Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - ROZHOVORY - - - - - - - - - - -

Už dlho hľadáme nejaké alternatívne priestory...

Už dlho hľadáme nejaké alternatívne priestory...

Twiggy & MichalB (Bagdad mosh crew)

autor: cyril kosak | 12. 04. 2011, 07:16:58 | návštěv: 4419 | reakcí: 0

Úvodní díl rozhovoru je tady.

Střih: cca září-říjen 2010

Od první části rozhovoru uplynulo víc jak půlrok, tak začněme Bagdad moshem, který se konal v červnu 2010, a klidně zeširoka. Příjemný překvapení a průsery? Kocovina, nebo chuť udělat další ročník? Jak to celé proběhlo?

Twiggy: Odstupom času sa mi lepšie píše o tom, ako prebehol tento deň. Píšem to z pohľadu organizátora, takže určite veľa vecí som videl úplne inač. Takže začíname už doobeda zvážať veci do kultúrneho domu. Kôli počasiu sa KILL SKATE JAM presúva do prázdnych hál pri TESCO, peť minúť cesty od DK, takže máme viac času na prípravu stánkov a vnútornej časti DK. Postupne začínajú prichadzať kapely a dokonca aj ľudia. THE PUBLIC bohužiaľ nezahrajú kôli zdravotným problémom gitaristu. Namiesto nich hrajú miestny thrash power violence chalani VOCATIO INTERNA a začína sa o hodinu neskor, pretože sa čaká na SKULDU, ktorý sa sem jebal cez celú republiku (dik vole!) a s VOCATIOM drhne basu. Tu by som spomenul zvukára, ktorý mal síce celkom kvalitný aparát, no nejak ho nevedel adekvátne využiť, myslím, že to bolo jedno veľké mínus, ktoré sme od neho nečakali. Nevadí, nabudúce budeme múdrejši. Ďalší idu STILLBIRTH z Nemecka (kvalitný mix death metalu a grindu, ale hlavne v pohode chalani). Po nich zaskakujúci za AT THE SOUNDAWN - GUANTANAMO PARTY PROGRAM z Poľska. Sami hovoria „apocalypse HC", tak aj bolo, akurát ten zvuk by mohol byť lepší, myslím, že by ta hudba potom vyznela omnoho lepšie, možno si ich niekedy dáme v malom DEJA VU klube. MALIGNANT TUMOUR to zabili úplne, pôjdu ešťe viac hore, ako su teraz. Prajem im to! Po nich LOMA PRIETA z USA, dal by som si ich niekde v malom klube, ale aj tak to bol mazec! Ďalší šli THE ARSON PROJECT zo Švédska, tiež pekný grindcore náklad, hlavne bubeník šiel ako stroj... Po nich DEPRESY death metal mazec, celkom sa mi to páčilo a nakoniec hlavné hviezdy večera o druhej v noci, pre všetkych najebanych zombies zahrali CRIPPLE BASTARDS z Talianska. Moc som si ich neužil, pretože som čosi riešil, neviem už čo, inač z každej kapely som videl tak 5 - 10 minút, niekedy aj menej, pretože som celý čas behal hore dole, ako to mám vo zvyku:) Tak si to zhrnieme: až na par veľmi dôležitých detailov ako malá učasť ľudi = dosť veľká prerábka som ja osobne bol s priebehom akcie spokojný.

Budúci rok to bude ale trošku inač, hlavne bude to 2 dni (17 a 18. 6. 2011) par km od Čadce, kopa kapiel, ale chceli by sme do toho zapojiť aj iné aktivity, no uvidíme. Už su aj zverejnené nejaké kapely, tak stačí sledovať myspace. WWW stránka bude tiež, ale kedy, to neviem presne povedať, stále nie je na to čas.

MichalB: Čo sa týka kapiel, čo nedošli, vedeli sme to o dosť skôr, aby sa to dalo adekvátne nahradiť inou kapelkou. Účasť nebola taká, akú sme si predstavovali, ale to nás nemože a ani nesmie odradiť od pokračovania. Jednak nás to baví, jednak by bola škoda nepokračovať v započatom. Inak to bola kurva slušná prerábka, ale čo už, človek musí aj niečo obetovať, aby vytvoril plnohodnotný festival, ktorý má riadný šmrnc. Ja som o dalšom ročníku už rozmýšlal pred skončením prvého, takže z mojej stránky nebolo čo riešiť. Kedže to bol prvý ročník, bolo užasné byť celý deň na nohách, pospať dve hodinky a ráno isť upratovať, povyplácať ubytovanie, KD a všetkých, čo tam boli zainteresovaný. Ešte chcem poďakovať všetkým za účasť a podporu a dúfam, že sa v hojnejšom počte stretneme na dalšom ročníku.

Fajn a teď mi zkuste povědět o dvoudenním Crusty mejdanu, to musel být rozdíl jako mezi pannou a orlem ne? Neztrácí potom smysl dělat ty „velké" akce?

Twiggy: Hneď po weekend sme mali z CRUSTY booking naplánované 2 akcie, ale z úplne iného súdu:) Piatok patril kapelam zo stajne MAMAMRDAMASO records. Malo sa začať o siedmej, ale kedže bolo v klube tak možno 5 platiacich, s čoho som bol pekne zdesený, tak sa začalo o hodinu aj čosi neskôr, z návštevnosťou to vyzeralo veľmi biedne. Prvá kapela BOSS A SEKRETARKA (visual rock) bola celkom ok, akurát som zistil, že nehrajú len basa a bicie, ale že je tam aj gitara, nevadí, stavajú sa aj horšie veci:). Po nich idú MURKY AJAR, čo sa týka ľudí, tak som to videl na pekný prepadák, pretože mohlo prísť ďalších 5 platiacich medzi tym, ako hrali MURKY, som šiel riešiť ubytovanie z typom z UNNA, no a keď sme sa vrátili speť, čakalo ma milé prekvapenie, MURKY AJAR hrali, ešte stále pred klubom ľudia, vnútri uplna mrdka ľudí, proste všade ľudia a to najlepšie, väčšina navštevníkov boli ženy! Čo ma veľmi (a nielen mna samozrejme) potešilo! Takže zase všeko OK! UNNA som nevidel, nedalo sa do miestnosti, kde hrali, vôbec dostať! Po nich LE CHRIST HYPERCUBISTIC, keď sa šli ľudia vyvetrať, som si šiel obsadiť miesto na gauči:) a to, čo som videl, som nechapal, proste LE CHRIST sa mi vždy páčili (slabe slovo) ale toto, to bol proste masaker! Myslim, že zahrali aj nake nove veci, lebo všetko som nepoznal. Po nich to ale nekončí! Nastupuje STEVIE BRUFEN a akože čakal som hocičo ale toto? No chorvatske diskotéky môžu ísť do piče! :) :) :) Týchto pánov si pozriem hocikedy a aj v triezvom stave. V ten večer tam mohlo byť 70 - 80 ľudí.

Druhy deň CRUSTY special hneď po piatkovom masakri bol v duchu hip hopu a elektra, kde mali vystúpiť AFARASTAFA a JOE D., ale bohužial v ten deň! mi napísali, že bohužiaľ nepridu, a aby toho nebolo dosť, tak aj BLCKDMND mi píše, že sa kôli chorobe nedostavi. Takže to nakoniec rozbalil lokal all star rap team SEVER ZEME! V pohode rep, ale ľudí bolo na moje prekvapenie dosť málo celý večer. Po ňich pauza a už to roztočil DJ YAHMAN! Myslim, že stačí dodať, že väčšina osadenstva šla domov až ráno o piatej, hralo sa všetko aj OLDIES! Densovačka z majitelom klubu, z Bambom, Ivanom, ženske moc tancovať nechceli, tsee... a ráno som sa zobudil v garáži na gauči úplne najebaný... fuj! No tak takto nejako to u nás chodí! Kdo neverí alebo kdo si to chce overiť, tak v kľude sa zastavte!

Dokážeš víceméně odhadnout, na co, kolik a jestli vůbec lidi přijdou? Počítám, že akci s Cripple Bastards jsi věřil a já bych na to asi taky vsadil. Teda třeba víc, než třeba na Outsmarted, ale ono to možná dost mate. Co když lidi u vás neslyší na velká jména a funguje „klubový" duch, který uprostřed týdne dotáhne na Obstacles 80 lidí? Jaký způsob propagace funguje podle tebe nejlíp? Používáš třeba klasický oficiální výlep plakátů?

MichalB: Akcií s Cripple Bastardmi sme teda verili, ale život nám všetko neservíruje na zlatom podnose, a ja osobne počítam vždy so všetkým, aby som nebol prekvapený. Podľa akcie volíme buď vylep plagatov alebo iba porozdávame letačiký cez znamých a všetko je na webe. Mylím, že klubový duch tu funguje veľmi dobre, ale ľudia majú radi aj tie velké mena v spojení s veľmi dobrou zabavou.

Twiggy: No ja už neverím nikomu... teda pokial to nebudú GREEN DAY, BLINK 182, LADY GAGA alebo METALIKA (tublatanka?). Čo sa týka OBSTACLES, to bola vynikajúca akcia, na ktorú som čakal, že príde tak 20 ľudí, ale bol som silno prekvapený. Akcie propagujeme na internete cez rôzne webziny, myspace a dokonca už sme aj na facebooku (fuj), ktorý čo sa týka propagacie akcií (alebo čohokolvek iného), je dosť dobrý, ale horšie už je to stým, keď sa človek prichytí pri tom, ako pol dňa chatuje s& nbsp;patnástkami... to nieje dobré.

Jaký je klub Deja Vu, jak tam fungujete? Je v Čadci ještě nějaký další prostor?

MichalB: Club Deja Vu je v prvom rade malý, čo ja vidím jako veľke minús, ale na menšie akcie jako stvorený. Fungujeme tak, že plánujeme akcie a majitelovi daváme vedieť dopredu, čo sa pripravuje. Žial v Čadci není žiadný iný priestor, ale hadám do budúceho Bagdad  Moshu sa nám podarí zohnať nejaké priestori, ktoré v kľude pohltia aspoň 300 ľudí, ale to je ešte trochu FUTURE.

Twiggy: DEJA VU je v pohode klub, len jako spomenul Michal B., je to malé, takže večšie akcie sa tam proste nedajú robiť. V novembri tam idem skúsiť jednu „väčšiu" akciu, tak uvidíme, ako to dopadne, ono to celkom aj odradí človeka tam isť, keď vidí před klubom 50 ludí a z okien klubu trčí daľších 50... Už dlho a nielen my dvaja hľadáme nejaké alternatívne priestory alebo bohužial zatial nič.

Jaká je skladba fanoušků, co chodí na koncerty? Já se tady zcela pravidelně setkávám s tím, že přespolní tvoří polovinu až dvě třetiny osazenstva, místní jako by to nezajímalo...

MichalB. Práve naopak, 80-90% sú miestný a to mňa veľmi teší, lebo sa to robí pre nich a my sme vďačný za to,že chodia. Náš rozvojový plán do budoucnosti je dotiahnuť aj tých prespolných.

A Astronautalis upřostřed týdne - taky sukces? Další akce uprostřed týdne?

Twiggy: Ty vole to bol náklad, bal som sa koľko príde ľudí, pretože takéto čosi som ešťe nerobil. Tento večer bol ako keby „split koncert" medzi CRUSTY booking a JAM JAHODOVY (world music, tribal, dance, funky atd., proste niečo iné ako CRUSTY).

Oni dohodili fínske PINDä (folk/pank), ktoré si ako support zavolali chalanov s kapely LA3NO CUBANO z Bratislavy. No a z našej strany to bol prave ASTRONAUTALIS.

Obidve kapely som videl len zbežne, pretože som bol skoro stále pri vstupnom (4e) a ľudia (hlavne ženy! J) prúdili v hojnom počte. Videl som začiatok setu ASTRONAUTALISa, trošku mi vadil zvuk (bohužial žiadny náš dvorný zvukár nemohol prist, takže sa trošku improvizovalo, ale nebolo to až také zlé), ale potom neskôr, keď viac repoval ako kričal/spieval, to bol mazec! Ako človek je Andy dosť fajn, čakal som niečo iné a bol som milo prekvapený, hlavne ho potešil JIM BEAM od majiteľa klubu. A od Michala B. dostal 52% tatranský čaj a samozrejme ešte sme popili na bare nakeho Jamesona (ty vole, čo to ty američania piju?) a setko bolo v kľude. Ľudí prišlo dosť (zhruba 100 platiacich) a veľa ľudom sa tento večer páčil, hlavne poukazovali na to, ako to dokáže ASTRONAUTALIS roztočiť, urobiť show a myslím že mu malý klub dosť vyhovuje, pretože on potrebuje kontakt s publikom. A na tejto akcií som už fakt nepoznal skoro nikoho, maximálne tak z videnia. Ak by mal niekdo záujem si pozrieť, ako to v ten večer vypadalo, tak na www.metoo.sk sa dá pozrieť záznam...

Říkals, že nějaká DIY-promotérská síť na Slovensku nefunguje, ale ty ses dost dobře zapojil do té české - máš vůbec čas si hledat svoje koně nebo kapely, které by zajímaly jako pořadatele jen tebe, nebo taková spolupráce je po všech stránkách výhodnější?

Twiggy: No, možno existuje medzi zopár ľudmi, ale o tom neviem, nechcem kecať kokotiny.

Čo sa týka tej českej, tak je mi to celkom sympatické, že kapela (napr. OBSTACLES) si zahrá viac ako len jeden koncert v CZ. Hlavne ma sere, že je všetko v Prahe (moc daľeko), tam keby som žil, tak chodím na koncerty snáď 5 krát do týždňa.

Slovenský kontext - jak se díváš na Hirax records a další Hiraxovy aktivity, jeho romány jsou na Slovensku asi bestsellery... Hudebně jsou ale asi jeho aktivity mimo tvůj zájem?

Twiggy: No kedysi som si odneho objednával nejaké tie veci, inač keď už si ho spomenul, strašne by ma zaujímalo, prečo som stalé vedený ako NEPREBERAČ OBJEDNAVOK či čo to tam má, pretože vždy keď som si niečo od neho objednal, tak som to prebral, ale nevadí.

Čo sa týka románov, vôbec ma to nezaujíma sorry. A ináč nič dobré som ešťe o tom človeku nepočul, bohužial... Možno sa rozprávam s nesprávnymi ľudmi.

Na myspace máte napsané, že to „robite pre peniaze". Kolik už jich máte? Nejsi unavenej rokenrolem???

MichalB: No zatial ich máme málo, takže to budeme robiť asi do staroby, aby bol slušný duchod. Sex, drogs and rokec, bez toho ani krok, a hlavne nič není také uspokojujúce, jako keď vidiš tých ľuďi sa baviť a vieš, že to má zmysel robiť ďalej a ďalej, to mne osobne robí tak brut fajn na tej mojej skazenej dušičke.

Twiggy: Myslim, že každému, aj tomu, čo nerobí koncerty, je jasné, že koncertami sa živíme a zajtra si idem do Prahy kúpiť presne to isté lamborghini, čo ma BAM MARGERA z JACKASS (MTV) za 5 milionov J V systéme, v ktorom žijeme, ktorý nás, či už sa nám to páči alebo nie, ženie stále viac dopredu a „nutí" nás pracovať, zarábať peniaze, mínať tie peniaze, ísť ďalej s dobou/trendami atd. Možno sa nejakému anarchistovi darí žiť mimo tohto systém, alebo aspoň zčasťi, ale musí to mať veľmi tažké alebo?

Střih: cca leden-únor 2011

Opět uplynulo několik měsíců a za tu dobu se změnilo nemálo věcí, skoro to vypadá jako nějaký třeštící časosběrný dokument, kterému nic nechybí...

Zkus nejdříve vzpomenout na další akce, které jste měli plánované a které proběhly... Nejdříve to byli Obstacles a spol. Co je to za kapelu Pisskit?

Twiggy: Na Obstacles bolo úplné peklo, naživo je tato kapela uplne popiči,  keď už si Miloš T. rozpustí svoje dredy a začne s nimi trepat, tak viem, že je to dobrá akcia! Pisskit = gitarista pracuje vo fabrike KIA motors, bicmen je učitel na základnej škole, basák pracuje pre dalšiu korejsku firmu a spevák je lokálny umelec Nelo, čo z toho asi tak može vzniknúť? Korejský stoner rock'n'roll! Ináč je to tu biedne s lokálnymi kapelami, možem spomenut znovuobnovených THE PUBLIC (hc grind), GREEN MONKEY (drum'n'bass sludge), VOCATIO INTERNA (power violence), VELA HODIN (punk), SEVER ZEME (hip hop) a to je asi tak všetko, čo stojí za zmienku.

Následoval koncert Astronautalise, na který jelo hodně lidí z celé Moravy a předpokládám, že to byl velký sukces, aspoň co mám zprávy. Jak ses dostal k finskému folk-punku Pindä?

Twiggy: Jo, prišlo dosť ludí a aj keď se nám nepodarilo zohnať zvukára (museli sme trošku improvizovať), tak to prebehlo myslim že v pohode, táto akcia bola vlastne „split" medzi CRUSTY BOOKING a JAM JAHODOVY, ja som dohodil ASTRONAUTALISA a typ z Jam Jahodoveho Matej dohodil PINDA.

Čím se zapsaly do tvé paměti koncerty německých Alpinist, španělských Hongo, francouzských Sugartown Cabaret a Membrane anebo amerických Sleeping in Ghetsemane? Jaká bylo návštěvnost obecně na podzim, tady na severu Moravy už se nedalo mluvit o stagnaci, ale trvalém, drtivém úpadku...

Twiggy: ALPINIST + HONGO, velký úspech, veľa ľudí, hlavne na ALPINIST bola plnka (všetko koncerty cez týždeň a v jeden mesiac!). SUGARTOWN, SIG a MEMBRANE, táto akcia prebehla uz v klube mojho známeho U CRUSTYHO, ľudí bolo tiež dosť (70 platiacich), ale to, čo ma prekvapilo, bola prvá akcia, kde bolo viac prespolnych ľudí ako od nas z Čadce (alebo okolia), čo sa mne nikdy nestalo a bol som (nie moc prijemne) prekvapený...

Všetky tieto vyššie spomenuté kapely (hlavne Španieli Hongo) sa mi zapísali do pameti tym, ze neriešili žiadne kokotiny ako ňáké „rock stars", ale boli úplne v pohode.

Koncem roku se tvoje promotérská i osobní situace změnila a to dost radikálně. Můžeš to nějak lehce nastínit? Kde se nacházíš teď?

Twiggy: Stala sa mi jedna vec, ešte v auguste, osobná vec a dosť vážna, ale koncerty som mal naplánované a nechcel som ich rušit, tak som ich dorobil cez to všetko, a potom sa k tomu pridala klesajúca navštevnost (bolo to aj tym, že post-rock zas nieje u nás tak populárny ako grind atd.), tak som sa rozhodol, že v najlepšom treba odísť, tak som odišiel, ale...

Jak bude vypadat vaše místní scéna bez Crusty Booking? Co prostory v Čadci? Zůstávají a žezlo přebírají jiní?

Twiggy:... naďalej, ked mi aj kapely napíšu, tak je buď odkážem ďalej do iního mesta alebo tu u nás do klubov občas niečo dohodím.

Priestory na akcie su teraz dva v Čadci, U CRUSTYHO  (velký priestor skor na večšie akcie) a DEJA VU (o dost menši priestor ako U CRUSTYHO, ale zase to ma takú tu rodinnú atmosféru). Jo, a u nás podla mňa ničeho ako scéna neexistuje...

Prodáváš svou sbírku desek, skoro to vypadá na totální rozklad Crusty Booking, snad tedy jen fyzický. Nebo začínáš nějakou novou etapu? Budeš se ještě dále účastnit podzemní hudební scény?

Twiggy: Ale hej, stále tu budem otravovať, chodiť na akcie a vypisovať kde kade, ale veľa vecí sa v mojom živote zmenilo (aj priority). Kapely nasmerujem tým správnym smerom, ale to bude maximum, ktorý pre nich urobím, poprípade ak to vyjde a budú hrať u nás, tak sa prídem pozrieť a podporiť, ale to je fakt všetko.

Moja oficiálne posledná z CRUSTY BOOKING bude 18. 6. 2011. Místo povodne plánovaného Mosh Bagdadu bude iné. U CRUSTYHO za účasti kapiel DOWNFALL OF GAIA (apokalyptický screamo crust z Nemecka), IN THE HEARTS OF EMPERORS (post-doom metal zo Švédska), ALL OR NOTHING HC (hc-punk zo ženským vokálom z USA) a HARD CHARGER (disbeat rock'n'roll z Kanady) + možno HOMBRE MALO z Norska! Takže srdečne všetkých pozývam, pridite a uvidíte niečo, čo ste ešte nevideli, to vám garangujem! J

Související články

... občas niekomu niečo dohodím alebo naopak, ale minimálne, väčšinou si všetko vybavujem sám. - Twiggy & MichalB (Bagdad mosh crew)

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 0

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek