Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - REPORTY - - - - - - - - - - - -

Trutnov open air music festival

Trutnov open air music festival

16.8. – 19.8. 2007, Trutnov, areál Bojiště

autor: CrosseR | 23. 08. 2007, 18:08:14 | návštěv: 4126 | reakcí: 0

To, že pojedu na tenhle fesťák, jsem se rozhodl den před jeho začátkem. Byli jsme totiž vydělávat nějaké děngy na skotské farmy. Skvělá zkušenost vřele doporučuji, ale zpět k fesťáku. Klasická cesta vlakem probíhala poměrně poklidně dokonce se nám podařilo většinu cesty sedět. Padlo červené víno, potom speciální spacákové víno a byli jsme tam.

Do Trutnova jsme dorazili už na neoficiální začátek. Nelitovali jsme. Areál byl zatím poloprázdný, takže jsme si jej v klidu prošli. Vše zůstalo při starém. Hlavní stage se znakem Hare Krishny v pozadí. Vedlejší stage ve stanu. Pub stage u hospody. Hare Krishna scéna s dobrým, i když bezmasým jídlem. Všude plno stánků s více či hůře stravitelným jídlem a pitím za nehorázné ceny. Spousta oblečení, korálků a jiných lákadel spíše pro něžnější pohlaví. Klasika.

Na pódiu se nultý den festivalu vystřídali jen tři kapely. První byli Monkey Business. Předvedli klasicky parádní show. Pěvecké i tělocvičné výkony zpěváka ne třeba komentovat. Moc pěkné zahájení festivalu. Další na řadě byl Billy Gould & Harmful. Pohrobci slavných Fait no more, kteří na Trutnově v minulosti slavně vystoupily. Osobně mě příliš nenadchli, akorát Billy sem tam hodil nějakou tu fajnou zpětnou vazbu. Tak jsem si šel koupit pivo. Gambrinus za 23, docela to šlo. Koruna zpět a vrácení kelímku je fakt dobrý nápad. Na Trutnově bylo plánované ekologické nádobí což znamená speciální rozpadavé kelímky a tácky a dřevěné lžičky. Nakonec se to bohužel povedlo realizovat pouze v Hare Krishna stanu, snad příště. Na pódium mezitím přišli New York Ska Jazz Ensemble. Docela vydařený mix ska, reggae a jazzu. Pověstné trutnovské publikum se začalo rozjíždět. Já sám jsem se pohupoval do rytmu. Potom návrat do plnícího se stanového městečka přes letos obzvlášť důslednou ochranku.

Ráno probuzení do krásného dne, co může být lepšího. Vůbec počasí letos neobyčejně přálo. Celé čtyři dny sluníčko sem tam zataženo, prostě luxus. Oficiální začátek obstarali Bambini di Praga. K velké nelibosti skandujícího davu bez slavného pana Kulinského. Další hrála punková rodinka hrající v kiltech Benjaming Band. Skvěle zakomponované dudy a skvělý třináctiletý bubeník jsou asi hlavními poznávacími znaky kapely. To už se kotel začínal zahřívat. Vše vyvrcholilo, jak začal hrát Visací Zámek. Pogo, až se od těžkých bot zvedal červený prach. Plíce jsem si šel spravit k vodní dýmce do čajovny z níž bylo vidět na koncert Volantu. Další přichází slovenské ska seskupení Polemic. Již absolutně zaplněné hlediště se ve stoji hýbe do rytmu jako jeden muž. Ska jízdu přichází zpomalit typické reggae v podání Švihadla. Nevím, nějak jsem u toho usínal. Ještěže bylo koho držet za ruku. Na vedlejší scéně měli hrát surově krásní Esgmeq, ale nedojeli. Ani nevím proč. Zuřil jsme při pohledu na náhradu Ready Kirken. No nic i takové věci se na festivalech dějí. Na hlavní scéně se zatím schylovalo k velké párty. Klasická kapela Trutnova, The Dhol Fundation, zde měla natáčet své DVD. Na pomoc si přizvali bubeníka z Masive Attack a zpěváka a flétnistu. Na pódiu se tak sešli plné tři bicí sestavy a sedm bubeníků s obrovskými bubny zavěšenými na krku. Vizuálně i zvukově propracovaná show mě zdvihla se židle. Celé bojiště se třáslo v základech. Po koncertě pomalu do hajan dopřát uším klid.

Sobota začala koncertem NVU v nesmyslný čas 10:20 ráno. Což jsme úspěšně zaspali a stihli jsme až -123 minut. Já koncert prostál v řadě na trička. Letos jsou obzvláště povedená. Minuty zahráli standart, klasické songy prokládali dlouhými sóly na kytaru. Potom jsme odběhli na vedlejší scénu na koncert Jablkoně. Skvělý koncert plný nadsázky, ironie a samozřejmě parádní hudby. Hlavně zpěvačka si koncert očividně užívala. Po vydatném obědě z konzervy nás čekal koncert Už jsme doma. Zrušili jednu kytaru místo toho mají trubku. Rozhodně výhra. Hudba je originálnější. Skvělý koncert a červený prach se opět zvedá. Potom přichází stálice české ska scény Sto Zvířat. To už se prach víří a mi se necháváme unášet hudbou. Následně ze zákulisí vyklopýtá Jiří Schmitzer, který si svým nesměle pohodovým vystupováním získá snad každé publikum a to trutnovské nebylo výjimkou. Nikoho nezajímá, že sem tam zapomene text, paráda. Záhy přichází jedno z největších překvapení festivalu. Na pódium přichází nikdo jiný než bývalý prezident a hlavní představitel Charty 77 Václav Havel. Patřičně pozdraven celým publikem a očividně dojat nám řekl pár slov svého nepřipraveného projevu. Nakonec jej Geronimo korunoval indiánskou čelenkou na náčelníka. Rozloučili jsme se bouřlivým potleskem. Potom zůstáváme na Martu Kubišovou. Někomu její koncert na Trutnově připadá možná divný, ale Marta byla disidentka a signatářka Charty 77, proto na Trutnov určitě patří. Zazpívala i pár hitů a lidé se sborově chytají. Následují hlavní hosti festivalu The Young Gods. Jejich řezavý elektronický zvuk mě uchvátil. Jen stojím a poslouchám. Potom se jdeme podívat na další české ska Fast food nevím nějak mě do nedostalo, možná už těch ska kapel bylo moc. Tak jen tak stojím v davu, poslouchám a užívám typickou trutnovskou atmosféru. Vzápětí přichází skutečně pikantní překvapení v podobě kapely jejíž jméno neznám a nikdo mi jej ani nebyl schopný říci. Kapela, která jede své turné po Evropě na kolech a vše si veze na vlastních bedrech, to tu fakt ještě nebylo. Nic méně toto sebou nese i jistá úskalí. Jejich nástroje nebyli elektrické, takže hráli unplugget pro první tři řady. Škoda, to co jsem slyšel znělo zajímavě.

Poslední den festivalu začíná zhurta a přidávám do plic další vrstvu červeného prachu z koncertu klasických punkáčů SPS. Potom přichází další šílená jízda na Vypsanou fixu, která mne mile překvapila svou neutuchající radostí a pozměněným repertoárem. Další koncert byl naštěstí klidnější. Banjo Band Ivana Mládka rozezpíval celý Trutnov. Hned v závěsu se však vyřítilo SKA z česKA v podání Tleskače. Pódium omotali policejní páskou zbytek klubka poslali do publika, které se s ním patřičně popralo a jelo se. Ještě že měl jeden moudrý muž nápad začít kropit kotel studenou vodou z hadice. Přesto všechno nebyl kotel tak brutální jako minulý rok, díkybohu. Pak se na pódium vytáhlo piáno a vzápětí přišel Topol i se zbytkem Psích Vojáků. Psí Vojáci sice nepatří mezi mé oblíbené kapely, ale ohlas měli velký. Večer přišel druhý hlavní host festivalu Boban i Marko Markovič Orkestar. Pro bylo jejich vystoupení spíše zklamáním nejdříve se prali s aparaturou, pak už to sice šlo, ale chyběla mi tam ta balkánská živost, kterou známe s Kusturicových filmů. Asi jsem očekával příliš. Na hlavní scéně ukončili Trutnov Afoxé Loni. Bubeníci a tanečníci z Brazílie. Takové malé Rio in Trutnov. Na závěr sešli mezi publikum v čele Geronimem v indiánské čelence. A lidi šíleli. Poslední kapela, kterou jsme na Trutnově navštívili byla Buty a jejich jukebox. Stihli jsme jen pár posledních písní, které jsme si nostalgicky zazpívali. Následovala poslední smutná cesta do stanového městečka. Poslední obtížné hledání stanu po tmě mezi stovkami dalších. Po chvíli se strhla šílená průtrž, která dokonale mysticky zakončila a spláchla celý Trutnov.

Co říci závěrem? Dvacátý Trutnov se vydařil bez nějakých vážnějších problémů. Když neberu kapely, které byly na plakátech napsané, ale na festivalu se neukázali např. Mňága a Žďorp. Ale to už začíná být klasika, no. Lidí bylo asi 20000, což je nadprůměr. Atmosféra typicky jedinečná. Ta atmosféra, která dělá Trutnov festivalem, na kterém je hudba až na druhém místě, tady byla. Vše bylo jak má být, vše se povedlo. Co jsem viděl tak každá kapela dala minimálně jeden přídavek a tak to má být! Ale přece jen sem čekal něco víc od dvacátého ročníku. Nějakou bombu typu Sonic Youth nebo tak něco. Trutnov poslední roky neměl v konkurenci jiných festivalů příliš dobré zahraniční hosty. Přijde mi že Trutnov začíná žít ze své pověsti a ani nemá zájem zvát nějaké drahé headlinery. Nevím jestli je to dobře. Já vím jsem asi smlsaný. Na konec jen taková malá věc. Doufám, že žádný super či hyper market neznesvětí posvátnou půdu Bojiště. Ať se nám Trutnov nemusí příští rok stěhovat.

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek