Vítejte na DIYCORE.NET

HLAVNÍ MENU

HLAVNÍ RUBRIKY

UŽITEČNÉ

KOLABORACE

UŽIVATELSKÁ SEKCE

DIYCORE.NET

VYHLEDÁVÁNÍ

TWITTER

RSS

DESKA MĚSÍCE

PÍŠOU JINDE

SAPORT

- - - - - - - - - - - ROZHOVORY - - - - - - - - - - -

Co se boje týče, situace se zhoršuje

Co se boje týče, situace se zhoršuje

Sen Deni (Bělorusko)

autor: Alžběta M. | 21. 07. 2012, 07:15:29 | návštěv: 3032 | reakcí: 4

Naši lidé se bojí bojovat


Politický režim v Bělorusku je o dost tvrdší než ve zbytku Evropy, reflektujete to nějak ve svojí  tvorbě? Považujete se především za politickou kapelu, nebo jsou vaše texty spíš osobní povahy?

Ano, situace v naší zemi je docela těžká jak politicky, tak ekonomicky. Je skoro nemožné nevidět to a nebýt tím inspirován. Co se týče našich textů, nejsou přímo politické. Starší songy měli vyloženě osobní texty, ale ty novější reflektují více sociální témata. Je docela těžký je překládat kvůli množství idiomů, ale hlavním tématem jsou vnitřní pocity zabývající se otázkami svobody, spravedlnosti a netolerance.


Boj za svobodu a lidská práva je v Bělorusku, předpokládám, silnější a aktuálnější než například v některých jiných evropských zemích. Odráží se to nějak na „alternativní" hudební scéně? Jsou lidé z hc a punkové scény nějak aktivní v boji proti vládnoucímu režimu?

To je velmi aktuální otázka. Všechny nezávislé sociální aktivity v naší zemi jsou neoficiálně zakázané. Dokonce i aktivity jako Food not bombs jsou pod velkým tlakem policie, jejich účastníci byli mnohokrát bezdůvodně zatčeni. Vláda vidí v takových činnostech velké nebezpečí. Před pár měsíci koncert na podporu FNB přerušila policie a všechny hudebníky i návštěvníky zadržela. Samozřejmě jsou všechny tyhle sračky hlavní tématem textů většiny hc a punkových kapel. Co se nějakého boje týče, tak se situace zhoršuje. Náš stát je hodně militaristický, se silnou policií bojující na straně vlády. Takže každá akce vzbuzuje hodně pozornosti a podezření. Lidé se bojí zadržení, protože to má obvykle následky jako třeba vyhazov z univerzity nebo problémy v práci nejen pro tebe, ale dokonce i pro tvoji rodinu. Myslím, že to je hlavní důvod, proč u nás není taková situace jako třeba v Řecku - naši lidé se bojí bojovat.

Jaká je u vás situace na neonacistické/nacionalistické scéně? Je silná a podporovaná oficiálními strukturami jako třeba v Rusku?

V tomhle je situace v naší zemi mnohem lepší než v Rusku. Nemáme například žádnou velkou hudební naci scénu, jenom pár metalových kapel. Ale ty skoro nejsou aktivní a nemají žádnou velkou podporu.

Jsou běloruské kapely v nějakém užším kontaktu s ruskými nebo ukrajinskými kapelami? Existuje nějaká tamní lokální scéna?

Vztahy s Ruskem a Ukrajinou jsou velmi silné. Máme celkem otevřené vzájemné hranice, nepotřebujeme tam víza, takže je tam docela jednoduché cestovat. Většina muzikantů se tak navzájem zná, v Rusku existuje spousta skvělých hudebních festivalů jako Youth and Beauty, Raketa a mnoho dalších, kde se kapely z našich zemí potkají na jednom pódiu. Taky obvykle používáme označení „post-sovětský", místo „běloruský", „ruský" nebo „ukrajinský".


K vaší hudbě - v jedné recenzi jsem se dočetla, že je ve vaší hudbě možné slyšet prvky typické ruské, respektive východní melodiky. Osobně si to nemyslím, ale přesto - cítíte se něčím podobným ovlivněni?

Nesnažíme se o žádný východní nebo vůbec jakýkoli speciální zvuk. Naše hudba jsou jen naše pocity a emoce, ovlivněné realitou, která nás obklopuje. Nevěřím, že v moderních žánrech existují nějaké typické postupy, ale lidé jsou ovlivněni společností, ve které žijí a hudbou, kterou poslouchají.

A plány do budoucna?

Právě jsme vydali nové album (Secret of the Sea) a konečně vyjeli na naše první evropské turné, takže všechny plány, co jsme měli, se uskutečňují. Co se týče budoucnosti - uvidíme. Jsme takoví nevyzpytatelní, můžeme půl roku nic nedělat a pak vydat novou desku za pár týdnů. Ale plánujeme pracovat na nových skladbách, možná nějaké další turné na jaře... ukáže čas.

Koncerty Sen Deni v ČR:
22. 7. Fluff Fest
23. 7. Hella
24. 7. Uničov Na čtyřce
http://sendeni.bandcamp.com/

Vaše Reakce

Výpis pěti nejnovějších reakcí. Celkem reakcí k tomuto článku: 4
Alžběta
21. 07. 2012, 16:33:52
Hella je statek u Hořovic nedaleko Berouna, kde se často konaj koncerty. Původně tam měli hrát 23., ale co jsem naposledy mluvila se Zdeňkem ve čtvrtek, tak to nebylo úplně stoprocentní. Jak to nakonec dopadlo,bohužel nevim.

maxim
21. 07. 2012, 16:10:49
22. 7. Fluff Fest
24. 7. Uničov - Restaurace Na Střelnici

maxim
21. 07. 2012, 16:10:03
netuším, možná to bylo původně dojednané, teď vypadají aktuálně tydle štace:

19. 7. Batňovice na Vartě + Strange? (50°30'56.770

ckl
21. 07. 2012, 15:47:13
23.7. hella? cotoje?

SPOKOJÍZDA

spojizda obrázek

SLOUPEK

tamas

Nadřazenost státu podepřeného západním kapitálem měla do sedmdesátých let za následek hluboké změny. Ty byly umožněny jednak vyhlazením velmi malého kapitalistického sektoru během první poloviny dvacátých let v SSSR a mezi lety 1945 až 1948 na nově získaných územích. A dále – a to především – nově vybudovaným mohutným moderním hospodářstvím. Převládající sociální skutečnost staré východní Evropy – rozsáhlé velkostatky stále vlastněné aristokracií a církví a vedle toho ta nejhorší rolnická bída – zmizela beze stopy. Máme před sebou městské společnosti, kde většina lidí, dřívějších rolníků, později průmyslových dělníků, dnes „jen lidí“, žije na obrovských sídlištích postavených všude podle stejných plánů, od Šanghaje až po Prahu a Lublaň. A žije tam dosud, jenomže továrny jsou zavřené a lidé jsou většinou nezaměstnaní nebo důchodci. Pachuť porážky je neklamná.

G. M. Tamás

SUPPORT SONGS

TLAČENKA

web: CrosseR | grafika: wewerca | neřešte autorská práva, vždy uvádějte zdroj!
spodni obrazek