běhu dát / a jeden z nás jim už kýv."

Volba osobností by však přece jen mohla doznat nějaké změny, stejně jako loni je například zpovídán Jerry Machek z SPS, tentokrát na téma nového alba Století chaosu. Zato rozhovor s Jaro „Leďo" Lederleitnerem (Paradox, Zóna A a další), „legendou slovenského punku" už je klasika pro všechny vyznavače (a nutno přiznat i pamětníky) punku. Leďův nadhled je v tom všeobecném mudrování o punku docela občerstvující a je znát i z několika jeho otištěných textů, tak třeba ukázka z textu Pán Tau: „Išel raz po ulici / proti nemu chlapíci / klobúčiky jako on / všakboli v bieľom, nie v černom. Veselo ich pozdravil / hneď prvý ho palicou dorazil / tentokrát náš všadebol / zmenšiť sa už nestihol." Jestli něco stojí za pozornost, pak je to rozhovor s „kmotrem CZ punku" Petrem Růžičkou, manažerem punkových kapel se svéráznou filozofií: „Kdybych byl pan solidní, tak by asi nic nebylo, ne asi, ale určitě by bylo hovno." Čtenář se od pana Růžičky dozví, jak to bylo v 90. letech s jakousi švýcarskou kapelou, která nedostala zaplaceno tolik, kolik měla nasmlouváno, jak to vypadá s druhým ročníkem festivalu PUNK AID CZ, proč je Šanov 1 nepunková kapela nebo co údajně dělal ve svých třinácti letech Radek Šantrůček, který si zveřejněním seznamu (figuruje v nich i Růžička) spolupracovníků StB proti sobě rozzuřil část scény. Polopravdy a lži se ujasňují taky v obsáhlém rozhovoru s bubeníkem Ádou „Baudem" Vitáčkem, který odvážně tne do živého a na současném punku nenechává nit suchou.

Do literárních pokusů se tentokrát zapojil jen vydavatel Radim Řezníček a Radek Šedivý, leader kapely Nežfaleš. Dvoustránková ukázka z údajného Řezníčkova románu plánovaného na rok 2010 nazvaná Šílenej myslivec působí odstrašujícím dojmem a jestli je celý román takhle zmateně a kostrbatě sestylizován, nečeká nás příští rok příjemný čtenářský zážitek. Ve srovnání s tím jsou texty Radka Šedivého - vzpomínka na jednoho vinohradského outsidera a „romantické" vyprávění o tom, že kopání prázdné plechovky v Riegrových sadech může změnit váš život - nádherné literární skvosty.

Vydavatel almanachu Radim Řezníček neopouští v knize Vy jste to nevěděli?! osvědčený koncept skládání mozaiky punkové prehistorie, tudíž opakující se otázky a témata rozhovorů jsou asi nutným zlem pro dobro věci. Škoda jen, že narozdíl od předchozího titulu Asi jsme byli z jinýho těsta! nová kniha nepřináší příliš zajímavých informací a její žánrový rozsah je povážlivě úzký. Cílovou čtenářskou skupinou nového titulu jsou tak pouze současní i bývalí punx, ať se to někomu líbí nebo ne.

Informace

Velký obrázek: titulní strana knihy
Žánr: próza
Počet stran: 86
Rok: 2009
Vydavatel: Tarantino a Čert

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 13
peeters
5. 07. 2010, 14:22:04
řezníčku, řezníčku už ti zas nějakej vemenex na recenzi vitáčkovy desky dává sežrat tvé jméno!Ty se máš kluku,to ti teda povím!Asi bych to nazval jako tvou první knížku ASI TO TAK MĚLO BEJT...

peeters
15. 12. 2009, 23:14:51
kluci tohle je mrda,pecka,tarantino a čert,jen tak dál kluci

fieldy
11. 12. 2009, 15:46:34
dobroš,origoš,jen tak dál,ostrý jako břitva,fuck off

radim řezníček
10. 12. 2009, 07:03:40
Peacer, asi v poho, hlavně bez popelu.

peacer
9. 12. 2009, 22:00:13
Vydavatelem sborníku není RADIM ŘEZNÍČEK, ale DAVID SKOŘEPA. Tímto se oběma omlouvám a sypu si popel a další sračky na hlavu.

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek