Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - ROZHOVORY - - - - - - - - - - -

Takže zatím radši v malých dávkách v jakémkoliv množství a zejména svépomocí...

Takže zatím radši v malých dávkách v jakémkoliv množství a zejména svépomocí...

Medulla

autor: mokvatan | 11. 02. 2010, 06:51:00 | návštěv: 3699 | reakcí: 1

Co to je Medulla?  Šmátral jsem na netu a tipuju to na nějaký medicinmanský termín (?) Nejste vy nakonec nějací doktoři ?

Luk:  Medulla znamená latinsky dřeň. Taky se to snadno vysvětluje lidem,  protože každý hned řekne: „To je přece to album od Björk!" Je to pravda, její album se tak, jako na potvoru,  jmenuje taky :). Doktoři nejsme,  já jsem kybernetik,  Kubous je agroeko.  Se stávajícím repertoárem jsme poprvé vystoupili v září 2009, takže jsme zatím čerstvá novotina.  Máme za sebou prvních 6 koncertů po brněnských klubech.  Jsme průkopníky moderního hudebního žánru „Hurá kytary".

Viděl jsem vás zatím jen jednou, v Boru při křtu skladby 7 p.m. a udělali jste na mě dojem, skoro až průjem J  Dva týpci, dvě kytary, sem tam jednoduché beaty z krabičky, ale velká síla...Ve dvou hrajete pořád, nebo vás bylo víc? Jak jste se dali dohromady?

Kubous:  S Lukem už jsme spolu hráli v dřívějších kapelách. Jenže zjišťujeme, že najít ostatní spoluhráče do kapely, kteří by byli už na nějaké hráčské úrovni a zároveň měli dost času a ochoty věnovat se kapele víc  než jen dvakrát týdně na zkoušce,  je docela oříšek. Takže jsme si řekli,  proč to nezkusit touhle formou?  A kupodivu to zatím funguje...

Luk:  Čím méně lidí v kapele je, tím větší máš kontrolu nad kvalitou. Navíc je fajn, že když tam vymýšlím nějaký rytmický hovadiny, tak stačí, když to zahraju já a Kubous už se nějak chytne. Nemusím žádnému bubeníkovi vysvětlovat, že tady je jeden 8/13 takt, potom jeden 9/11 ... prostě to nabouchám do té mašiny a je vymalováno:).

V tom, že jste jen dva, vidím,  jako příležitostný muzikant,  jen samé výhody. Minimum aparátu, snadnější komunikace atd... á to snad nějaké nevýhody?

Luk: Když si chceme dát vzájemně do držky, tak tam nemáme nikoho, kdo by nás od sebe odtrhnul. Taky v muzice nemůžeme vytvořit příliš mnoho barev. Vždycky to bude znít jako dva týpci, dvě kytary, sem tam jednoduché beaty z krabičky. Uvažujeme někoho přibrat, abychom dokázali udělat ještě větší kravál než teď, ale zatím na to nespěcháme. Jsou kapely jako Longital, které v této sestavě dokážou regulérně fungovat, ale my jsme jiný žánr a víc do toho mlátíme, tak na to občas dva nestačíme. V tom okamžiku musí zasáhnout kouzelná krabička plná zajímavých zvuků.

Kdo z vás dvou má teda konečné slovo, když je třeba něco rozseknout?

Kubous: Zatím jsme byli schopni se vždy domluvit. Vzájemně se dost ovlivňujeme. Když třeba řešíme nějaký místo v písničce, tak je dobrý dát tomu trochu času. A najednou třeba zjistíš, že ten druhý měl opravdu pravdu a bude lepší tam hrát septoly místo devítinek.

Luk: Ten, kdo je vytrvalejší v přesvědčování toho druhého ... tj. ten, kdo si víc myslí, že má pravdu:).

Zpíváte anglicky a musím říct, že jak zpěv, tak anglinu zvládáte na výbornou. Jazyková škola, nebo škola života?

Kubous: U Luka je to určitě škola života. Docela dost cestuje a například pouliční hraní po Skotsku s kytarou pro něho nebyl žádný problém. Ale určitě máme ještě dost prostoru, kde se zlepšovat.

Luk: Ono totiž zní hrozně, když někdo zpívá anglicky s šíleným přízvukem a ještě navíc nesmysly ... nezní to moc věrohodně, hudbě to škodí a posluchače to uráží. Na druhou stranu když lidi vidí, že se je nesnažíš oblbnout, tak tu angličtinu přijmou. Alespoň já to tak vnímám a zakládám to na tom.

n

Chystáte se vydat desku nebo půjdete cestou splitek a Peček ? Chystáte se vůbec? Můžeme se těšit na nějaký nosič, případně kdy?

Kubous: Do procesu nahrávání se určitě zase v brzké době vrhneme z plných sil. Ale limitujícím faktorem jsou pro nás finance. Možná se vydáme cestou, že si sami nakoupíme dobrý mikrofony a budeme si to točit doma. Dnes už ani není tak velký problém sehnat si PC a software. Ale opravdu dobrý mikrák, to je základ. Na jaře nás čekají státnice, takže potom můžeme řešit nahrávání. A co se týče formátu, tak asi EP. Můžeme se víc soustředit na pár písniček. A je dobrý si dávat postupné cíle.

Luk: Vždycky, když jsme nahrávali ve studiu, tak to nedopadlo moc podle mých představ, proto je teď nahrávací svoboda pro mě to nejdůležitější. Taky se do nějakého velkého nahrávání moc nehrnu, protože ty vály je potřeba hodně vyhrát, aby uzrály. Píseň 7pm jsme nahráli přes známost zadarmo v jednom studiu a byl to vynikající pocit, když si člověk mohl zkoušet, co chtěl a kolikrát chtěl. Takže zatím radši v malých dávkách v jakémkoliv množství a zejména svépomocí.

Chtěli byste oslovit někoho třetího jako producenta/supervizora, nebo si to radši děláte sami, a proč?

Kubous: Takový dohlížitel, třetí osoba zvenčí, která hudbě rozumí, je určitě fajn. Může ti otevřít další obzory. Ale ono takových lidí, přiznejme si to, v naší kotlině asi mnoho není. A abychom oslovili takový kapacity jako Neuwerth, Muchow nebo Ježek, na to asi nemáme. Takže zatím jsme si na vše dohlíželi sami.

Kupujete si vy sami dneska ještě nějaké fyzické nosiče, nebo už jedete jenom v empétrojkách?

Kubous: Poslední CD, co jsem si koupil, byly srdcový kapely. -123min. nebo brněnští Animé. Jinak většinu hudby mám v MP3. V dnešní době se holt těžko odolává vábení internetu...

Luk: Jediný CD, který mám, jsou od kapel, který slyším na koncertech  a který nikde nestáhneš. Na koncertě v Boru jsme vyfasovali CD od Nieriky, ze kterého mám velkou radost, je totiž vynikající.

Mám dojem, že jste z Brna, určitě sledujete současnou brněnskou scénu. Co vás zaujalo na zdejším „hudebním poli"?

Kubous: U nás v Brně je to stejné jak kdekoliv jinde. Spousta zbytečných kapel, mezi kterými je ukryto pár skvostů. Za všechny bych jmenoval asi již zmiňované Animé. V minulých letech možná až moc dopláceli na to, že jejich hudba byla pro průměrného posluchače poměrně dost komplikovaná. Jsou to študovaní konzervatoristi. Ale nedávno vydali nové CD, které už je dost „popové" a stravitelnější i pro většinu posluchačů. Kdyby se taková hudba hrála v rádiích, tak bych se vůbec nezlobil. Jsou to písničky se silnými melodiemi, jsou v nich emoce, ale nejsou tuctově podbízivé. Je v nich i něco navíc.

Luk: Jó Animé, to je naše bible ... příbuzný žánr a způsob pojetí hudby vůbec. Občas taky narazím na kapelu, která má na internetu výborně znějící nahrávky, ale pak přijdeš na koncert a po třech taktech první písně máš chuť vstát a odejít. Nebudu jmenovat, ale přijde mi, že kapely tohoto druhu se poslední dobou docela množí. Je super, že muzikanti mají skvělé nápady, akorát je neumí předvést naživo.

Máte v Brně své oblíbené kluby/podniky/galerie, které byste doporučili nevynechat při návštěvě tohoto svérázného města?

Kubous: Myslím, že Brno nabízí kulturního vyžití dost a dost, ať už je to Fléda, Skleněnka či Boro. Ale vyloženě nejoblíbenější podnik nemám. Každý z nich má svůj „genius loci".

Luk: Nedávno mě uchvátil podnik Salon Daguerre. Je tam vynikající atmosféra ... vstup vypadá jako zprůchodněná bývalá toaleta, přes kterou vejdeš do obýváku jak vystřiženého z románů Sherlocka Holmese, kde se všude okolo hlava na hlavě povalují intelektuálové, kteří řeší smysl vesmíru, a v horním patře je galerie s vysokými stropy, kde se zase ztratíš v  nekonečném prostoru obrovských pokojů:).

Chystáte na jaro/léto 2010 nějaké koncerty?

Kubous: V nejbližší době v březnu v Brně, rýsuje se Nora club v Kopřivnici (v dubnu) a na podzim (říjen) je v plánu Nový Jičín - v Galerce s Nierikou.  Ale určitě toho bude víc. Kdo by měl zájem, může sledovat naše profily na bandzone (http://bandzone.cz/medulla) nebo na fejsbuku (http://www.facebook.com/medulla.cz).

MEDULLA:

Luk - zpěv, kytara
Kubous - kytara

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 1
Narcistická piča
10. 03. 2010, 23:48:30
Zní to dobře, možná ani není třeba přibírat další spoluhráče. Protože ten třetí by Vás při konfliktu stejně neodtrhl od sebe. Lidi to moc nevědí a možná bych Vám to ani neměl prozrazovat, ale když se dva perou, třetí se směje.

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek