Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - REPORTY - - - - - - - - - - - -

Terminal Blue

Terminal Blue

14.07.2006 Most-Vtelno, Klub Za Vraty

autor: Hans | 28. 09. 2006, 17:44:29 | návštěv: 2577 | reakcí: 0

... zhasínají světla a přichází „bobík“, ale na rozdíl od svých profesionálních kolegů z UK je ozbrojen střelnou zbraní. Píská a očividně někoho hledá. Chvilku po jeho odchodu přichází čtveřice spoutaných vězňů v oranžových pracovních (vězeňských) kombinézách. Vzápětí se objevuje ještě jeden, který má krom kombinézy ve stejné barvě i vlasy, ale hlavně má klíčky od pout. Osvobozuje své přátele spoluvězně a všichni se společně radují a navzájem objímají. Rozhlížejí se a zjišťují, že jsou kolem nich opuštěné hudební nástroje. Podívají se na sebe a rozhodují se, že by se jim některé ty věci mohly hodit. Chopí se nástrojů a chystají se k odchodu. V tom ticho rozřízne ostrý zvuk píšťalky a objevuje se znovu onen ozbrojený „bobík“. Právě osvobození vězni jsou sice překvapeni, ale zachovávají chladnou hlavu a ukazují policistovi, že se právě chystají zahájit koncert. Aby dokázali, že nelžou, začínají hrát...

To byl úvod vystoupení, který dostal všechny přítomné a ani zdaleka to nebyl poslední pantomimický výstup, který TERMINAL BLUE, kapela ze Skotska, předvedla při svém koncertě v Klubu Za vraty v Mostě.

Původně byly avizovány kapely tři. Jestli se nepletu, tak Borky Kempelen z Prahy a Soterios z Estonska. Pokud čtete moje reporty z akcí v Klubu Za vraty, víte, že s návštěvností je to tam opravdu složité, takže se nebylo čemu divit, že nejprve byla zrušena účast Estonců a potom také pražských Borky kempelen. Je to škoda, ale pořadatel akce nakonec asi věděl co dělá, protože lidí se opět přišla podívat jen obvyklá hrstka. Odhadoval bych to na tradičních patnáct. Je pravda, že den předem se konal Za vraty hardcore koncert a je léto. Probíhají festivaly. Nedá se nic dělat.

Ať je to jak chce, já jsem si na tomto koncertu přišel na své. Trochu mě mrzela neúčast Soterios, u nichž byl jako styl hudby uveden popisek „balkánské ska“, ale Terminal blue byli výborní. Jejich mix hned několika stylů, pódiová show a snaha o komunikaci s publikem, to vše dohromady tvořilo silný zážitek.

Základní linkou jejich produkce byl reggae a ska rytmus, kdy vkládané funky prvky posouvaly jejich hudbu úplně jinam. Jako celek vše působilo hodně svižně a nedalo se jen tak stát. Navíc zmíněné propojení reggae a funky bylo dále obohacováno (překvapivé změny rytmu a úlety k dalším stylům jako třeba punk rock nebo rock´n´roll). Hudba ale měla také prvky vážné hudby, rapování, v některých písních klávesy nebo perkuse a nejsem si úplně jistý, ale mám pocit, že také saxofon. Vše působilo hodně kompaktně a promyšleně.

Nevím, jestli se na pestrosti hudby podepisovalo, že každý z hudebníků byl původem z jiné země. Kapelu tvořili lidé pocházející z Anglie, Španělska, Itálie, Německa a Francie. Navíc mám pocit, že ten Angličan byl opravdu Angličan, takže ať kapela ze Skotska, Skota by jste hledali marně.

Navíc se Terminal blue svou hudbou a produkcí opravdu baví. Vyměňují si nástroje a posty. Své songy doprovází pantomimickými výstupy a snaží se do svého představení vtáhnout i publikum. Zajímavé také bylo to, že právoplatným členem kapely je „sound engineer“, tedy zvukař (jemuž mj. připadla i role zmiňovaného policisty a který v několika písních byl i přímo na pódiu).

Produkce Terminal blue dokáže zaujmout a pobavit. Byla to opravdu zábava a myslím, že všichni přítomní to cítili stejně. Moc by mě zajímalo, jaký ohlas mělo jejich vystoupení na Mighty sound festivalu, kde hráli v sobotu. Protože je obrovský rozdíl hrát v malé hospůdce pro 15 lidí a na open air festivalu, kde se sejde i několik tisíc lidí.

nKaždopádně šlo o další výborný koncert v Klubu Za vraty. Dokladem toho, že se to líbilo i ostatním, je fakt, že si hned několik lidí koupilo jejich cédéčka. Jak jsem už několikrát napsal, je jen škoda, že lidi jsou ochotni přijít na živou muziku jen v případě, že hraje už známější kapela. Za vraty je místo, kde se konají výborné koncerty výborných kapel, které ale moc lidí nezná. Je škoda, že v Mostě je ani poznat nechtějí...

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek