Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - - REPORTY - - - - - - - - - - - -

Mogwai

Mogwai

15.11. Divadlo Archa, Praha

autor: Vlad | 20. 11. 2008, 20:14:47 | návštěv: 2398 | reakcí: 1

Z obrovské nabídky koncertů zahraničních umělců už mne jen tak něco nedonutí vytáhnout paty, Mogwai patřili mezi ty, jenž jsem neviděl a vidět moc chtěl, a tak jsem vyrazil na Prahu. Ještě než nastoupili, byl jsem svědkem vystoupení dvou uskupení. Zaujal mne pouze bubeník, který údajně hrával s M. Davisem. Součastí této dvojice byl bohužel naprosto neinvenční K. Hebden, kterého znám ze skupiny Fridge, což je po hudební stránce o poznání lepší záležitost. Druzí The Twilight Sad používali podobné výrazové prostředky jako Mogwai, ale zde naplno platí, že když dva dělají totéž, není to stejné. Rozdíl byl až příliš markantní, navíc s nezajímavým zpěvem. Jo dělat předkapelu může být někdy ohromné mínus, i když to byl vlastně festival.

Pak již bylo vše připraveno pro hlavní hvězdy večera a musím říct, že své pověsti nezůstali nic dlužni. Od začátku mne ohromil zvuk, kterého dosáhli. Nebylo mu možné téměř nic vyčíst. Mogwai udeřili s takovou silou, že mým tělem proběhla mrazivá vlna a ochlupení radikálně změnilo polohu. Při druhé Hunted by A Freak jsem se již oddával pocitům fantastické pohody, která mne postihla pouze na několika koncertech. Jediná zpívaná věc z celého koncertu, ale zpěv byl stejně znetvořen do podoby klávesové linky. Kapela hrála neuvěřitelně přesně. Tiché začátky skladeb a pomalé rozpracovávání motivu kytar se stupňující gradaci patří k hlavním poznávacím znakům kapely. Je třeba poznamenat, že hráli v sestavě dvě kytary, basa , klávesy /samply/ a bicí, přičemž klávesák občas posiloval třetí kytarou, čímž zvuk ještě zmohutněl.

U Mogwai je to samý extrém. Když si myslíš, že již nejde více ztišit, oni ještě uberou, tak aby vynikl každý flažolet, jakékoliv harmonické zavlnění. V opačném případě intenzitu ještě dvakrát zvednou. Kytarové stěny připomínaly bouři nebo hučící meluzínu a já stál v němém úžasu. Jistěže Isis to umí taky, ale jinak. To se prostě nedá popsat. Kapela funguje jako soukolí. Jednotlivé hudební výkony nejsou důležité . Důležité jsou vytvořené hudební obrazy. Mogwai jsou však přesto všechno hodně melodičtí a řekl bych skoro hitoví. Koncert končil dlouhou Like Herod. Vazbící armádu technici na povel vypnuli, jakoby došel proud a vžum … konec. Pak ještě dvakrát přidali mj. skvělou Batcat z posledního alba a bylo to. Koncertní zážitek roku!

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
bugata
25. 11. 2008, 12:53:27
grafoman s gramofonem :)musime zajit na pivo, uz si povidas i s internetem, heh

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek